Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naletěl směnárně a není sám. Finta s cedulemi je zrádná

aktualizováno 
Jakub z Prahy si potřeboval vyměnit několik set eur na koruny. Protože spěchal, nehleděl na nejvýhodnější kurz. Vyběhl z metra a v centru Prahy u nejbližší směnárny požádal o výměnu. „We buy euro – 27,10 CZK,“ hlásala velká tabule kurz pro nákup.

Česká národní banka, která na chod směnáren dohlíží, potvrzuje, že přístup směnáren ke klientům není v řadě zjištěných případů seriózní. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„A stejná informace byly uvedena i nahoře na jedné z mnoha tabulí, kterými je směnárna obestavěna ze všech stran. Slečna se mile usmála a při výměně mi dala podepsat stvrzenku vyjetou na pokladním bločku, což jsem nic zlého netuše učinil. Následně mi odpočítala bankovky, kterých však bylo méně, než jsem čekal,“ popisuje Jakub.

Když se zeptal, co se děje, proč dostal vyplaceno tak málo, slečna s milým úsměvem odvětila, že uvedený kurz 27,10 je pro velkoobjemové obchody a jeho se týká kurz 20,71. A nasměrovala ho na malou cedulku umístěnou tak šikovně, že se dala velmi snadno přehlédnout.

„Kurz jaksi neodpovídal mé představě, tak jsem chtěl vrátit peníze. Načež mi slečna s úsměvem sdělila, že jsem podepsal obchodní podmínky, kde je uveden i kurz. Tedy onen malý kousek papíru formátu pokladní účtenky připravený tak, aby na první pohled měl kurz stejné složení číslic. Zlodějna za bílého dne, jinak to nemohu nazvat, přestože si za ni mohu sám vlastní hloupostí,“ upozornil Jakub redakci iDNES.cz, abychom před takovými praktikami varovali ostatní.

Celá záležitost ho totiž pobouřila. „I když z hlediska právní úpravy je patrně vše v pořádku, cítím se okraden a podveden. Je mi líto důvěřivých cizinců a nic netušících lidí, kteří s tímto jednáním přijdou do styku. Vždyť je doslova okradou uprostřed vestibulu největší stanice metra v metropoli naší země.“

Klamavé informace poskytuje stále více směnáren

A není sám, kdo si stěžuje. Česká národní banka, která na chod směnáren dohlíží, potvrzuje, že přístup směnáren ke klientům není v řadě zjištěných případů seriózní. Přestože v listopadu 2013 vstoupila v platnost nová úprava zákona o směnárenské činnosti, která ochranu klientů posílila, nezákonnému jednání některých směnárníků však nezamezila. Letos již ČNB zaznamenala přes 135 stížností, provádí rozsáhlé kontroly a za zjištěné nekalé praktiky uděluje směnárnám pokuty.

Kontrola směnárny, kde pan Jakub naletěl na fintu s malou a velkou cedulí, ještě není uzavřena, proto se k ní ČNB zatím nechce vyjadřovat (název firmy má redakce k dispozici).

Jisté však je, že Jakub má skutečně smůlu a domáhat se práva by musel jen prostřednictvím soudu. Pokud totiž stvrzenku s kurzem podepsal a teprve poté mu směnárnice vysázela bankovky na pult, ke směně došlo a směnárna nemusí peníze vrátit. „Je pouze na uvážení směnárníka, zda mu to umožní, či nikoliv, protože odstoupení od již proběhlé směny není povinností směnárníka stanovenou zákonem,“ vysvětluje Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

Abyste se nedostali do stejné pasti, přinášíme ve spolupráci s ČNB deset rad, kterými je dobré se řídit.

