Nejlépe se mi tvoří doma

Práce profesionálního ilustrátora není jednotvárná a nabízí řadu možností k seberealizaci - od ilustrací knih po tvorbu novoročenek.

Kreslení bavilo Lubomíra Czabana od dětství. Po absolvování oboru užité grafiky na bratislavské střední škole pokračoval scénografií na DAMU. Profesionální dráhu ilustrátora zahájil v reklamní agentuře, kde strávil dva roky. „Pro začátek je dobré si takovou práci vyzkoušet, ilustrátor pozná nástrahy svého oboru a získá první známosti.“

Pro Lubomíra Czabana však bylo prostředí agentury příliš hektické a svazující. „Už jsem měl pár kontaktů a rozhodl jsem se, že si zkusím založit vlastní ateliér.“ Ani ten nakonec nebyl tím pravým. „Zjistil jsem, že nejlépe se mi tvoří doma. Mohu vstát, kdy je potřeba, a hned se pustit do díla.“ Někdy pracuji i v noci Zaměstnání doma je výhodou i kvůli kontaktu s rodinou, protože ilustrace jsou časově náročné. „Pracuji, kdy je potřeba, ale to většinou znamená celý den. Některé zakázky je třeba dokončovat i přes noc.“ Množství zakázek se v průběhu roku mění. „Nejvíc jich je na přelomu roku, ať už jde o novoroční přání či kalendáře, všechno je potřeba stihnout v poměrně krátké lhůtě. “

Ilustrátor na volné noze potřebuje podle Lubomíra Czabana především dobrou reputaci. „Velkou část zakázek dostávám od klientů, kteří už alespoň trochu znají moji práci, vědí, co ode mě mohou čekat,“ popisuje Lubomír Czaban. Dodává, že musí dbát i na kvalitu své prezentace na internetu. „To je důvod, proč jsem na své webové stránky umístil ukázky své tvorby.“ Internet mi ušetří cesty Vymoženosti internetu a počítačů se na profesi ilustrátora projevují i jinak. „Díky rychlému připojení už dnes tolik nemusím za zákazníky cestovat. Všechny návrhy mohu odeslat elektronicky, klient je v klidu posoudí a odpoví.“ Veškerá grafika se také počítačově zpracovává. Je proto třeba držet krok s novými programy.

Když se Lubomíru Czaban ovi ozve zákazník, musí si nejdříve ujasnit, oč vlastně žádá. „Je důležité mít komunikační schopnosti, umět se ptát a také vysvětlovat případné omyly v zákazníkově představě,“ tvrdí Czaban. Poté spočítá cenu a začíná vlastní práce. Během ní ho čeká několikeré schvalování se zákazníkem. „Každý má samozřejmě jinou představu. A také něco jiného se hodí jako obal na potraviny a něco jiného jako anatomická ilustrace. Musím umět měnit styl, ale zároveň tak, aby byl rozeznatelný od jiných autorů.“ Zejména u reklamní nebo obalové grafiky je někdy potřeba slevit z profesionálních nároků. „Někdy platí pořekadlo, že čím jednodušší, tím lepší.“

Nouzí o zakázky Lubomír Czaban netrpí, a tak mu zbývá méně času na svou vlastní volnou tvorbu. „Dříve jsem maloval i obrazy, ale nyní na to nemám čas. Také je pravda, že pro malíře je těžší se uživit.“

Jak pracuje ilustrátor

  • Pracovní den
    Běžně pracuji celý den, mám rád noční klid. Nejhektičtější je vždy konec týdne, kdy reklamní agentury zadávají práce, které samy nestíhají, soukromníkům.
  • Spokojenost s příjmem
    Za posledních pět let mám příjem stabilní, ale ubývá velkých zakázek, které pro sebe stahují reklamní agentury. Plat se odvíjí od vykonané práce.
  • Další vzdělávání
    K mé profesi patří sledování nových trendů, ale učím se sám. Na žádné semináře nejezdím.
  • Relaxace a dovolená
    Pro mě je největším odpočinkem rybaření. Nevybírám si sice 4 týdny dovolené, ale v průběhu roku jezdíme s rodinou často mimo Prahu.

    SYNDROM VYHOŘENÍ: pokud začínáte v práci s velkým nasazením, je možné, že vás časem potká únava z lidí

,