Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejistota na finančních trzích opět nahrává drahým kovům

Současná situace na trzích není pro drobného investora příliš přehledná. Donedávna platné vztahy se s příchodem krize zbortily. Mnoho umělých zásahů vlád a centrálních bank po celém světě trhy deformuje a ceny finančních aktiv se pohybují nečekaně bez makroekonomických základů.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zmatku na trzích odpovídaly i investiční doporučení některých bankovních domů a jiných finančních institucí, jejichž matematické modely si s novou situací neporadily. To je vidět na srovnání vývoje cen finančních aktiv - akcií, dluhopisů, komodit i zahraničních realit - a přehledu investičních doporučení za poslední rok. Důvěra v další růsty existuje i v současnosti, ovšem v cenovém vyjádření se neustále snižuje.

Trhy už rok stagnují

Po depresi by měla přijít konjunktura. S tímto názorem podpořeným souhlasným přikyvováním některých analytiků vstupovala na pražskou burzu spousta českých investorů v druhé polovině minulého roku. Dnes je však jasné, že místo očekávaného růstu přišla stagnace. Našly se akcie růstové, ovšem i takové, které meziročně padají o desítky procent. Příkladem je ECM, o něco menší ztráty pak vykazují velké firmy jako ČEZ nebo Telefonica O2. Z pohledu bilancování je možno říci, že cílové ceny byly přestřeleny téměř u všech domácích titulů.

Podobná situace ovšem nastala také ve světě. Nesplněná očekávání silného ekonomického růstu se projevila také na vývoji cen evropských, amerických či asijských akcií. Přestože existují značné rozdíly ve výkonnosti mezi jednotlivými sektory i zeměmi, tak zklamání z vývoje je přítomno na většině trhů.

Investor si v posledním roce příliš nepomohl ani se vstupem do pozic v dluhopisech. Zvláště v posledních měsících se úrokové míry z dluhopisů neustále snižují. Nejmarkantnější je to při pohledu na dluhové cenné papíry bezpečných zemí nezasažených dluhovou krizí. Jejich výnosy klesly hluboko pod úroky na termínovaných vkladech.

Oázou růstu se tak mohou zdát v posledním roce pouze komodity. Průměrný meziroční růst globálně obchodovaných komodit dosahuje aktuálně téměř dvaceti procent. Pořád je to ovšem o polovinu horší výsledek, než tomu bylo v roce 2009.

Jaký je výhled?

Konec léta doposud k vyjasnění aktuální situace příliš nepřispěl. Naopak, bezpečná anticyklická aktiva jako zlato či japonský jen se pohybují ruku v ruce s cyklickými průmyslovými kovy nebo akciemi těžařských společností přibližně stejným tempem nahoru a dolů. Zároveň americká ekonomika zpomaluje a poslední výsledky ze starého kontinentu naznačují, že se valná část evropských zemí do konce roku k USA připojí.

Opět také roste nebezpečí dluhové krize v Evropě, což je vidět na klesající ceně dluhopisů Řecka a dalších postižených zemí. Na druhou stranu ovšem významně roste společná evropská měna, která by dluhovou krizí měla trpět v první řadě. V tom mají prsty země jako Japonsko, USA či Švýcarsko, které se už několik týdnů snaží uměle oslabit své domácí měny.

Výhled tak zůstává nejistý a situace se zdá být naopak čím dál méně přehledná. Současné i plánované umělé zásahy na podporu ekonomik mohou pomoci na trzích finančních aktiv, ovšem dosavadní účinek podobných opatření v minulosti byl spíše krátkodobý a nejistý. Nicméně tento scénář je jedním z hlavních faktorů růstu už dnes.

Do čeho investovat

Individuální investor zůstává zmatený. S bezprecedentní situací na trzích se totiž neumí vypořádat ani řada významných ekonomů, kteří mají mnohdy zcela protichůdné názory na budoucí vývoj. V takové situaci se do popředí dostává bezpečí investic před co nejvyšším kapitálovým výnosem.

Nejistota na finančních trzích a obavy z křehkosti globálního ekonomického oživení nahrávají drahým kovům a hlavně zlatu. To reflektuje komplikovanou a nepřehlednou situaci, když opět v minulém týdnu dosáhlo historických rekordů.

Dobrou volbou se však také mohou stát některá aktiva, která v minulých letech nezaznamenala cenový boom. Příkladem mohou být zemědělské pozemky, které by mohly do budoucna sloužit jako relativně bezpečný uchovatel hodnoty. Investor by si však měl hlavně uvědomit, že doba se změnila a uzpůsobit tomu svoji investiční strategii. Co platilo před krizí, tak neplatí dnes a ideologie věčného růstu s námi nemusí být navěky. Ještěže dnes existuje řada finančních produktů, které umožňují vsadit také na ekonomický pokles či stagnaci.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...