tisícikoruna (líc)- vydání 25.5.1934, bankovka NBČS, autor - Max Švabinský, rytec - Karel Wolf

tisícikoruna (líc)- vydání 25.5.1934, bankovka NBČS, autor - Max Švabinský, rytec - Karel Wolf

Nejkrásnější tisícikoruna století: jak jste hlasovali

  • 6
Uplynulo již deset dní od okamžiku, kdy jste se svými hlasy mohli zapojit do naší ankety a vybrat tentokrát nejkrásnější tisícikorunu století. Jak jste rozhodli?

Významným historickým datem pro výběr bankovek se stal opět 28. říjen 1918, kdy po rozpadu Rakouska-Uherska vznikla samostatná Československá republika. Díky ustanovení tohoto mezníku se v naší nabídce sešlo celkem deset adeptů na vítězství, z nichž nejstarší pochází již z roku 1902. Jedná se o tzv. prozatímní státovku, která platila už v rakousko-uherské monarchii a opatřená kolky platila i v prvních měsících samostatné Československé republiky.

Podívejme se tedy, jak jste v uplynulých dvou týdnech o tisícikorunových bankovkách rozhodli.

Výsledky vašeho hlasování ZDE

1. Tisícikoruna 1934:  1689 hlasů

2. Tisícikoruna 1932:  903 hlasů

3. Tisícikoruna 1985:  641 hlasů

Fotogalerie všech tisícikorunových bankovek

Nejkrásnější tisícikoruna

Ze všech uchazečů o vítězství se od prvních okamžiků hlasování na čele usadila tisícikoruna z roku 1934 z dílny Maxe Švabinského a rytce Karla Wolfa. Nutno dodat, že právem. Její výtvarná zdařilost byla vyznamenána již v roce 1937 na mezinárodní výstavě v Paříži. Svůj velký náskok a konečné první místo si udržela až do samotného závěru.

Druhé místo jste svým hlasováním přiřkli tisícikoruně z roku 1932. Ta pocházela rovněž z dílny Maxe Švabinského. Jednalo se o první tisícikorunu emitovanou konečně Národní bankou československou, která vznikla 1. 4. 1926.

Třetí místo obsadila tisícikoruna zvaná lidově „Smetana“ (podle vyobrazení Bedřicha Smetany na jejím líci). Tato poměrně oblíbená bankovka pochází z roku 1985 a byla vydána v rámci poslední emise tzv. pestrobarevných bankovek. Jejím autorem  byl prof. Albín Brunovský. V našem peněžním oběhu se tak poprvé od konce 2. světové války objevila bankovka této nominální hodnoty. V tomto roce se rovněž konečně sjednotily některé prvky bankovek jako např. dolarová šířka, objevily se slepecké značky, ale stále ještě chyběly moderní ochranné prvky.

Naopak při hlasování zcela propadla korunová poukázka z roku 1944. Tyto poukázky byly platidlem určeným pro vojenské jednotky a československé úřady na osvobozeném území. Po válce je nahradily státovky londýnské emise, a to konkrétně od listopadu, kdy začaly oficiálně na našem území platit společně s bankovkami a státovkami tištěnými již v Československu.