Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedoplatek z leasingu po zemřelém musí vyrovnat dědici, i když o auto nemají zájem

aktualizováno 
Pokud si myslíte, že vrácením auta na leasing po zemřelém příbuzném budete s leasingovou společností vyrovnáni, mýlíte se. Splátky dle splátkového kalendáře hradit nemusíte. Připravte se však na to, že leasingová společnost auto prodá a zisk z prodeje započte proti zbývající částce, kterou je nutné ještě uhradit. Vznikne-li nedoplatek, musí jej zaplatit dědici.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pan Karel z Kladna řeší v současné době problém s placením leasingu za auto po svém zemřelém otci. Na redakci iDNES.cz se obrátil s dotazem, zda on jako pozůstalý je povinen platit zbývající dlužnou část v případě, že o auto nemá zájem.

Po vrácení auta splátky už neplatíte

Jestliže pozůstalí nebudou mít zájem o auto, které je předmětem leasingu, musí se se společností domluvit na jeho okamžitém předání. Poté již splátky dle stanoveného splátkového kalendáře hradit nemusí.

Leasingová společnost vozidlo po odebrání od pozůstalých prodává na základě znaleckého posudku. Výnos z prodeje se započte oproti zbývající částce k úhradě. "Pokud jde tato částka do plusu, je vrácena dědici. Pokud jde do mínusu, je dědic vyzván k úhradě rozdílu," upřesňuje Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Auto.

Pro názornost uveďme příklad. Klient si koupil na leasing auto v hodnotě 500 tisíc korun. Dle dohodnutého splátkového kalendáře uhradil v měsíčních splátkách 100 tisíc korun. Poté zemřel. Zbývá uhradit 400 tisíc korun. Pozůstalí o auto neprojevili zájem a předali je leasingové společnosti.

Na základě znaleckého posudku bylo auto prodáno za 300 tisíc korun. Po vypracování finančního vyrovnání tak vznikl nedoplatek 100 tisíc korun. Leasingová společnost nedoplatek přihlásí do dědictví.

Auto na leasing je majetkem leasingové společnosti

"Vozidlo, které si klient vybere u jím zvoleného prodejce, nakupuje leasingová společnost a klientovi je pronajímáno na základě leasingové smlouvy.

Klient nesplácí kupní cenu, ale platí leasingové splátky a vozidlo (předmět leasingu) na základě leasingové smlouvy užívá po sjednanou dobu.

Teprve po uplynutí této doby a zaplacení všech leasingových splátek a ostatních plateb sjednaných ve smlouvě dochází za podmínek sjednaných leasingovou smlouvou k převodu vlastnictví vozidla na klienta."

Petr Stoklásek, právník UniCredit Leasing

Leasingovou společnost o úmrtí klienta vždy informujte

Pokud i vám stejně jako našemu čtenáři zemře příbuzný, klient leasingové společnosti, musíte o jeho úmrtí společnost ihned písemně nebo telefonicky informovat. Nejlepší cestou je zaslání kopie úmrtního listu.

Pronajímateli také předejte kontakt na někoho z rodiny, kam bude zasílat veškerou korespondenci a kontakt na notáře, který bude dědictví vyřizovat.

Leasingovou společnost zároveň informujte, kolik pozůstalých vstupuje do dědického řízení a zda vy, nebo někdo jiný z pozůstalých, budete mít zájem pokračovat v leasingu, nebo ne.

Dědicové se musí dohodnout

V případě, že pozůstalý má zájem pokračovat v leasingu, budou na něj jako nového nájemce převedena v dědickém řízení práva a povinnosti vyplývající z leasingové smlouvy. O svém rozhodnutí předloží pozůstalý písemnou informaci potvrzenou notářem.

Pokud je pozůstalých více, měli by předložit dohodu o tom, který z nich bude v leasingu pokračovat. Je třeba, aby byla uzavřena všemi pozůstalými a potvrzena notářem. Na základě této dohody budou práva a povinnosti z leasingové smlouvy převedena na pozůstalého, na němž se všichni shodli.

Pozůstalý má také možnost předčasně ukončit leasingovou smlouvu doplacením dlužné částky a odkoupením tak daného auta.

Některé leasingové společnosti, např. UniCredit Leasing nebo ŠkoFIN, vyřizují v případě úmrtí nájemce veškeré transakce se smlouvou bez administrativních poplatků, které činí tisíce korun.

Odmítnutím dluhu z leasingu odmítáte celé dědictví

I přesto, že jste auto odmítli a vrátili, vzniklý nedoplatek přihlášený do dědického řízení je nutné uhradit. Pokud přijmete dědictví, nemůžete odmítnout zaplatit dluh.

Jestliže však dědic odmítne celé dědictví, tedy i dluh, který vznikl vůči leasingové společnosti, propadá vše státu. Od této chvíle bude leasingová společnost řešit práva a povinnosti ke smlouvě s úřadem zastupujícím stát ve věcech majetkových.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz