Nejzajímavější názory v uplynulém týdnu

Jako každý týden vám přinášíme přehled nejzajímavějších názorů v uplynulém týdnu.
O málo známém produktu, vkladovém pojištění, informoval naše čtenáře ve svém komentáři Dušan Šídlo. Vkladové pojištění je podle něj za určitých okolností výhodnější než termínovaný vklad.

Boucek Antonin: Mira regulace a dozoru nad pojistovnictvim (provadi jeden odbor na ministerstvu financi) je nesrovnatelne nizsi nez mira regulace a dozoru nad bankovnictvim (provadi specializovana instituce jmenem CNB)- mimochodem jednalo se o vec, kterou kritizovala komise Evropska unie v ramci lonskeho hodnoceni postupu naseho priblizovani. Odkud vite, ze pojistovny neprovadi "rizikove obchody s cennymi papiry"? Pokud je neprovadi, jakym zpusobem dosahuji vyssich vynosu nez u terminovanych vkladu u bank?

Pavel Zajíček: Vkladové životní pojištění, kapitálové životní pojištění a smíšené životní pojištění jsou ve srovnání s termínovanými vklady u bank ekonomický a logický nesmysl. Na tom se nedá nic změnit, ani milionem článků. Termínované vklady u bank nejsou nejlepší, v tomto srovnání však lepší. Autor srovnává objektivní (dnes známý) výnos termínovaných vkladů s imaginárním (neznámým)výnosem pojištění. Článek nemá odbornou hodnotu, je to propaganda. "Proces tvoření legend přešel z úst lidu do ofociálních rukou." S. J. Lec.

Máte vkladní knížku? Tak to se s ní budete muset nejspíše v blízké době rozloučit. Podle Miroslava Beneše totiž „Vkladním knížkám zvoní umíráček“.

Feudál: Vkladní knížka by nemusela zaniknout úplně. Mohla by existovat třeba jako jistý druh výpisu z účtu i nadále. Vybavena magnetickým proužkem by mohla být "aktivní". V jedné zemi jsem to tak viděl. Mám vkladní knížky rád (byť žádnou nevlastním) z poněkud sentimentálních důvodů. Jako malý kluk jsem dostával peníze za vysvědčení, které jsem ukládal na VK. A zázrak!! V lednu mi do knížky připisovali peníze navíc!! Za co? Jo, to byly časy...

Aktax: Hlavně to musel být pro spořu pořádný kšeft když byly sazby nad 10% procent. Babičkám vyplatit 2% a točit to v bezrizikovém REPU za 10%, nebo to hodit na mezibank. A uplácet vkladní knížkou? To bych chtěl vidět toho troubu který by šel do toho,že záznam knížce může být zfalšovaný nebo celá knížka obstavená. A prát přes ně špinavé peníze-operativní nástroj to taky není, pro menší prádlo od toho jsou přece jiné instituce-herny a restaurace. Takže smysl opravdu jen na okrádaní těch starších lidí.

O tom, že dvacetiprocentní výnos zcela bez rizika není žádnou pohádkou, napsal komentář Vladimír Zdražil. Ke způsobu získání tohoto výnosu se vyjadřovali i naši čtenáři:

Petr Šafránek: Obávám se, že MF již o této mezeře v zákoně ví a brzy ji odstraní. U daňových odpočtů v souvislosti s životním pojištěním již tato díra neexistuje - v zákoně je jasně uvedeno, že při nedodržení podmínek se vše zpětně daní v roce, ve kterém došlo k předčasnému ukončení pojištění. Je proto jen otázka času, kdy přijde další z mnoha novel zákona 586/1992Sb..... Mezera je tam ovšem ještě jedna - účastníkovi penzijního připojištění zůstávají při předčasném ukončení smlouvy i příspěvky zaměstnavatele, a ty jsou od daně z příjmu (ale i sociálního a zdravotního pojištění) osvobozeny do výše 5% vyměřovacího základu (hrubé mzdy) přičemž do výše 3% vyměřovacího základu je zaměstnavatel uplatní jako daňově účinné náklady. Má-li někdo např. s.r.o. kde je sám zaměstnán např. jako jednatel, může to být mnohem zajímavější... Netroufám si hodnotit, zda je to morální. Zastávám totiž názor, že vláda a následně páni poslanci a senátoři by měli produkovat zákony bez takovýchto děr a pak bychom se nemuseli dovolávat morálky... Petr Šafránek, rodinný finanční poradce

Je možné dosáhnout u hedgových fondů jistých výnosů? Na tuto otázku odpověděl kladně ve svém komentáři Jaroslav Rozehnal ze společnosti Commerz Asset Management. Své názory na hedgové fondy napsali i čtenáři tohoto článku:

Boucek Antonin: Omlouvam se jeste jednou, ale napadlo mne to az vzapeti. Podle ceho se poznaji nejlepsi hedgingove fondy? V clanku z Forbesu, co se jimi zabyval (v nazorech k Vasemu minulem komentari je na nej adresa), se psalo, ze zadna statistika typu hodnoceni otevrenych podilovych fondu dle Lipper ci Standard & Poor s u hedgingovych fondu neexistuje. Take tam psaly, ze na rozdil od otevrenych podilovych fondu nepodleha hospodareni (pravdepodobne americkych) hedgingovych fondu dozoru (americke) Komise pro cenne papiry. Mel Forbes pravdu? Dale tam varovaly pred strukturou poplatku fondu hedgingovych fondu - jak je to, prosim, u Commerzbank?

Rozehnal: Podle čeho se poznají... některé ukazatele jsou k dispozici docela dobře: track record, potažmo to zmiňovane Sharpe ratio, rating správce, doba trváni fondu... některe uplně veřejné nejsou: dělá správce fondu opravdu to, co deklaruje? jak se tvoří investiční rozhodnutí? jak vypadá vnitrofiremni kontrola? To jsou ty údaje, které vám správce fondu asi neřekne, pokud nevypadáte jako opravdu zajimavý potenciálni investor. Pokud vím, žádná všeobecná statistika opravdu neexistuje, resp. zatím to o své statistice nikdo neprohlásil. K těm ostatním otázkám se hned vrátím.

Druhý díl komentáře zabývajícího se výhodností stavebního spoření v porovnání s ostatními produkty na trhu napsala Jana Jarošová. Své nápady připojili i čtenáři článku:

Brada: S tím investováním, si myslím, jsme teď trošku na rozcestí. Zprávy o inflaci jsou velmi nepříznivé, což znamená, že úroky na našich stavebních spořeních budou bídné ve srovnání s tím, co nám ukousne inflace. Asi bych teď se stavebním spořením moc nespěchal. Raděj máte-li nějakou tu hotovost vemte hypotéku a kupte nemovitost. Teď je právě ten nejlepší čas, úroky stlačeny na minimum, inflace za dveřmi. S tím, jak se momentálně tragicky o inflaci hovoří na NOVĚ, třeba i v Dobrém ránu (no jo, dívám se na něho, když vstávám...) a za vydatné pomoci pana Grégra se na 10 % v lednu dostaneme.

Pribyl: Pánové R, Feudále a další anonyme, musím se trochu zastat anonyma s 5-tiletým horizontem. Obecně to je pravda a kdo to ignoruje a na akciích spekuluje, dlouhodobě se se zlou potáže. Samozřejmě, že existují výjimky - jako třeba Český telecom, ale zároveň jsou i výjimky opačným směrem - akcie stiupající stále nahoru, kterou když prodáte za rok či dříve, tak se dobrovolně vzdáváte svých zisků. Je statisticky dokázáno, že strategie market timingu dlouhodobě vede k nižším výnosům než index. Ani Lynch, ani Buffet nespekulovali. A když nějaký hvězdný investor spekuluje - např. Soros, tak většinou používá komplexnější strategie zahrnující deriváty, jejichž podtstaou často bývá nízkoriziková arbitráž. Pro svlj argument jste si zkrátka zvolili jen část pravdy, a to zrovna tu, která se vám hodila.