Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší platy? Počítačové profese

  10:00aktualizováno  10:00
Dobrá zpráva, kterou minulý týden přinesl Český statistický úřad, je, že si loni Češi platově polepšili o 1116 korun. Špatná zpráva je ta, že se zvýšení výdělků prakticky týká tak čtvrtiny lidí, protože jde o údaje vycházející z průměru. Růst příjmů se loni navíc zbrzdil.

Průměrná hrubá měsíční mzda se v České republice v roce 2004 vyšplhala na 18 035 korun. Nejvyššími částkami přitom do společného balíku příjmů zaměstnanců přispívají tradičně vysokoškoláci, manažeři a šéfové firem.

"Vyšší mzdy mají tendenci růst nejrychleji. Nůžky mezi nejvyššími a nejnižšími příjmy se tak stále více rozevírají," popisuje trend Jan Fischer, předseda Českého statistického úřadu v Praze. Nejvyšších průměrných mezd -22 540 Kč - dosahují firmy, které jsou v rukou zahraničních majitelů. Naopak na plat nižší zhruba o deset tisíc si přijdou zaměstnanci družstev.

Podle statistiky si loni nejvíce polepšil ten, kdo pracuje v soukromé sféře. Tam nárůst výdělků přesáhl tisícovku (+ 1162 Kč). Ve státní sféře skončil pod ní (+ 961 Kč), protože se vláda rozhodla šetřit zkrácením třináctých a čtrnáctých platů.

Které profese jsou nejštědřejší?

Nikdy neřeknu šéfovi ne. Přinést šéfovi poštu v zubech, protože se mu to líbí? Více ZDE.

Například v bankách se průměrný příjem zaměstnance drží dvojnásobku republikového průměru. Pojišťovací společnosti a penzijní fondy převyšují tento průměr o dvě třetiny. Špatně se nevede ani aerolinkám, velkoobchodu a spojům. Na nadprůměrné platy si přijdou i někteří zaměstnanci hutních a ocelářských společností, jejichž platy mají šanci narůst i letos.

Druhý dech chytil loni trh informačních technologií. Měsíční příjem počítačových odborníků se pohyboval v rozmezí od 35 do 75 tisíc korun. Nejlepší platové ohodnocení mezi IT profesemi patří projektovým manažerům. Jejich mzdové ohodnocení se nejčastěji pohybuje na úrovni 57 tisíc korun měsíčně. Pokud jde o opravdu špičkového odborníka s přesahem do obchodní činnosti firmy, pak se jeho plat vyšplhal až na 75 tisíc korun měsíčně.

"Proti loňsku se mzda v této profesi zvýšila zhruba o dvanáct procent. Po projektových manažerech je velká poptávka," říká ředitel konzultační a technologické společnosti Logos Pavel Šťovíček. Nejrychlejší platový nárůst zaznamenali mezi IT profesemi testeři -a to meziročně o 14 procent. V porovnání s loňským rokem je totiž poptávka po této specializaci trojnásobná.

Naopak nejnižší nárůst mezd loni zaznamenala zdravotní a sociální péče. Dále pak veterinární činnost, ubytování a stravování a veřejná správa. Nárůst mezi nejhůře odměňovanými profesemi vykázalo zemědělství, lesnictví, zpracovatelský průmysl a lesnictví. Tam jsou přesto stále nejnižší mzdy (10 až 13 tisíc korun měsíčně) stejně jako ve výrobě nábytku, oděvů a v maloobchodě.

Blaze není jenom v Praze

Co dělá můj šéf: závidíte jim vysoký plat? A tu dřinu a odpovědnost taky?
Více čtěte ZDE.

V hlavním městě České republiky jsou platy nejvyšší, nicméně podle statistiky tam loni rostly nejpomaleji. Podobně na tom byl Karlovarský kraj, nejlépe naopak kraj Olomoucký. Mimo Prahu jsou zajímavé výdělky převážně ve velkých podnicích. Například v opatovické elektrárně na Pardubicku je průměrný příjem 25 550 korun. Na nízké platy si samozřejmě nemohou stěžovat ani zaměstnanci poboček bank či pojišťoven, protože jejich platy jsou stejné jako na centrále třeba právě v Praze.
Naprůměrné mzdy jsou i v největší domácí ocelářské společnosti Ispat Nová huť (INH), kde by letos mohly vzrůst až o 11 procent. Garantovaný nárůst průměrné mzdy zaměstnance INH činí šest procent. O dalších pět mohou vzrůst v případě překročení plánu přidané hodnoty a zisku společnosti. Průměrná mzda v INH by tak mohla dosáhnout částky bezmála pětadvaceti tisíc korun.

Jak se platí v odvětvích?

 • Finanční zprostředkování 35 935 Kč
 • Veřejná správa (bez osob ve veřejné funkci) 20 881 Kč
 • Doprava a spoje 19 682 Kč
 • Stavebnictví 18 250 Kč
 • Vzdělávání 17 799 Kč
 • Zdravotnictví 17 480 Kč
 • Zpracovatelský průmysl 17 219 Kč
 • Ubytování a stravování 13 597 Kč
 • Zemědělství a lesnictví 13 539 Kč

Jak se platí v krajích?

 • Praha 22 433 Kč
 • Středočeský 17 706 Kč
 • Moravskoslezský 16 911 Kč
 • Plzeňský 16 820 Kč
 • Ústecký 16 321 Kč
 • Jihomoravský 16 230 Kč
 • Liberecký 16 227 Kč
 • Karlovarský kraj 15 891 Kč
 • Jihočeský 15 769 Kč
 • Královéhradecký 15 724 Kč
 • Zlínský 15 638 Kč
 • Pardubický 15 585 Kč
 • Vysočina 15 560 Kč
 • Olomoucký 15 445 Kč

  Poznámka: Průměrná hrubá měsíční mzda v korunách
  Zdroj: ČSÚ

  Kdo má a kdo nemá nárok dělat tajnosti se svými příjmy? Jaké jsou možnosti, jak zjistit majetkové poměry druhých? Povíme vám, jak je to v Česku ve srovnání s jinými zeměmi. Čtetě ZDE.Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz