Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naletěl směnárně a není sám. Finta s cedulemi je zrádná

aktualizováno 
Jakub z Prahy si potřeboval vyměnit několik set eur na koruny. Protože spěchal, nehleděl na nejvýhodnější kurz. Vyběhl z metra a v centru Prahy u nejbližší směnárny požádal o výměnu. „We buy euro – 27,10 CZK,“ hlásala velká tabule kurz pro nákup.

Česká národní banka, která na chod směnáren dohlíží, potvrzuje, že přístup směnáren ke klientům není v řadě zjištěných případů seriózní. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„A stejná informace byly uvedena i nahoře na jedné z mnoha tabulí, kterými je směnárna obestavěna ze všech stran. Slečna se mile usmála a při výměně mi dala podepsat stvrzenku vyjetou na pokladním bločku, což jsem nic zlého netuše učinil. Následně mi odpočítala bankovky, kterých však bylo méně, než jsem čekal,“ popisuje Jakub.

Když se zeptal, co se děje, proč dostal vyplaceno tak málo, slečna s milým úsměvem odvětila, že uvedený kurz 27,10 je pro velkoobjemové obchody a jeho se týká kurz 20,71. A nasměrovala ho na malou cedulku umístěnou tak šikovně, že se dala velmi snadno přehlédnout.

„Kurz jaksi neodpovídal mé představě, tak jsem chtěl vrátit peníze. Načež mi slečna s úsměvem sdělila, že jsem podepsal obchodní podmínky, kde je uveden i kurz. Tedy onen malý kousek papíru formátu pokladní účtenky připravený tak, aby na první pohled měl kurz stejné složení číslic. Zlodějna za bílého dne, jinak to nemohu nazvat, přestože si za ni mohu sám vlastní hloupostí,“ upozornil Jakub redakci iDNES.cz, abychom před takovými praktikami varovali ostatní.

Celá záležitost ho totiž pobouřila. „I když z hlediska právní úpravy je patrně vše v pořádku, cítím se okraden a podveden. Je mi líto důvěřivých cizinců a nic netušících lidí, kteří s tímto jednáním přijdou do styku. Vždyť je doslova okradou uprostřed vestibulu největší stanice metra v metropoli naší země.“

Klamavé informace poskytuje stále více směnáren

A není sám, kdo si stěžuje. Česká národní banka, která na chod směnáren dohlíží, potvrzuje, že přístup směnáren ke klientům není v řadě zjištěných případů seriózní. Přestože v listopadu 2013 vstoupila v platnost nová úprava zákona o směnárenské činnosti, která ochranu klientů posílila, nezákonnému jednání některých směnárníků však nezamezila. Letos již ČNB zaznamenala přes 135 stížností, provádí rozsáhlé kontroly a za zjištěné nekalé praktiky uděluje směnárnám pokuty.

Kontrola směnárny, kde pan Jakub naletěl na fintu s malou a velkou cedulí, ještě není uzavřena, proto se k ní ČNB zatím nechce vyjadřovat (název firmy má redakce k dispozici).

Jisté však je, že Jakub má skutečně smůlu a domáhat se práva by musel jen prostřednictvím soudu. Pokud totiž stvrzenku s kurzem podepsal a teprve poté mu směnárnice vysázela bankovky na pult, ke směně došlo a směnárna nemusí peníze vrátit. „Je pouze na uvážení směnárníka, zda mu to umožní, či nikoliv, protože odstoupení od již proběhlé směny není povinností směnárníka stanovenou zákonem,“ vysvětluje Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

Abyste se nedostali do stejné pasti, přinášíme ve spolupráci s ČNB deset rad, kterými je dobré se řídit.

Desatero pro klienta směnárny

 1. Směnu provádějte pouze v označených směnárnách a před provedením samotné směny si nejprve pozorně přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku.
 2. Pojmy „Nákup a prodej cizí měny a cestovních šeků“ a jim odpovídající kurzy se používají z pohledu směnárny. Za prodejní kurz tak získáte výměnou za českou korunu cizí měnu. Za nákupní kurz získáte výměnou za cizí měnu české koruny.
 3. Směnné kurzy i výše poplatků se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných ČNB.
 4. Směnárna je povinna na kurzovním lístku zveřejnit pouze nejméně výhodný směnný kurz, který nabízí s tím, že některé směnárny umožňují před transakcí sjednání výhodnějšího kurzu, například v závislosti na výši směňované částky.
 5. Směnárna je povinna vám před uskutečněním samotné směny, zpravidla na listu papíru, poskytnout informace:
  - o sobě (obchodní firma, adresa sídla, adresa provozovny, kde směna probíhá, a případně kontaktní adresa a IČ)
  - o prováděné směně (tj. uvedení měn, mezi kterými má směna proběhnout, směnný kurz, částka, kterou požadujete směnit, celková částka, kterou byste dostali podle směnného kurzu v závislosti na předpokládané směňované částce, případně předpokládaný poplatek za směnu, celková předpokládaná částka, kterou obdržíte po započtení poplatku, a datum a čas poskytnutí informace)
  - o vašich dalších právech
  Tyto informace si pozorně pročtěte a zkontrolujte, zda v nich uvedený kurz a další podmínky směny odpovídají kurzovnímu lístku a dalším informacím vyvěšeným ve směnárně, nebo jsou pro vás výhodnější. Je-li vyžadován váš podpis na jednom výtisku těchto informací, podepisujte pouze tehdy, souhlasíte-li s podmínkami v nich uvedenými. Jeden výtisk informace si uschovejte pro další případné potřeby, včetně možných reklamací.
 6. Nikdy nepředávejte hotovost ke směně dříve, než jste obdrželi informace před provedením samotné směny a tyto posléze odsouhlasili.
 7. Po provedení směny trvejte na vydání dokladu o poskytnutí služby, směnárna je povinna vám jej vydat.
 8. V případě, že transakce proběhla v souladu s informacemi, které vám byly sděleny před provedením směny v textové podobě (zejména směnný kurz, úplata za provedení směnárenského obchodu a výše protihodnoty, kterou transakcí získáte), není směnárna povinna transakci stornovat.
 9. Pokud jste nebyli spokojeni s kvalitou směnárenských služeb, uplatněte reklamaci ihned po provedení transakce ve směnárně. Nebyl-li vám sdělen v rámci předsmluvních informací kontakt na odpovědného pracovníka směnárny, požádejte o něj a řešte reklamaci s ním.
 10. Pokud směnárna reklamaci neuzná, můžete podat písemnou stížnost ČNB, která v případě oprávněnosti vaší stížnosti může zahájit se směnárnou sankční správní řízení a uložit jí sankci. ČNB ovšem nemá pravomoc přikázat směnárně náhradu vám způsobené škody, ani jinak rozhodovat soukromoprávní spor mezi vámi a směnárnou. Můžete rovněž podat návrh Finančnímu arbitrovi jako orgánu mimosoudního řešení sporů mezi vámi a směnárnou, který může rozhodovat i o náhradě škody.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Akciové podílové fondy – hvězda Turecka padá dolů a táhne s sebou i české invest...

Kurzy.cz Jednoznačným „poraženým“ co se výkonnosti za uplynulý měsíc týče, jsou akciové podílové fondy se zaměřením na Turecko, ...

Najdete na iDNES.cz