Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší a nejhorší investice v dubnu

aktualizováno 
Víte, kde jste mohli minulý měsíc investováním nejvíce vydělat a naopak, kde jste mohli dosáhnout největší prohry. Pravděpodobně největší radost svým držitelům způsobily akcie Lázní Jáchymov. Na těch jste totiž mohli dosáhnout zhodnocení až 40,65%. Nicméně ani akcie Komerční banky nezklamaly a svým vzestupem o 11,11% opět ukázaly, kam by měly směřovat vaše investice.

Již tradičně vám nabízíme možnost posoudit, kde jste mohli minulý měsíc nejvíce rozmnožit svůj majetek a naopak, kde jste o něj mohli přijít. Využijte této příležitosti pro ověření svých investičních schopností. 

Kapitálové trhy

Jak naznačuje český index PX – D, tuzemský kapitálový trh jde stále více nahoru. Zatímco v březnu zaznamenal nárůst o pouhých 1,08%, v dubnu již zvýšil svou hodnotu o celých 6,43%. O jeho nárůst se v dubnu zasloužily především akcie Komerční banky, které opět posílily. Své akcionáře rovněž nezklamaly ani akcie Českého Telecomu a Českých Radiokomunikací. Jak je vidět, ne vždycky je správné investovat pouze na silné americké a německé trhy.  

Oblast investování

Největší investiční extrémy měsíce

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie

Lázně Jáchymov

40,05%

Setuza

-37,08%

SPAD

Komerční banka

11,11%

Unipetrol

-2,08%

Zahraniční akcie

Barclays Plc.

14,20%

Cisco Systems Ltd.

-17,47%

Zahraniční fond

Capital Invest Gold Stock

11,94%

KBC Equity Fund Internet KAP

-25,37%

Domácí fond

CitiEquity Czech Fund

4,83%

ČSOB Evropský akciový

-11,32%

Zato americké či německé trhy přinesly svým investorům opravdu silné zklamání. Bezesporu nejhůře dopadli ti, kteří se pokusili vydělat na akciích společností, které jsou situovány pod indexem  NASDAQ. Tento index se totiž propadl o výjimečných 12,1%. Proč? Americký trh byl již počátkem dubna zasažen zprávou o míře nezaměstnanosti v USA a prohlášeními George Bushe na téma válečných konfliktů na Blízkém a Středním Východě. Stejně jako německý trh, byl pak také americký trh poznamenán zprávou z Iráku o omezení vývozu ropy a neméně významnými se staly i negativní hospodářské výsledky společností Boeing, IBM či Nokia.

Německý trh v dubnu ovlivnily (vedle zmíněných celosvětových událostí) především poklesy technologických titulů, v čele s Ericssonem a Siemensem.

Jediný z významných zahraničních trhů, který v dubnu nepřinesl zdrcující ztráty, ale bohužel ani tak výrazný výnos jako v březnu, byl trh Japonský.

Index

Změna kurzu

Dow Jones

-4,4%

NASDAQ 100

-12,1%

DAX 30

-6,6%

FTSE 100

-2,2%

Nikkei

2,75%

Které české akcie přinesly největší profit?

Patrně nejvíce své vlastníky uspokojily akcie Lázní Jáchymov, které v dubnu přinesly zhodnocení 40,05% a zastavily se až na hladině 651,20 Kč za akcii. Bohužel, s těmito akciemi nebylo v dubnu možné obchodovat. Naopak nejvíce jste mohli děkovat intuici, která vám velela, abyste se nepokoušeli rozmnožit svůj majetek v akciích Setuzy. Zaznamenali byste totiž propad o celých 37,08% s momentální cenou akcií na 181,65 korunách.

V systému SPAD, stejně jako v březnu, nejvíce přesvědčily o svých kvalitách akcie Komerční banky. I když byly akcie na mnohaletých maximech a mnozí domácí „odborníci“ ji považovali za předraženou již od 1400Kč, portfoliový investoři ze zahraničí měli opačný názor. Akcie Komerční banky si v dubnu vedly téměř stejně dobře jako v březnu a posílily o celých 11,11%. Za tímto nárůstem hledejme především obavy investorů z možného odchodu České spořitelny z trhu a tím pádem z toho, že akcie Komerční banky zůstanou jedinými obchodovatelnými na burze. Který titul naopak připravil akcionářům zklamání? Největší (i když relativně mírný) propad tentokrát zažily akcie Unipetrolu. V průběhu minulého měsíce totiž oslabily o 2,08%. Příčinou byla především ztráta, kterou vykázal Unipetrol za první tři měsíce letošního roku, která činí 196,103 miliónu korun. Za stejné období vykázala společnost v loňském roce zisk 693,637 miliónu korun.

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

Jaké extrémy zaznamenaly zahraniční akcie?

Největší vzestup o 14,20% zažily akcie společnosti Barclays. Jedná se britskou finanční skupinu, která nabízí bankovní a investiční služby především nadnárodním korporacím a finančním institucím. Její  akcie se posledního dubna usadily na hranici 142,88 dolarů za akcii. Také akcie China mobile, jejichž kurz stoupl o 11,60%, vyloudily úsměv na ústech mnoha investorů. Tento mobilní poskytovatel mobilních služeb, který operuje v Čínských provinciích, nenechal investory na pochybách, zda se vyplatí investovat do telekomunikací také na Dálném východě.

Které zahraniční akcie připravily své držitele o nervy? Jak se zdá, informační technologie není vždy tou správnou volbou. Akcie společnosti Cisco Systems, která je výrobcem síťových zařízení, nám to jasně předvedly, když zaznamenaly propad o celých 17,47%.

Kolektivní investování

Zveřejněné hospodářské ukazatele (mezi nimi i americký růst HDP meziročně o 5,8%) nepomohl zlepšeným výsledkům fondů. Z rostoucích cen zlata, které se v současné době pohybují na hranici několikaletého maxima, dokázal profitovat Capital Invest Gold Stock. Mezi českými fondy si až na 1. IN – Fond peněžního trhu (vítěz i v minulém měsíci) vedly lépe fondy stojící mimo Unii investičních společností. Mezi zahraničními fondy dokázal obhájit svoji pozici ABN Amro Global Emerging Markets Bond. Z nejhoršího na nejlepší místo se vyhoupl Raiffeisen Dolarový likvidní fond. IKS Plus bondový byl v tomto měsíci jediným českým dluhopisovým fondem se zápornou výkonností, všechny ostatní dokázaly zhodnotit majetek minimálně o 0,33%.

Nejlepší fondy:

Typ fondu

Zahraniční fondy s registrací od KCP

Domácí fondy

Název fondu

Výkonnost

Název fondu

Výkonnost

Akciový

Capital Invest Gold Stock

11,94%

CitiEquity Czech Fund

4,83%

Smíšený

Parvest Horizon 10 Euro

-0,17%

PKIS Růstový OPF

2,43%

Dluhopisový

ABN Amro Global Emerging Markets Bond

5,21%

CitiBond Czech Fund

1,81%

Peněžního trhu

Raiffeisen Dolarový likvidní fond

0,78%

1.IN Peněžního trhu

0,64%

Nejhorší fondy:

Typ fondu

Zahraniční fondy s registrací od KCP

Domácí fondy

Název fondu

Výkonnost

Název fondu

Výkonnost

Akciový

KBC Equity Fund Internet KAP

-25,37%

ČSOB Evropský akciový

-11,32%

Smíšený

Capital Invest Austria Med

-8,02%

ČSOB Smíšený

-7,14%

Dluhopisový

Capital Invest Central Europe Bond

-5,7%

IKS Plus bondový

-0,29%

Peněžního trhu

Parvest Short Term CHF

0,08%

Akro Obligace

-1,62%

Zdroj: UNIS ČR, výpočty Fincentra

Ostatní investice

Zatímco březnový růst cen ropy měl na svědomí potvrzení ekonomického oživení v USA, duben byl pro ropu veden napětím na Blízkém a Středním východě. Hlavním zlomem pro ni byly mírové iniciativy amerického prezidenta George Buse na začátku měsíce, čímž se smazaly obavy z možného přerušení dodávek ze zmíněných oblastí. Na to reagovala cena ropy rapidním poklesem a to o celých 2,03%. K poslednímu dubnu se tak cena ropy ocitla na pouhých 26,03 dolarech za barel.

Ceny drahých kovů nás tentokrát nepřekvapily žádným extrémem. Zlato se vyšplhalo o dalších 1,8%, až na 311,35 dolarů za troyskou unci. Lze říci, že na růstu zlata má hlavní podíl i blízkovýchodní konflikt

Checete se dozvědět více o akciích? Další informace a statistiky k tomuto tématu naleznete ZDE.

mezi Izraelem a Palestinou. Stále trvající možnost rozšíření konfliktu i do dalších zemí nahrávala novým nákupům zlata a odradila spekulanty od prodejů futures kontraktů. Výraznější nárůst jste mohli zaregistrovat v případě platiny, která vyskočila o celých 3,27% a zakotvila na rovných 553 dolarů za troyskou unci. Naopak zklamání na komoditní burze přineslo stříbro. Ačkoli v březnu zaznamenalo značný nárůst, tentokrát se jeho cena propadla o 2,12% na 4,62 dolaru za unci.

Zběsilý růst koruny je pryč

Zatímco v březnu rostla koruna neuvěřitelným tempem, duben byl pro ni obdobím určitého zbrždění. Hlavním faktorem, který se o zbrždění posilování koruny zasloužil, byla předně  devizová intervence ČNB, která proběhla v prvním dubnovém týdnu a současně také snížení úrokových sazeb ČNB v závěru měsíce. Ačkoli zhodnocení koruny vůči americkému dolaru nijak nepolevilo, za duben koruna posílila o více než 4% na 33,97 Kč, proti britské libře nebyla změna již tak dynamická. Koruna vůči libře posílila již jen o 1,87% a kurz libry tak zakončil duben na 49,48 korunách. Nejmenší změnu v souboji s korunou pak zaznamenalo, stejně jako v březnu, euro. Jeho kurz oslabil o pouhých 0,72% a poslední den v měsíci zakončil kurzem 30 korun a 62 haléřů.

Podařilo se vám trefit se do některé za zmíněných investic? Co vás vede k volbě typu investice? Statistiky nebo spíše intuice? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz