Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejzajímavější názory v uplynulém týdnu

  9:27
Minulý týden byl na komentáře opravdu bohatý a v následujících diskusích nezaháleli ani naši čtenáři. A proto Vám jako každý týden přinášíme přehled těch nejzajímavějších názorů minulého týdne.
Možnosti investování do podílových fondů nastínil minulé pondělí ve svém komentáři Jan Filáček. Problémy s konverzí měn nastínili i někteří čtenáři:

Michaela Monteg: S nižšími částkami se nákupem v zahraničí vyzrát nedá. Při investování do jakýchkoli zahraničních cenných papírů je nutné brát v úvahu i bankovní poplatky za konverzi korun do / z deviz a převod deviz do / ze zahraničí. Pak se taková investice (nákup + pozdější prodej) může prodražit o dalších 2-5 % v závislosti na bankovních poplatcích a účtovanému rozpětí u cizoměnových transakcích. Můžete tedy sice ušetřit až 3% nákupem fondu u diskontního brokera na internetu, výsledný efekt však bude stejný, nebo horší a ještě s rizikem spojeným s internetovou transakcí.

Jiri Musil: Nektere zahranicni spolecnosti jako napriklad PARVEST umi prijimat penize v CZK a konverzni polatky se tedy neplati, stejne tak jako drzeni investicniho uctu zdarma. Dokonce PARVEST nabizi i moznost primeho inkasa z uctu, cimz odpadaji i naklady na bankovni prevody (u planu pravidelnych investic) Investor tak plati pouze to co je soucasti prospektu fondu -upisovaci platek, manazersky polatek a pripadne zvyhodneny prestupni poplatek.

Nejdiskutovanějším se stal v minulém týdnu komentář finančního poradce Oty Dračky, který se zabýval výhodami kombinace životního pojištění a hypotéky. Z množství zajímavých příspěvků do diskuse uvádíme následující:

Tomkan: Pokud to chápu dobře, tak vidím největší výhodu daňovou. Současné zákony umožní odečíst ze základu max. 12000 na kap. živ. p. a CELOU splátku úroků z hypotéky (nebo se mýlím ?). A protože v tomto případě splácím celou dobu jen úroky, mohu si celou splátku hypotéky odečíst. Takže zvlášť pro lidi spadající do 32% daňové kategorie (ach, jak rád bych platil takovéto daně též :-) to může být výhodné.

Petr Safranek: Vážený pane kolego, dovolím si Vám doporučit před prezentací "výhodnosti" této kombinace trochu počítat. Vezměme si modelově 30ti letého muže a hypotéku 1.000.000,- Kč na 20 let s 8% úrokem pod celou dobu. A k tomu KŽP na 1.000.000,- na 20 let a předpokladem zhodnocování rezerv pojišťovny, připsané klientům, ve výši 10% (což je již na hranici reálnosti). Na úrocích při odložené splátce jistiny zaplatím ročně 80.000 Kč, celkem tedy 1.600.000,- Kč. Na pojistném za KŽP zaplatím 40.000 Kč ročně, celkem tedy 800.000,- Kč. Dohromady tak zaplatím 2.400.000,- Kč s tím, že na konci mi zbude zhodnocení KŽP ve výši cca 600.000 Kč (jistina hypotéky bude splacena garantovanou pojistnou částkou). Budu-li tutéž hypotéku splácet anuitně, zaplatím cca 2.130.000,- Kč bance. Budu-li si vedle toho platit stejné KŽP, zaplatím již zmíněných 800.000 na pojistném, dohromady tedy 2.930.000,- Kč. Ovšem zbude mi nejen výnos KŽP, ale i pojistná částka, tedy celkem 1.600.000 Kč. Zaplatil jsem tedy o 530.000 více, ale mám o 1.000.000 více! Samozřejmě nepočítám s odpočty daní, ale ty mohu uplatnit jak u anuitní splátky, tak u splátky s odloženou jistinou. Obávám se tedy, že Vámi publikovaná kombinace v konečném efektu až tak výhodná není. A to už vůbec nemluvím o možnosti nahradit KŽP pouze tzv. úvěrovou pojistkou, tedy rizikovou životní pojistkou s klesající pojistnou částkou podle nesplacené jistiny. Ta je výrazně levnější než KŽP a méně bonitnímu klientovi je tudiž dostupnější, ve Vaší kombinaci je však zcela nepoužitelná. Jinak Vás ujišťuji, že nejde o žádnou novinku a tato kombinace je známá již relativně dlouho... Petr Šafránek, rodinný finanční poradce

