Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někde si potrpí na oblečení, jinde na dochvilnost

I když se svět globalizuje, stále platí pro různé země jiné kulturní zvyklosti, se kterými se člověk setkává i v zaměstnání. V knize Kultura v mezinárodním podnikání na ně upozorňuje autor Ivan Šroňka. Kdo předem zná kulturní odlišnosti země, kde bude působit, lépe může předcházet možným nedorozuměním a předvídat reakce druhých. Ulehčí si vstup do nového pracovního prostředí a rychleji uplatní své přednosti. Přestože mají země Evropské unie už mnoho společného, v důsledku odlišných tradic a zvyklostí mají také hodně rozdílného.
Nikdo nechce ztrácet zbytečně čas, to platí i obchodních jednáních v zemích Evropské unie - jsou věcná, maximálně koncentrovaná. Předpokládá se, že se na ně jejich účastníci předem dobře připraví. Květnaté fráze, nicneříkající projevy nemají v takových jednáních místo. Alespoň ne v severní a střední Evropě. Čím jižněji se takové jednání koná, tím rozvláčnější může být.

Na jihu Evropy zpoždění tolerují

Dodržování termínů schůzek a plnění dohodnutých úkolů v tom je mezi zeměmi Evropské unie podle Ivana Šroňka ještě značný rozdíl. Na dochvilnost jsou nejpřísnější v Nizozemsku, Belgii a severských zemích. Laxněji k ní přistupují v Řecku, jižních oblastech Itálie a Francie, dříve také v Portugalsku a Španělsku. Zdravení má ve všech zemí EU podobná pravidla, polibky na tvář jsou typické jen pro pozdrav dobrých známých v románských zemích, stejně jako jiný fyzický kontakt, například poplácávaní po zádech. Ve Velké Británii či severských zemích je fyzický kontakt považován za naprosto nevhodný. V oslovování nejsou mezi zeměmi EU rozdíly - nejčastěji se používá oslovení paní, pane, slečno se jménem. Akademickým titulem se většinou neoslovuje, výjimkou je Itálie (dr. nebo ing.) a Rakousko (dr.). Postavení v zaměstnání se v anglicky mluvících zemích při oslovení nevyužívá, v Německu se od něj také upouští, ve Francii je zvykem jen u nejvyšších firemních funkcionářů.

O čem (ne)hovořit, jak se obléknout

Součástí jednání je krátký nezávazný hovor (používá se anglický výraz small talk), který má uvolnit atmosféru a napomoci bližšímu seznámení účastníků jednání. "V Británii začíná hovor několika osobními dotazy pro počáteční 'uvolnění ledu', třeba i při přijímacím pohovoru do zaměstnání. První otázkou je bez výjimky 'How are you', pak podle situace následují další, například 'Jaká byla cesta' a podobně," potvrzuje tlumočnice Irena, která pracovala víc než rok v Londýně. I k obchodnímu jednání může patřit humor, ale je potřeba pečlivě vážit jeho míru, protože smysl pro humor je u různých lidí různý. V žádném případě by neměl nikoho urazit. Podle Ivana Šroňka existují také některá témata, která jsou pro hovor tabu. Týká to se například osobní finanční situace. Zatímco v Americe na toto téma lidé klidně pohovoří, dokonce se se svými příjmy rádi pochlubí, v zemích EU to tak není. "Otázka na plat se pokládá za velké faux pas," říká Zdeněk Beneš, který má pracovní zkušenosti z několika evropských zemí. Ani rodinné záležitosti není vhodné na pracovních jednání přetřásat. Výjimkou jsou snad Italové, kteří o rodině rádi hovoří, s Němci a Rakušany není vhodné hovořit o druhé světové válce, všude je lepší se vyhnout náboženské tematice. V oblékání nejsou mezi zeměmi EU větší rozdíly. U mužů je při obchodních jednáních nutností oblek s kravatou, konzervativnější způsob oblékání je typický pro Velkou Británii, Španělsko a Portugalsko, v Itálii si potrpí na značkové věci. V Německu a Rakousku jsou ručně šité obleky známkou příslušnosti k určité společenské vrstvě, v severských zemích je přípustné sako a kalhoty z různých látek. Ve všech zemích jsou samozřejmostí čisté, naleštěné boty. