Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsou investice penzijních fondů příliš bezpečné?

aktualizováno 
Krize důchodové reformy patří mezi velmi častá témata v médiích. Stále častěji se hovoří o nutnosti nespoléhat se pouze na starobní důchod vyplácený státem, nýbrž využít doplňkových systémů. Pilířem je bezesporu penzijní připojištění se státním příspěvkem. Dokáže ovšem tento produkt opravdu vydělat na důstojné stáří?

Účastníci penzijního připojištění jsou při uzavírání smluv ujišťováni o vysoké bezpečnosti tohoto produktu. Méně z nich už ovšem ví, co se za tímto pojmem skrývá. Nahlédněme tedy pod pokličku kotle, kam pojištěnci posílají svoje příspěvky. Jedině to nám může umožnit vysvětlení, proč výnosy penzijních fondů výrazně nepřekračují hodnoty inflace.

Kupříkladu v roce 2001 se pohybovaly výnosy českých penzijních fondů kolem čtyř procent. To je sice hodnota převyšující inflaci, ale přibližně pouze o slaboučké jedno procento. Co za touto nízkou výnosností stojí?

Penzijní fondy mají ze zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem velmi omezené možnosti investování. Podívejme se na následující tabulku vymezující soubor investičních instrumentů a možnosti jejich využití ze strany penzijních fondů.

Domácí státní dluhopisy ano, dále PF mohou nakupovat dluhopisy se zárukou státu
Hypoteční zástavní listy ano
Dluhopisy emitované ČNB a jinými bankami ano
Korporátní dluhopisy Ano, ale pouze v případě jejich přijetí na hlavní nebo vedlejší trh burzy
Komunální obligace Ano, ale pouze pokud za ně převzala záruku banka
Zahraniční dluhopisy Pouze v případě, že jde o emise státních dluhopisů zemí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) nebo emise jejich centrálních bank
Domácí akcie Ano, pokud jsou obchodovány na hlavním nebo vedlejším trhu
Zahraniční akcie Ne
Domácí podílové listy Ano, pokud jsou obchodovány na hlavním nebo vedlejším trhu
Zahraniční podílové listy Ne
Movité věci Ano, pokud představují záruku bezpečného uložení peněžních prostředků
Nemovitosti Ano, pokud přináší stálý výnos a slouží převážně k podnikání nebo bydlení
Vkladové bankovní účty Ano

Jak je vidět, tak penzijní fondy nemají skutečně moc na výběr a jsou víceméně omezeny na Českou republiku. Pouze s investicemi do dluhopisů se mohou podívat za hranice, což není mnoho. To ovšem není z hlediska investičních možností penzijních fondů vše.

Na diverzifikaci zákon nezapomíná

Rozhodně se nemůže stát, že by penzijní fond podléhající české legislativě držel ve svém majetku  jeden domácí akciový titul a dosahoval výnosnosti závislé pouze na pohybu tohoto titulu. Proto zákon ukládá penzijním fondům ještě následující povinnosti v oblasti diverzifikace portfolia.

Pokud hledáte informace o penzijním připojištění, naleznete je v TÉTO SEKCI.

·         Hodnota cenných papírů jednoho emitenta obchodovaných na burze cenných papírů nesmí tvořit více než deset procent majetku penzijního fondu. To se ovšem netýká státních dluhopisů.

·         Hodnota akcií a podílových listů nesmí přesáhnout 25 procent majetku penzijního fondu.

·         Hodnota jedné movité věci nebo nemovitosti nesmí tvořit více než pět procent majetku penzijního fondu.

·         V případě uložení peněžních prostředků na vkladové účty u bank nesmí mít penzijní fond u jedné banky více než deset procent svého majetku.

To jsou tedy mantinely, ve kterých se musí penzijní fondy při svých investicích pohybovat. Je logické, že takto „střídmé“ portfolio nemůže nikdy vést k závratným výnosům. Zpravidla dokáže (i když tomu tak nemusí být vždy) porazit inflaci, avšak pouze o jeden až dva procentní body. V současných dobách prudkých propadů kapitálových trhů mohou být pojištěnci za takto striktní investiční omezení velmi rádi. Jiný názor by ovšem mohl být v situaci rostoucích cen akcií.

Zahraničí bývá zpravidla benevolentnější

Je otázkou, která země byla našim zákonodárcům při tvorbě zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem vzorem. Většina vyspělých zemí totiž takto přísná investiční omezení nemají. Kupříkladu USA a některé země Evropské unie se u penzijních fondů spokojí pouze s nutností dodržovat principy obezřetného investování. Výklad takového principu je ovšem velmi široký a penzijní fondy mohou držet stoprocentní akciové portfolio. Některé země Evropské unie omezují penzijní fondy buď teritoriálně nebo z pohledu statutu emitenta. Kupříkladu je požadováno držet maximálně 40 procent majetku v zahraničních cenných papírech nebo musí mít v majetku  40 procent cenných papírů emitovaných státem.

Mnoho zajímavých informací a článků na téma životního pojištění naleznete ZDE.

Je otázkou, která strategie je u penzijních fondů lepší. Na jedné straně česká sázka na jistotu v podobě preference státních cenných papírů a velmi omezeného množství akciových instrumentů v portfoliu nebo agresivnější zahraniční pojetí. Za velmi pochybné lze označit zákaz nákupu zahraničních akcií nebo podílových listů, když české akcie penzijní fondy nakupovat mohou. Při velmi mizerné likviditě českého kapitálového trhu nemají penzijní fondy mnoho na výběr. Naopak v zahraničí existuje mnoho společností s lepším ratingem než mají nejen české tituly, ale dokonce i samotná ČR, která je z pohledu zákona o penzijním připojištění onou spásnou lodí v oblasti investování. Penzijní připojištění je navíc považováno za dlouhodobý produkt, který by měl svoji délkou trvání bezpečně pokrýt výkyvy akciového trhu.

Jste spokojeni s hospodařením penzijních fondů? Co si myslíte o jejich omezených možnostech investování? Podělte se s námi o své názory.

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

Kuriózní pojistné historky: Goťáka poznám, ten muž to fakt nebyl

Ilustrační snímek

V životě se stávají nejrůznější karamboly. Některé jsou až neuvěřitelné. Potvrzují to kuriózní hlášky i pokusy o...

Povinné ručení: neplatičům zase hrozí vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Kdo neplatí povinné ručení, riskuje nejen pokutu při silniční kontrole. Nově může čekat i dopis od České kanceláře...

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Kurzy.cz Koruna v posledních dnech testuje svá únorová maxima. I přesto, že je posun k silnějším hodnotám pomalý, většina trhu s...

Najdete na iDNES.cz