Nejzajímavější názory v uplynulém týdnu

  • 1
Jako každý týden Vám i dnes přinášíme přehled těch nejzajímavějších názorů, kterými naši čtenáři v minulém týdnu reagovali na zveřejněné komentáře.
Jak je na tom eBanka? Nehrozí jí po několika letech ztrát finanční problémy? Zajímavý komentář na toto téma napsal Jiří Zaorálek. Názory čtenářů na budoucnost této banky se různí:

Brada: Pěkně to autor napsal. Myslím, že eBANKA má před sebou dobrou budoucnost. Pověst této banky zatím nic nešpiní. Důležité však pro ni bude co nejdříve zhodnotit technologický náskok. Nejsem si jistý, jek dlouho budou schopni být technologicky lepší než konkurence. Časem se nebude kam zlepšovat a pak budou zase rozhodovat poplatky.

Pribyl: Nevím, jestli bych byl tak optimistický ohledně důvěryhodnosti České pojišťovny a dbání na její dobrou pověst jako autor komentáře. Stačí jen připomenout Kreditní banku či Pragobanku, které ČP vlastnila a jejichž klienty vlastně zčásti zachraňuje až nyní stát (po novele bankovního zákona).

O výhodnosti hypoték v poslední době pochybuje málokdo. Podle Vladimíra Zdražila se ovšem situace pro dlužníky při současné vysoké míře inflace ještě zlepší. Na jeho komentář reagovalo i mnoho čtenářů Fincentra:

Marek: Myslím si, že úrokové sazby u hypoték se budou pomalu zvyšovat. A některé banky k tomu již přistoupily. ČS zvýšila sazbu u TOP BYDLENÍ z 6,3 na 6,7%. I tak je to stále zajímavé. Se státním příspěvkem je to 4,7%, což je pod hladinou inflace. Pokud do Vaší tabulky dosadíte místo 7,1% dnes ještě reálných 6,7%, a se státním příspěvkem 4,7% tak se splátky pohybují kolem 6.230 Kč. Osobně bych preferoval raději hypotéku na 20 let. V tomto případě by se splátky, u stejných podmínek, pohybovaly kolem 5.180 Kč. A to není až tak špatné. Marek.

Lamac: Rostoucí sazby jsou skvělá zpráva pro stavební spořitelny. Jednak budou normální úvěry z SS konkurenceschopnější vůči hypotékám a spořitelnám se tak snadněji podaří to, co by chtěly udělat - rozhýbat úvěry. A pokud je nerozhýbou, tak stejně vydělají. Sazby z vkladů mají nízké a zvýší se jim výnosy z cenných papírů, kam vklady investují. Vzpomeňte si na zisky SS třeba v r. 1999 - řádově stovky milionů!

O uvalení nucené správy na investiční společnost INVESCOM informoval ve svém komentáři čtenáře Fincentra Jiří Zaorálek. Jedná se tak o další problém v řadě, který musí česká Komise pro cenné papíry řešit.

Pavel: Nekteri podilnici si INVESCOM dobrovolne nevybrali. Podily kuponoveho fondu EVBAK, ktery se pak dostal do nucene spravy se ROZHODNUTIM KCP dostaly do spravy FINNEXU, pozdeji INVESCOM. Ten UPF otevrel. KCP pritom schvalila devitiprocentni vystupni poplatek po dobu jednoho roku od otevreni, takze utect okamzite se dalo jen s touto ztratou. Zaver: tunelovani podporuje KCP a primo zavinila stavajici situaci! Podilnici meli pouze omezenou moznost tomuto vyvoji celit.

Do důchodu ve čtyřiceti? Žádný problém. Alespoň to ve svém komentáři tvrdí Jan Filáček a ukazuje návod, jak tohoto cíle opravdu dosáhnout.

Jirka: Teoreticky se to da zvladnout, je jenom otazkou, zda ten zivot jeste bude za neco stat, protoze to vypada, ze financni prostredky me sice vydrzi do konce zivota (v tomto pripade do 72 let), ale jen v pripade, ze budu sedet doma a jist suchej chleba a zapijet ho vodou. A co zabava, cestovani ?! Kdyz uz jsem odesel do duchodu ve ctyriceti, tak si ho chci uzit a ne v nem zhnit.

Misa: Tak nevim, ziju v jinem svete? Je mi 32, mam manzela,dite,praci. Patrim k lidem, kteri si vydelavaji prumerny plat.Nedovedu si vsak predstavit, ze bych si usetrila tak, abych mohla jit ve 40 do duchodu, protoze naklady na "zivot" jsou podle me podstatne vyssi nez je zde kalkulovano, clanek je svym zpusobem zajimavy, ale je to utopie.

František Jahoda: Problem je v tom, ze lide, kteri jdou (nebo chteji jit) dobrovolne do duchodu ve ctyriceti, pravdepodobne vydelavaji vice nez prumerny plat (odvozuji z toho, ze usetri 1/3 platu). Ale i tak mam pro Vas dobrou radu - stante se hornici! Budete hodne vydelavat a po deseti letech (ve Vasem pripade ve dvaactyriceti) Vas z dolu stahnou s podezrenim na nejakou nemoc a pak si uzijete (invalidniho) duchodu azaz.