Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedoplatek za teplo může firma požadovat tři roky zpět

aktualizováno 
Firma, která zajišťuje výběr nájemného a úhrad za vodu a teplo, po dvou letech přišla na chybu a chce vám vyúčtovat dodatečně náklady na topení. Protože promlčecí doba pro uplatnění oprávněných nároků je ve zmíněném případu tříletá, může k opravě vyúčtování po dvou letech skutečně dojít.

Řádné vyúčtování za služby spojené s užíváním bytu má být předloženo do 4 měsíců

Vlastním chatu na soukromém pozemku, kde nejsem hlášen k trvalému pobytu. Pozemek je v katastru obce vzdálené 2 km. Zdejší obecní úřad požaduje roční úhradu za svoz odpadu. Domnívám se, že je to neoprávněný požadavek, neboť žádné odpadky nikde neodhazuji.

Placení za odvoz komunálního odpadu z chat musí být prováděno podle obecně závazné vyhlášky vydané obecním zastupitelstvem. Má formu poplatku a nikoli příspěvku na náklady obce. Poplatek je vyměřován obcí vlastníkovi nemovitostí a s místem trvalého pobytu to nijak nesouvisí.

Máme snížený nájem, protože jsme před lety na vlastní náklady zrenovovali byt, který byl III. kategorie, nyní je I. Bude se nám zvyšování podle nového zákona vypočítávat ze základu nynějšího nájemného?

Pronajímatel je oprávněn jednostranně zvýšit nájemné v období, které začíná dnem nabytí účinnosti zákona č. 107/2006 Sb., tedy od 1. 1. 2007, a končí dnem 31. prosince 2010. Dosavadní nájemné nebude rozhodující pro budoucí zvyšování.

Jednostranné zvýšení nájemného v každém vymezeném období 12 měsíců nesmí být vyšší než maximální přírůstek měsíčního nájemného stanovený pro každou konkrétní hodnotu aktuálního nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu ve vztahu k odpovídající cílové hodnotě nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu. Zákon dále rozlišuje byty plnohodnotné a byty se sníženou kvalitou, cílové částky i míra zvyšování budou pro oba druhy bytů odlišné.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásí a zveřejní formou sdělení ve Sbírce zákonů vždy s účinností od 1. července kalendářního roku:

  • základní ceny za 1 m2 podlahové plochy bytů vyjadřující střední hodnoty kupních cen nemovitostí vycházející ze statistiky cen nemovitostí ;
  • cílové hodnoty měsíčního nájemného za 1 m2 podlahové plochy bytu vypočtené podle vzorce z přílohy zákona, a to v členění podle velikosti obcí za jednotlivé kraje, u Prahy a Brna na městské části;
  • maximální přírůstky měsíčního nájemného;
  • územní rozčlenění obcí seskupením katastrálních území převzaté z členění používaného pro účely oceňování majetku;
  • roztřídění obcí do velikostních kategorií podle počtu obyvatel;
  • postup při vyhledávání maximálního přírůstku měsíčního nájemného pro konkrétní byt.

Obecně se dá říci, že přírůstek nájemného bude odvozován z ceny nemovitostí v příslušné oblasti a kvality bytu. Meziroční přírůstek nájemného bude vyšší u bytů s dosud nízkým nájemným, protože k dosažení cílového nájemného po čtyřech letech bude třeba vyšší meziroční přírůstek. Nájemné bude potom součinem podlahové plochy a maximální částky za 1 m2 podlahové plochy bytu, přičemž byty snížené kvality budou byty třetí a čtvrté kategorie určené dle dřívějších předpisů.

Zprávy o procentuálním zvyšování nájemného ve sdělovacích prostředcích byly zavádějící a vyjadřovaly jen statistické procentuální porovnání se stavem před účinností zákona. Poradny Sdružení nájemníků ČR jsou občanům k dispozici pro případnou kontrolu správnosti písemných požadavků pronajímatelů o zvýšení nájemného z bytu.

Firma, která pro naše družstvo zajišťuje výběr nájemného a úhrad za vodu a teplo atd., po dvou letech prý přišla na chybu a chce nám vyúčtovat dodatečně náklady na topení. Dokdy je možné dávat vyúčtování? Je to nějak časově omezeno?

Řádné vyúčtování za služby spojené s užíváním bytu má být předloženo do 4 měsíců po skončení zúčtovacího období a vzájemně finančně vypořádáno nejdéle za další 4 měsíce. Protože však promlčecí doba pro uplatnění oprávněných nároků je ve zmíněném případu tříletá, může k opravě vyúčtování po dvou letech skutečně dojít a postup firmy je v návaznosti na náš právní řád opodstatněný.

Jak je to s pomocí sociálně slabým při zvyšování nájmů po 1. 1. 2007? Jaké předpisy pomoc upravují nebo kde to lze zjistit?

V návaznosti na dopady zákona č. 107/2006 Sb. o jednostranném zvýšení nájemného z bytu nebo při vzniku obtížné životní a sociální situace budou moci nájemci bytů, ale i vlastníci bytů požádat o příspěvek na bydlení v souladu s přijatými zákony č. 110, 111, 112 a 113/2006 Sb. Poskytnutí příspěvku je vázáno na přiměřený byt a sociální potřebnost žadatele. Doporučuji se vždy co nejdříve obrátit na příslušný sociální odbor dle místa trvalého pobytu žadatele.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 
4. díl: Výše nájemného podléhá vyhlášce
5. díl: Různé nájemní vztahy a co z nich pro vás vyplývá

6. díl: Vaše nájemní smlouva platí i po prodeji domu

7. díl: Škodu způsobenou závadou na domu vám uhradí majitel
8. díl: Pes může být důvod k výpovědi nájmu
9. díl: O klíčích od nájemního bytu rozhoduje pouze nájemník
10. díl: Nárok na přechod nájmu má vnuk až po tříletém soužití 
 11. díl: Vyměnit byt je možné i přes nesouhlas majitele
12. díl: Neplacení nájemného může být drahé
13. díl: Soudní rozhodnutí o vystěhování nesabotujte
14. díl: Na podnájemníka, který neplatí, podejte žalobu
15. díl: Do cizího majetku investujte jen se souhlasem vlastníků
16. díl: Zanedbaný byt může majitel opravit na náklady nájemce
17. díl: Příliš velký nedoplatek za teplo můžete reklamovat
18. díl: Na opravě domu se podílet nemusíte
19. díl: V hlučném bytě můžete žádat slevu z nájmu
20. díl: Neužívání bytu není důvod ke snížení poplatků
21. díl: Převod bytu do osobního vlastnictví není zdarma             
      
  
 
 
 


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Jak si sestavit penzijní plán, abyste měli v důchodu z čeho žít

Málokdo přemýšlí nad tím, co bude za dvacet nebo třicet let a jestli se mu změní životní úroveň, až přestane pracovat. A pokud ano, tak ví, jak těžké je to...  celý článek

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.