Desatero pro klienta směnárny

 1. Směnu provádějte pouze v označených směnárnách a před provedením samotné směny si nejprve pozorně přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku.
 2. Pojmy „Nákup a prodej cizí měny a cestovních šeků“ a jim odpovídající kurzy se používají z pohledu směnárny. Za prodejní kurz tak získáte výměnou za českou korunu cizí měnu. Za nákupní kurz získáte výměnou za cizí měnu české koruny.
 3. Směnné kurzy i výše poplatků se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných ČNB.
 4. Směnárna je povinna na kurzovním lístku zveřejnit pouze nejméně výhodný směnný kurz, který nabízí s tím, že některé směnárny umožňují před transakcí sjednání výhodnějšího kurzu, například v závislosti na výši směňované částky.
 5. Směnárna je povinna vám před uskutečněním samotné směny, zpravidla na listu papíru, poskytnout informace:
  - o sobě (obchodní firma, adresa sídla, adresa provozovny, kde směna probíhá, a případně kontaktní adresa a IČ)
  - o prováděné směně (tj. uvedení měn, mezi kterými má směna proběhnout, směnný kurz, částka, kterou požadujete směnit, celková částka, kterou byste dostali podle směnného kurzu v závislosti na předpokládané směňované částce, případně předpokládaný poplatek za směnu, celková předpokládaná částka, kterou obdržíte po započtení poplatku, a datum a čas poskytnutí informace)
  - o vašich dalších právech
  Tyto informace si pozorně pročtěte a zkontrolujte, zda v nich uvedený kurz a další podmínky směny odpovídají kurzovnímu lístku a dalším informacím vyvěšeným ve směnárně, nebo jsou pro vás výhodnější. Je-li vyžadován váš podpis na jednom výtisku těchto informací, podepisujte pouze tehdy, souhlasíte-li s podmínkami v nich uvedenými. Jeden výtisk informace si uschovejte pro další případné potřeby, včetně možných reklamací.
 6. Nikdy nepředávejte hotovost ke směně dříve, než jste obdrželi informace před provedením samotné směny a tyto posléze odsouhlasili.
 7. Po provedení směny trvejte na vydání dokladu o poskytnutí služby, směnárna je povinna vám jej vydat.
 8. V případě, že transakce proběhla v souladu s informacemi, které vám byly sděleny před provedením směny v textové podobě (zejména směnný kurz, úplata za provedení směnárenského obchodu a výše protihodnoty, kterou transakcí získáte), není směnárna povinna transakci stornovat.
 9. Pokud jste nebyli spokojeni s kvalitou směnárenských služeb, uplatněte reklamaci ihned po provedení transakce ve směnárně. Nebyl-li vám sdělen v rámci předsmluvních informací kontakt na odpovědného pracovníka směnárny, požádejte o něj a řešte reklamaci s ním.
 10. Pokud směnárna reklamaci neuzná, můžete podat písemnou stížnost ČNB, která v případě oprávněnosti vaší stížnosti může zahájit se směnárnou sankční správní řízení a uložit jí sankci. ČNB ovšem nemá pravomoc přikázat směnárně náhradu vám způsobené škody, ani jinak rozhodovat soukromoprávní spor mezi vámi a směnárnou. Můžete rovněž podat návrh Finančnímu arbitrovi jako orgánu mimosoudního řešení sporů mezi vámi a směnárnou, který může rozhodovat i o náhradě škody.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Uměli byste vyzrát na hypotéku? Otestujte se

Víte, jaký je rozdíl mezi klasickou a americkou hypotékou, co znamená anuitní splátka nebo jaký je význam fixačního období? Otestujte své znalosti v kvízu,...  celý článek

Ilustrační snímek
Peníze od státu: Víte, jaké je v Česku životní a existenční minimum?

Naše měsíční příjmy rozhodují o tom, co si každý může dovolit a jaká je jeho životní úroveň. Řada Čechů ovšem nemá na vyskakování a žije od výplaty k výplatě.  celý článek

Od loňského roku platí pro plátce DPH povinnost podávat kontrolní hlášení....
Zaplaťte pokutu 50 tisíc, za opožděné dodání lejstra, napsal mu úřad

Od loňského roku mají všichni plátci DPH povinnost odevzdávat správci daně kontrolní hlášení. Termín musíte dodržet, jinak vás čeká pokuta až do výše 50 tisíc...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?

Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat spotřebitel přímo, ale přes své volené zástupce. Ji... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.