Hlavní důvod, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, je nedostatek „tvrdých“ a technických dovedností. Ilustrační snímek

Hlavní důvod, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, je nedostatek „tvrdých“ a technických dovedností. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chybí nám ti správní lidé, tvrdí firmy

  • 71
Požadavky firem se vzdalují od současné nabídky absolventů tuzemských škol. I přes vysoký počet lidí bez práce mají firmy problém si vybrat.

Přestože se na úřadech práce v Česku nadále tlačí přes půl milionu nezaměstnaných, každá desátá firma má podle svých slov problém obsadit volná pracovní místa.

Může se hodit

Najděte si práci, která Vás bude bavit. Vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Zaujměte profesionálním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma.

Potřebujete poradit? Obraťte se na naše odborníky v poradně jobDNES.cz.

Zatímco vysoký počet vysokých škol, často soukromých, produkuje stovky až tisíce absolventů s diplomem ze společenských věd či ekonomie, firmy nutně potřebují šikovné řemeslníky, techniky do výroby a inženýry.

Vyplývá to z průzkumu personální agentury Manpower Group mezi stovkami českých společností. Konkrétně problém s obsazením pracovní pozice uvedlo 11 procent oslovených společností, před rokem to bylo o dva procentní body méně.

Srovnání se světem je jen statistický klam

Ve srovnání se zahraničím je na tom český trh na první pohled dobře. Evropský průměr hovoří o 27 procentech firem, které nemohou najít vhodné pracovníky. Celosvětový průměr je ještě vyšší, dokonce 36 procent všech zaměstnavatelů. Podle šéfky Manpoweru pro Česko a Slovensko Jaroslavy Rezlerové je vzdalování uchazečů o práci od potřeb firem globálním problémem.

„Požadavky firem na zaměstnance se s technologickým pokrokem mění stále rychleji. Mnohem rychlejším tempem, než se vyvíjí kvalifikační struktura populace,“ myslí si Jaroslava Rezlerová.

Podle ní situaci nepomáhá ani demografický vývoj, ten naopak vede k tomu, že se aktivní populace ve vyspělých zemích zmenšuje. „Lidí je tedy na trhu práce stále méně a tito lidé mají stále více nevhodnou kvalifikaci a dovednosti,“ uzavírá Rezlerová.

GRAF: Chybí nám ti správní lidé

Ve srovnání se zahraničím sice Česko vypadá jako bezproblémová země, podle personalistů jde však spíše o statistický klam. České firmy jsou totiž oproti západním v náboru nových tváří stále poměrně opatrné, i proto na problém s vhodným obsazením volných míst narazila „jen“ desetina.

Nejvíc chybí řemeslníci a techničtí inženýři

V hitparádě nejhůře obsazovaných pozic i letos podle společnosti Manpower kraloval řemeslník a inženýr. Na třetím místě je účetní, který vystřídal „výkonný management“. Čtvrtou pozici letos obsadil dělník. Naopak z desítky nejhůře obsaditelných pozic z loňského roku vypadl lékař a jiný ošetřující personál a také třeba nákupčí.

Nejhůře obsaditelné pozice v ČR 2014

  1. řemeslník
  2. inženýr
  3. účetní a finanční pozice
  4. dělník 
  5. obchodní zástupce
  6. projektový manažer
  7. technik
  8. uklízečky a hospodyně
  9. management
  10. IT pracovník

„Na trhu chybí především lidé s technickým vzděláním. Řemeslníci, technici, mechanici, obchodníci a pracovníci informačních technologií,“ shrnuje nejproblémovější personální oblasti Jaroslava Rezlerová. To potvrzují i samotné firmy. Právě průmyslové podniky a výrobci všeho druhu mají s hledáním kvalitních kandidátů největší problém.

„Nové zaměstnance nabíráme, letos již více než 100 lidí, další na trhu ale nejsou. Zejména profese z technických oborů. Reformace českého školství nás jednou zničí,“ říká například Zdeněk Pelc, předseda představenstva GZ Media, loděnického výrobce CD, DVD a vinylových desek, který aktuálně zaměstnává celkem asi 1 700 lidí.

Firmy uvádějí, že hlavní důvody, proč zaměstnavatelé nemohou obsadit volné pozice, jak globálně, tak v České republice, je nedostatek „tvrdých“ a technických dovedností, lidem však prý chybí také specifické kvalifikace, oprávnění či průkazy. Až třetím nejčastějším důvodem je nedostatek uchazečů jako takových. Až na posledním místě, uvádí ho jen 11 procent českých společností, je rozdílný pohled na výši odměny.