Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší neřesti firemních časopisů. Patří mezi ně i rozhovor s ředitelem

aktualizováno 
Na základě několika českých firemních časopisů jsme vytipovali nejčastější chyby, které zaměstnaneckému časopisu ublíží. Velkou chybou jsou například rozhovory s řediteli nebo podceňování vzhledu časopisu.
Rozhovor s ředitelem či manažerem firmy by měl ve firemním časopise chybět.

Rozhovor s ředitelem či manažerem firmy by měl ve firemním časopise chybět. | foto: Profimedia.cz

Pozor na ředitele

Rozhovory s manažery a řediteli jsou podle Pavla Brabce z Asociace českých reklamních agentur (AČRA) největší chyba, která časopisu ublíží. I když hlavní cíl je informovat o dění a změnách ve firmě, zaměstnance musí čtení bavit. Jinak časopis skončí v koši, aniž ho kdokoli přečte. "Časopis v žádném případě nesmí být nějaký mix apelů z vedení společnosti. Lidé rádi uvítají na první pohled skoro ‚obyčejné věci‘: kdo slaví narozeniny, komu se narodilo miminko," říká.

Zaměstnanci, nebo zákazníci?

Je třeba velmi jasně rozlišit, že zaměstnanecký časopis není časopis zákaznický. Pavel Brabec varuje před tím, abyste třeba ve snaze ušetřit spojovali oba časopisy do jednoho. Výsledkem bude něco, co nezaujme ani klienty, ani zaměstnance.

Nepodceňujte vzhled a image

Dojem může zkazit špatná grafika, na které se nevyplatí šetřit. Podle Pavla Brabce ublíží i formát A5 nebo A4. Doporučuje volit netradiční formáty, i když ty klasické nemusí být zcela zavrženy a mohou vypadat dobře. Například firemní časopis společnosti RWE působí originálně, protože je ve stylu i velkém formátu novin. Mezi grafickými studii pak pečlivě vybírejte. "Velmi solidní poměr výkonu a ceny může mít například časopis dm +Plus. Je milý a zaujme," říká Pavel Brabec.

Nesnižujte laťku. Výborný zaměstnanecký časopis se dá pořídit i za 30 korun na jeden výtisk, o čemž svědčí zkušenosti společností dm a RWE. "Samozřejmě, že vše závisí také na nákladu a hlavně na kvalitě redakční přípravy a grafice. Vše je o lidech," říká Pavel Brabec. Pokud je třeba omezit náklady na výrobu, je podle něj třeba dát pozor na to, abyste zároveň nesnížili standard.

Překlad nestačí

Skutečnost, že je firma součástí nadnárodního řetězce a zaměstnanecký časopis vyrábí v české mutaci, nemusí být na škodu. Mnohaleté zkušenosti se naopak dají zúročit. Velkou chybou však podle Pavla Brabce je, když je více než polovina textů přebírána ze zahraničí. "Informace nelze takovýmto způsobem přenášet, protože pak působí velmi suše. Nehledě k tomu, že texty jsou často velmi špatně přeloženy," varuje s tím, že časopis je vždy třeba přizpůsobit českému prostředí, jinak hrozí, že k němu zaměstnanci nebudou mít vztah.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz