Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedávejte státní kase víc, než musíte

aktualizováno 
Nechce se vám platit vysoké daně? Tak přemýšlejte, zda vám neunikla nějaká možnost, jak je snížit. Položek, které mohou daň legálně zmenšit, je celá řada a byla by škoda na nějakou zapomenout. Ještě je pár dní čas to napravit.

Novinkou pro vyrovnání se státní pokladnou za loňský rok je možnost odpočtu členských příspěvků odborům až do výše 3 000 korun. A také odčitatelná položka na vyživované dítě do 26 let vzrostla na 25 560 korun. (Částka 25 560 korun se zvyšuje na dvojnásobek, pokud je vyživované dítě držitelem průkazu ZTP-P.) 

Někteří rodiče možná nevědí, že mohou tuto odčitatelnou položku uplatnit oba – např. u dvou dětí třeba každý na jedno dítě. Pokud mají jedno dítě, může s odpočty kalkulovat část roku jeden z nich a po zbytek roku druhý. V některých případech se vyplatí propočítat, zda rozložení odčitatelné položky  mezi oba rodiče nepomůže optimalizovat (snížit) daně.

Možná vás nenechaly chladnými důsledky tragédie, která postihla koncem roku v podobě tsunami Asii. Pokud jste přispěli na její obnovu nebo poskytli nějaký jiný dar (například na podporu politických stran, sportovních oddílů, nadací, ZOO, bezplatné dárcovství krve či adopce dětí na dálku), i jím lze daně snížit. Hodnota daru může činit maximálně 10 procent ze základu daně, nejméně však dvě procenta z daňového základu nebo 1 000 korun. K daňovému přiznání není potřeba přikládat doklad o tom, že jste dar poskytli, ale případná kontrola ho může chtít vidět.

Úroky z úvěrů na bydlení

Na úřady a poštu si připravte víc peněz. Více ZDE.

Hodně mohou s daňovým přiznáním a výpočtem daně zamávat úroky z úvěrů na bydlení. A to jak z hypotéky, tak i ze stavebního spoření. „Úroky z úvěru ke stavebnímu spoření, které jste zaplatili v příslušném zdaňovacím období, se odečítají ze základu daně podle stejných pravidel jako úroky z hypotéky. Maximální částka úroků, kterou si může odečíst celá vaše domácnost dohromady za všechny úvěry najednou, činí 300 000 korun,“ upozorňuje Lucie Badová, vedoucí oddělení marketingu Hypo stavební spořitelny.

Velká kouzla se dají dělat také se zaplacenými úroky z hypotečního úvěru. „Jestliže je smlouva o hypotéce psána na více osob v jedné domácnosti, například na oba manžele či na druha a družku, uplatní odpočet buď jen jeden ze dvojice nebo každý, a to rovným dílem. Samozřejmě že je lepší, aby celý odpočet uplatňoval ten, jehož příjmy spadají do vyššího daňového pásma,“ radí Jan Kaše, ředitel marketingu eBanky.

Příspěvky na penzijní připojištění

I z příspěvků na penzijní připojištění lze vytěžit daňovou úlevu. Částku, kterou posíláte penzijnímu fondu formou příspěvku na penzijní připojištění,  je-li vyšší než 500 korun měsíčně, si můžete odečíst z daňového základu, přičemž maximum je 12 000 korun.  „Ukládáte-li si na účet u penzijního fondu měsíčně 1500 Kč, což je z hlediska daňových úspor optimální částka, pak si z daňového základu odečtete právě 12 000 korun. Počítají se pouze vaše vlastní příspěvky, ne příspěvky zaměstnavatele,“ vysvětluje Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.

Pojistné na soukromé životní pojištění

Aby bylo možné odečíst zaplacené pojistné z životní pojistky ve výši až 12 000 korun ročně, je potřeba splnit některé podmínky. „Podle zákona musí být výplata pojistného sjednána nejdříve po uplynutí pěti let od podpisu smlouvy a vy zároveň musíte dosáhnout věku 60 let. U pojistné smlouvy s trváním od 5 do 15 let musíte mít pro uplatnění odpočtu pojistnou částku sjednanou alespoň na 40 000 korun a u pojistné smlouvy nad 15 let alespoň na 70 000 korun,“ říká Dita Hejduková, produktová manažerka České pojišťovny.
 
Originály potřebných dokladů o zaplacených úrocích i příspěvcích, které sníží daňový základ, je třeba k přiznání doložit. Získat byste je měli od banky, stavební spořitelny, penzijního fondu či pojišťovny. Pokud ne, je potřeba je rychle zaurgovat.

Dozvuky veselých a bohatých Vánoc jsou tu. Mnoho lidí, kteří pořídili dárky na dluh, teď mají potíže se splácením. Co je čeká? Více ZDE.


Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak se správně pojistit na cestu do zahraničí?

Ilustrační snímek

Jedete k moři, chcete vylézt na Mount Everest anebo musíte na zahraniční služební cestu? Ve všech těchto případech...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz