Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co Čechy nejčastěji brzdí v rozhodnutí zkusit investovat a vydělat víc

  • 104
Odvahu pustit se do investování do fondů nemá každý. Většina Čechů raději uloží peníze na spořicí účet, do stavební spořitelny, nebo dalších zajištěných produktů. Obavy z investování pak zdůvodňujeme různě, třeba tím, že se obáváme velkého rizika nebo že na to nemáme dost peněz ani času.

Investujte již s 500 Kč měsíčně.

Obecně známé pravidlo sice říká, že nakupovat se má, když jsou ceny dole, a prodávat, když jsou ceny nahoře. Ale to se snadno říká, leč hůře dělá. Pokud patříte mezi váhavé střelce, kteří se zatím do investování nepustili - vězte, že hledáním ideálního okamžiku, kdy začít, zbytečně ztrácíte drahocenný čas. A právě ten hraje v investování dost podstatnou roli.

Milan Šauer

  • V oboru financí a kolektivního investování má více než desetileté zkušenosti.
  • V Pioneer Investments pracuje od roku 2007, je ředitelem distribuce.
Milan Šauer

„Čas, nikoliv výběr nejlepšího okamžiku, je rozhodujícím faktorem pro dlouhodobé budování majetku. Čím později budete investovat, tím méně budete mít,“ radí odborník na investice Milan Šauer ze skupiny Pioneer Investments.

Podle něj si řada lidí uvědomuje realitu dnešní doby, že na stáří nám pomohou hlavně naše vlastní peníze. „Pokud začneme dostatečně s předstihem, nemusí finanční příprava na důchod vůbec bolet a pravidelně odkládaná částka nemusí být tak vysoká. V investování totiž opravdu platí, že čas pracuje pro vás a trpělivost se vyplácí,“ poznamenává.

Za obavami z investování však mohou být i zkreslené informace. I v investičním světě totiž kolují nepodložené mýty, které nás zbytečně brzdí v rozhodnutí pustit se do investování. O jaké mýty jde?

Mýtus Investování je jen pro bohaté

Tato možná dříve pravdivá skutečnost je dnes už naštěstí minulostí. Pravidelné investování je dnes možné uzavřít již od několika stokorun měsíčně. Pro vstup do světa investic tedy rozhodně nemusíte být milionářem. „Díky pravidelným investicím namísto těch velkých a jednorázových, můžete své příspěvky rozdělit na nižší částky a investovat třeba po delší dobu,“ vysvětluje Milan Šauer.

Jak se mění obliba spořicích produktů v ČR
Produkt20162017
stavební spoření52 %59 %
spořicí konto49 %42 %
doplňkové penzijní spoření46 %49 %
životní pojištění41 %38 %
drahé kovy38 %46 %
starožitnosti28 %39 %
podílové fondy27 %33 %
akcie, obligace25 %29 %
termínovaný vklad23 %25 %
spoření doma21 %22 %
zdroj: Barometr obliby spořicích produktů, květen 2017 - zachycuje procentní změny v oblibě, údaje vychází z průzkumu napříč ČR, který provádí Asociace českých stavebních spořitelen.

Mýtus Investování je risk. Peníze v bance jsou jistější

Úroky v bance máte sice jisté, ale momentálně to není žádná sláva. Existují i jiné investiční možnosti, s atraktivnějším výnosovým potenciálem.

Čtěte také

„Jako investor se ovšem musíte smířit s tím, že obvykle platí: čím vyšší výnos, tím vyšší riziko,“ upozorňuje Šauer.

Zapátrat můžete například v široké nabídce podílových fondů. Pokud vám při rozhodování schází jistota, nebojte se oslovit investiční profesionály. Umí poradit s výběrem vhodných produktů, které odpovídají vašim cílům, a zároveň upozorní i na rizika. Konečné rozhodnutí je však na vás.

Mýtus Čím více fondů v mém portfoliu, tím lépe

Rozkládání rizika je dobrá věc, ale není až tak důležité, kolik fondů máte v portfoliu, jako spíš to, jak moc jsou na sobě závislé. Dobré je skládat investiční portfolio z různých regionů a z různých typů cenných papírů (státní dluhopisy, firemní dluhopisy, akcie, komodity). Budou-li pak klesat akcie, mohou růst například dluhopisy a naopak. „Ideální je zkombinovat takové typy investic, které jsou na sobě co nejvíce nezávislé, aby pokles cen jedné co nejméně ovlivnil pokles cen jiné investice,“ říká Šauer.

Mýtus Musím se vyznat v trzích

Nemusíte. Věřte, že investovat můžete, i když vývoj na finančních trzích pravidelně nesledujete. Od toho jsou tady profesionálové, kteří se o to postarají za vás. „Například podílový fond má svého portfolio manažera, který je zodpovědný za jeho správu a z investiční nabídky na trhu vybírá do portfolia vhodné tituly, které mají potenciál přinést zhodnocení. Na vás je rozhodnout se, který fond zvolíte v souladu s vašimi cíli a potřebami,“ přibližuje Šauer.

Mýtus Své investice musím neustále hlídat

Zajímat se o své investice každý den nebo alespoň jednou týdně je nesmysl a častý mýtus. Opravdu to není nutné. „Investování do podílových fondů je běh na dlouhou trať. Postačí, když své investice budete sledovat v delším časovém odstupu, například jednou za měsíc. Jinak se zbytečně vystavujete podnětům vyvolávajícím paniku. V panice pak můžete snadno jednat unáhleně, svou investici prodáte v nevhodnou dobu a zbytečně proděláte,“ uzavírá Milan Šauer.