Nejdražší jazyková výuka nemusí být ta nejlepší

  • 1
Zázračnou pilulku na rychlé zvládnutí cizího jazyka ještě nikdo nevymyslel. I když by ji kdekdo přivítal a rád za ni zaplatil. Zatím však musí každý, kdo se chce naučit cizí řeč, volit z jiných možností. Jejich výběr je veliký, liší se cenou i efektivitou.

Kdo nezvládl cizí jazyk ve škole a bude znalosti dohánět později, musí sáhnout do peněženky. Pokud jazyk zvládne, většinou se mu vložené finance vrátí. Třeba lepším uplatněním v práci nebo zvýšeným sebevědomím při dovolené v zahraničí. Kolik peněz bude potřebovat, záleží na tempu a způsobu výuky. Samouka studium sice finančně moc nezatíží, ale pokud nebude mít železnou vůli, k aktivní znalosti jazyka na dobré úrovni se sám asi nedostane. 

 

Nejdražší učení za mořem

 

Za hranicemi je výuka dražší než doma. Náklady na měsíční studium v Evropě včetně dopravy se vyšplhají na 50 až 80 tisíc korun, v zámoří jsou ještě vyšší. Individuální hodina s lektorem přijde obvykle nejméně na 200 korun, ale může stát i třikrát víc. Ročně zaplatí zájemce, kterému se bude dvakrát týdně hodinu a půl věnovat samostatně lektor například v pražské jazykové škole Kamelot, 50 000 až 60 000 korun. V jazykové škole při kolektivní výuce stojí hodina méně - když se rozpočítá školné, jedna lekce vyjde zhruba od 30 korun, nejčastěji však 50 korun na hodinu.

 

Podle reklam dokážou jazykové školy dovést zájemce k dokonalému zvládnutí jazyka. Některé za několik set, jiné za několik tisíc korun. „Čím dražší kurz, tím lepší výuka, ale to nemusí platit,“ říká dlouholetá lektorka angličtiny Dana Trpáková z Českých Budějovic. „Unikátní vyučovací metody a nejlepší učebnice, kterými se jazykové školy honosí, to všechno jen přispívá k výuce. Nejdůležitější je stejně kvalita lektorů, a hlavně vůle toho, kdo se chce jazyk naučit,“ tvrdí lektorka. Úroveň výuky se dá zjistit na takzvaných vzorových hodinách, jejichž absolvování nabízejí některé jazykovky zdarma, dalším vodítkem mohou být zkušenosti známých.

 

V zahraničí, nebo doma?

 

Potřebujete peníze? Zajímají vás spotřebitelské úvěry? Navštivte naši speciální sekci.

Zaplatím sto tisíc a vyjedu do zahraničí, tam se naučím jazyk rychleji, napadne adepta jazyků. Odborníci se shodují na tom, že nejlepší je domácí a zahraniční studium zkombinovat. „Pořádného efektu člověk dosáhne, jen když už má za sebou alespoň roční výuku v tuzemsku a zná základy jazyka. Myslím, že na méně než měsíc nemá skoro cenu jezdit,“ říká Dana Trpáková. Mezi agenturami, které jazykové pobyty v zahraničí pořádají, je třeba pořádně vybírat - ceny srovnatelných kurzů se liší třeba o několik tisíc korun.

 

Stále víc se rozšiřují možnosti studia jazyků přes počítač, které vyjde hodně levně - žák platí jen za připojení k internetu. Na počítači se snadno dají procvičit gramatické jevy, testovat dosažený stupeň znalostí, pročítat světový tisk. Živou komunikaci s učitelem však počítač nenahradí.

 

Každý den pět minut

 

Jak zvládnout cizí jazyk skoro zadarmo

 - dopisovat si či stýkat se s cizincem

 - poslouchat cizojazyčné vysílání rádia a TV

 - využívat internet

 - sledovat zahraniční tisk, číst knihy v originále

Tempo, jakým žák cizí jazyk zvládne, záleží na intenzitě a způsobu výuky. Čím rychleji chcete jazyk umět, tím více zaplatíte, protože nejintenzivnější výuka je nejdražší. Lektoři cizích jazyků jsou schopni vám ušít výuku na míru, přizpůsobit se vašim časovým možnostem. Podle odborníků by se výuce měli věnovat s vyšší intenzitou lidé, kteří s jazyky teprve začínají. „Alespoň pět minut denně by měli procvičovat jazyk začátečníci, také ostatní se budou rychleji zlepšovat, když se budou cizí řeči věnovat i mimo zaplacené hodiny, třeba při poslechu zahraničního rádia nebo televizní stanice,“ radí Dana Trpáková.

 

Většina jazykových škol nabízí několik úrovní výuky. Jiná se bude hodit pro zaměstnaného manažera, který má před sebou vidinu výjezdu do zahraničí, jiná pro maminku na mateřské dovolené, jež má v úmyslu jen oprašovat znalosti získané na střední škole. „I když by domácí individuální výuce mohla věnovat více hodin, jednoznačně doporučuji navštěvovat jazykový kurz. Žena na mateřské dovolené potřebuje na pár hodin odejít z domova, setkat se s lidmi se stejným zájmem a na studium jazyka se soustředit,“ míní Milada Krbcová, ředitelka Jazykové školy hlavního města Prahy. 

 

Jak vybírat jazykovou školu:

  • zajímejte se o kvalifikaci lektorů
  • ptejte se na zkušenosti známých
  • informujte se o počtu žáků ve třídě i o používanou studijní literaturu
  • nehlaste se do kurzu pro začátečníky, když už máte alespoň základní znalosti studovaného jazyka; věčné opakování prvních lekcí vás bude nudit a ztratíte chuť do studia
  • volte kurzy, kde se dělají vstupní rozřaďovací testy - tak se dostanete do skupiny, kde mají všichni studenti přibližně stejnou úroveň znalostí
  • nevybírejte kurz jen podle ceny
  • volte školu, kde vás učitel povede k samostatnosti
  • nenechte se nalákat na nereálné sliby, například že se jazyk naučíte dobře za měsíc

A co vy? Jaké formě výuky jazyků dáváte přednost? Máte zkušenosti s jazykovými školami? Napište nám, těšíme se na vaše postřehy a zkušenosti.

 

Chcete se dozvědět více o jazykových kurzech? Chcete zjistit, jaký jste typ studenta a který z kurzů máte zvolit? Víte, jak si vybrat nejvýhodnější nabídku? Poradíme vám zde: