Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechoďte už do bank: bankomaty vám teď pomůžou s mnohým

aktualizováno 
Češi nejraději z bankomatů vybírají, ty přitom nabízejí i další služby. Co dokáže bankomat právě vaší banky?
Dnes bankomat umí kromě výdeje hotovosti zprostředkovat řadu dalších služeb

Dnes bankomat umí kromě výdeje hotovosti zprostředkovat řadu dalších služeb

Pohled do historie
Jen velmi těžko si lze představit, že první klienti, kteří si mohli právě pomocí bankomatů vybírat hotovost, k tomu potřebovali kromě PINu ještě jednorázový děrný štítek. První bankomat na světě, tehdy nazývaný peněžním automatem („Barclayscash“), byl uveden do provozu v Londýně dne 27. června 1967. Jak název sám napovídá, patřil Barclays Bank a vyplácel pouze bankovky nominální hodnoty 10 GBP. Peněžní automaty jen pozvolna hledaly uplatnění. Klienti je postupně začali využívat jako nouzového řešení, pokud si nestihli vyzvednout hotovost v úředních hodinách bankovních poboček. Některé studie dokonce předvídaly bankomatům velmi krátký život.

To vše jsou fakta. Nicméně ještě dnes se vedou spory o „otcovství“ vynálezu zvaného bankomat, a to mezi Američany a Brity. Britové otcovství přiřkli Skotovi jménem John Adrian Shepherd-Barron (nar. 1925), který chtěl tímto způsobem řešit omezenou otevírací dobu bankovních poboček. Američané zase nepochybují o tom, že prvenství vynálezu bankomatu patří Donu Wetzelovi. Ten viděl v bankomatu jakéhosi automatického pokladního.

První bankomat v ČR se objevil až pár desítek let po zprovoznění prvního bankomatu na světě, konkrétně 15. 1. 1989. Jednalo se o peněžní automat České spořitelny, který umožňoval výběr hotovosti pouze zaměstnancům banky ze sporožirových účtů. Ovšem na bankomaty konečně podobné těm současným si Češi museli počkat ještě další tři roky. První on-line bankomatovou síť nejen u nás, ale ve střední a východní Evropě, spustila Komerční banka, a to až v roce 1992.

Dnes bankomat umí kromě výdeje hotovosti zprostředkovat řadu dalších služeb
V současnosti najdete v celé republice více než tři tisíce bankomatů (3096 na konci roku 2006), přičemž 1087 z celkového počtu patří České spořitelně, 651 Komerční bance, 599 ČSOB, 490 GE Money Bank, 58 Raiffeisenbank, 50 eBance a 47 Živnostenské bance.

Kromě bankomatů eBanky se jedná o bankomaty víceúčelové (označované zkratkou ATM – Automated Teller Machine), tedy ty, jenž dokáží držiteli platební karty zprostředkovat kromě výběru hotovosti i další služby.

Za již běžný standard je považován výběr hotovosti z bankovního účtu, ověření stavu konta či upozornění na blížící se konec platnosti vložené platební karty (kromě bankomatů Živnostenské banky, ty tuto funkci zcela postrádají). Bankomaty ovšem umí mnohem víc. Dovolují nahlédnout do transakcí na bankovním účtu, vytisknout si „minivýpis“ či zůstatek a také dobíjet kredit mobilního telefonu.

Některé služby ovšem zatím zůstávají pouze výsadou některých bank. Například jedině prostřednictvím bankomatů Živnostenské banky peníze na svůj účet také vložíte. GE Money Bank zase vsadila u své bankomatové sítě na nabídku úvěrových produktů a umístila do nich službu Infolimit. V jejím rámci, kromě jiného, si mohou navýšit stávající limit kreditní karty. Podobnou cestou se však nedávno vydala i Poštovní spořitelna a umožnila nejen vlastním klientům zprostředkovat schůzku s obchodníkem, pokud projeví zájem o některý z úvěrových produktů Poštovní spořitelny.

ČSOB kromě zmíněných standardních služeb u vlastních bankomatů zpřístupnila klientům informace o výši předschváleného úvěrového limitu.

Česká spořitelna vykročila trochu jiným směrem. Její klienti si mohou díky bankomatům libovolně měnit u karet PIN, ale i zadávat jednorázové příkazy k úhradě. Banka také upravila několik desítek svých bankomatů specifickým potřebám handicapovaných. Obohatila vybrané bankomaty o hlasové ovládání pro slabozraké a přizpůsobila jejich umístění rovněž klientům upoutaným na invalidní vozík.  
  

Banka Služby kromě výběrů hotovosti
Česká spořitelna - informace o zůstatku účtu
- služby mobilních operátorů 
  (např.dobití kreditu)
- změna PINu
- zadání jednorázového příkazu k
  úhradě
- informace o stavu bodů v Bonus 
  programu
- upozornění na končící platnost
Komerční banka - vytištění zůstatku účtu
- služby mobilních operátorů
  (např.dobití kreditu)
- upozornění na končící platnost
- informace o produktech banky
Raiffeisenbank - informace o zůstatku účtu
- upozornění na končící platnost
Živnostenská banka - vklad hotovosti na účet v ŽB
- informace o zůstatku účtu (vč.
  kreditní karty)
- minivýpis 5 posledních transakcí
  vloženou kartou
GE Money Bank - informace o zůstatku účtu
- upozornění na končící platnost  
  (lze i vytisknout)
- služba Infolimit
- žádost o úvěrový produkt (předání
  kontaktu a dohoda schůzky s
  bankéřem)
ČSOB - informace o předschváleném limitu
- informace o zůstatku účtu
- služby mobilních operátorů 
  (např.dobití kreditu)

Pozn.: bankomaty eBanky nabízejí pouze výběr hotovosti
Zdroj: banky

Většina bank se vlastní bankomatovou síť chystá dále rozšiřovat
Banky se většinou netají tím, že mají v plánu nejen v roce letošním, nýbrž i v dalších letech rozšiřovat vlastní bankomatovou síť. Například GE Money Bank obohatí svou bankomatovou síť v letošním roce o celou stovku nových bankomatů, Raiffeisenbank spolu s novými pobočkami do své sítě přidá dalších minimálně 13 bankomatů (její klienti navíc mohou využívat síť bankomatů eBanky – tj. dalších 50 bankomatů) a také Česká spořitelna rozšíří svou síť v následujících letech o 30 přístrojů (celkový plán je 100 ks do konce roku 2008, ale 70 % z tohoto počtu bude výměna nových za staré).

Novinky pro letošní rok
Česká spořitelna ohlásila na počátek léta instalaci tzv. antiskimovacích zařízení (speciálního nástavce na štěrbinu pro vstup karty, který brání kopírování informací z magnetického proužku platební karty) a zvažuje možnosti rozšíření funkčnosti bankomatů i o příjem hotovosti. Raiffeisenbank antiskimovací zařízení na svých bankomatech má velmi čerstvě. Zatím poslední ohlášené úpravy svých bankomatů realizuje Komerční banka, která pravděpodobně ještě v prvním pololetí umožní klientům prostřednictvím bankomatu změnit PIN, a to libovolně často. Služba by měla být, podobně jak je tomu u České spořitelny, také zpoplatněna.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Další nabídka

Kurzy.cz

Bitcoin znovu na rekordech, měna s buldočí razancí ignoruje snad úplně všechny e...
Bitcoin znovu na rekordech, měna s buldočí razancí ignoruje snad úplně všechny e...

Kde se zastaví hodnota krypto měny Bitcoin, zní otázka, která se nyní předává mezi investory. Digitální měna totiž běhe... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.