O principu fungování a výhodách čipových karet poučil čtenáře Fincentra Vladimír Zdražil. Nad rentabilitou provozu karet z hlediska bank se pozastavil jeden z čtenářů tohoto článku:

Hoover: Slyšel jsem, že každý výběr z bankomatu při použití on-line ověření zůstatku na účtu stojí banku více než dvacet korun. S ohledem na současnou výši poplatků za výběry z bankomatů to pro ně asi stákle musí být ztrátový business nebo se mýlím?

Vladimír Zdražil: V zásadě máte pravdu. Výběry z bankomatů při tomto způsobu ověřování jsou skutečně ztrátové. Některé banky v posledních měsících si to také uvědomily a zvýšily ceny těchto transakcí. Je logické, že klienti požadují stále hustší síť bankomatů, což samozřejmě přináší vyšší zátěž na celý informační systém banky a s tím spojené vyšší náklady. Každopádně však nechápu lidi, kteří si vybírají z bankomatu a potom tuto cash použijí při platbách, kde by mohli platit přímo kartou při využití terminálu obchodníka. Ti se přeci zbytečně okrádají.

Kolik vynese životní pojistka s daňovým odpočtem? O tom informoval čtenáře Fincentra finanční poradce Pavel Hulák. Že oblast životního pojištění je velice komplikovaná ukázala i následující diskuse:

Anonym: Jaktoze u DP klasickeho a DP investicniho neni zadna pojistna castka? Neni zde tedy kryto riziko smrti?

Pavel Hulák: U modelových produktů DP vybraných do komentáře opravdu ne. Jinak by se vlastně jednalo o životní pojistku. V případě smrti dostane oprávněná osoba odbytné resp. hodnotu podílových jednotek. Riziko dožití je nižší nez riziko smrti, nižší je i náklad pojišťovny. Proto je DP z hlediska využití pro daňové úlevy (zejména moderní investiční varianta DP) vhodnější než životní pojistka, případně ještě v kombinaci s ní. Pavel Hulák, autor komentáře

Nad tím, jestli se dá vydělat na spekulaci s cizími měnami a jestli je tato forma investování vhodná i pro drobné investory, se zamyslel ve svém komentáři Jiří Zaorálek. Svůj názor nám sdělili i někteří čtenáři tohoto článku:

Joke: Zcela správně autor článku nedoporučuje drobným investorům tento druh investice. Zatímco u akcií lze přeci jenom něco očekávat na základě analýzy, tak u měn to je loterie. Myšlenku schůdnou pro řadového občana spočívající v přelévání peněz z účtu v Kč na účet v cizí měně bych s ohledem na poplatky za konverzi také zavrhl. Drobný investore, tudy cesta skutečně nevede.

Pavel Kohout: Tecnická analýza se samozřejmě dá na cizí měny použít. Otázka je, s jakými výsledky. Drtivá většina studií i praktických zkušeností se shoduje v tom, že tyto výsledky jsou velmi chabé. Uvažte: trh cizích měn je nejlikvidnější finanční trh na světě vůbec. Analyzují ho snad milióny spekulantů a pohybují s v něm naprosto nepředstavitelné částky. Kdo si myslí, že má nějakou informační výhodu, na jejímž základě by mohl překonat trh, je pěkný naivka. Kdepak, když už spekulovat, tak daleko raději s nějakým solidním akciovým indexem. Tam se dá alespoň spolehnout na dlouhodobý růstový trend, když krátkodobá spekulace selže.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...