Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechtějí vás. Moc toho umíte

aktualizováno 
Problémy s hledáním práce se netýkají jen lidí bez praxe nebo bez vzdělání. Potíže mají i ti, jejichž kvalifikace je příliš vysoká.

Od základní školy slyšíte, že se musíte učit, aby z vás něco bylo. Pak přijde praktický život a vše je jinak. Své o tom vědí nejen čerství absolventi škol, ale i lidé středního věku s dlouholetou praxí.

Alice Morávková navštěvovala skoro půl roku úřad práce. Vystudovala management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě během studií se vdala a hned po promoci šla na mateřskou. Po mateřské hledala zaměstnání nejprve na inzerát a potom s pomocí pracovního úřadu. "Všude se mě hned na začátku ptali, jakou mám praxi. Když zjistili, že žádnou, odmítli mě," svěřuje se Alice. Zkušenosti s managementem domácnosti se ženám-matkám nezapočítávají. "Přitom jsem byla ochotná nastoupit i jako asistentka, ale ani tak jsem neuspěla," dodává.

Dnes pracuje Alice v marketingovém oddělení hotelu, kam se dostala na doporučení svého známého, a na půlroční martyrium vzpomíná nerada.

Když je vyšší kvalifikace na obtíž

Firmy často nechtějí přijmout uchazeče o zaměstnání na nižší pracovní pozici, než která odpovídá jeho kvalifikaci, s odůvodněním, že by tam stejně dlouho nevydržel. Domnívají se, že takový pracovník přijímá nabízenou pozici jen proto, aby získal nějaké zaměstnání, a jakmile bude mít zajímavější pracovní příležitost, firmu opustí.

Někdy mohou být tyto obavy oprávněné, jindy nikoli. "Záleží na zkušenosti pracovníka personálního oddělení, jak konkrétního uchazeče vyhodnotí," říká Marie Jírovcová z poradenské agentury MC Triton. "Absolventi škol bez předchozí praxe mnohdy rádi přijmou nižší pracovní pozici s tím, že budou dělat práci, která je baví, navíc s výhledem na budoucí pracovní postup." Její slova potvrzuje i Alice Morávková: "Po mateřské jsem chtěla hlavně mezi lidi. Když jsem viděla, že místo, které bych si představovala, asi nenajdu, byla jsem odhodlaná začít dělat prakticky cokoli."

Informační technologie jen pro mladé?

Potíže některých zájemců o práci spočívají v tom, že mají odpovídající vzdělání i dlouhou praxi v oboru, jsou proto až moc kvalifikovaní a třeba i nebezpeční pro šéfy. David Fišer je odborníkem v oblasti informačních technologií. Má diplom ze dvou vysokých škol, mluví plynně anglicky a krátkou dobu pracoval i v zahraničí. Přesto se pro něj při reorganizaci firmy, kde pracoval, nenašlo místo. Ředitel mu vysvětlil, že IT oddělení, které několik let řídil, potřebuje "mladou krev" a on se svými zkušenostmi práci jistě rychle najde. Dostal sice vysoké odstupné, ale brzy zjistil, že jeho situace není tak růžová, jak se původně domníval.

Odstupné se začalo rozplývat, stejně jako jeho naděje na nové místo. David se zajímal o řadu pracovních míst, pro která by jeho kvalifikace byla více než dostačující. Přesto byl odmítán s odůvodněním, že firma vybrala vhodnějšího uchazeče. Skutečným důvodem byla vysoká kvalifikace. Manažeři firem se zkrátka obávali konkurence, která by jim příchodem nového zkušeného pracovníka vznikla.

Také David nakonec našel nové uplatnění. Pracuje jako externí spolupracovník zahraniční firmy, která v Česku zřídila svoji pobočku.

Obavy z konkurence?

S podobnými případy se během své práce setkávají i lidé v poradenských a personálních agenturách. Marie Jírovcová z MC Triton říká: "Firmy často dávají přednost méně kvalifikovaným, ale levnějším pracovníkům. S méně zkušenými, mladými zaměstnanci lze také lépe manipulovat a nejsou pro své nadřízené konkurencí." Také proto mnozí z těch, kteří hledají práci, nesouhlasí s tvrzením, že čím vyšší kvalifikace, tím lepší uplatnění na trhu práce.

Kdo je ochoten přijmout nižší pracovní pozici?

  • Absolventi bez předchozí praxe 25 %
  • Ženy po mateřské dovolené 24 %
  • Lidé, kteří chtějí mít čas na rodinu a zájmy 16 %
  • Dlouhodobě nezaměstnaní 35 %

Zdroj: jobdnes.cz

Kdo najde práci v zahraničí? Anglie chce řidiče, Rakousko řezníky. Více ZDE.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz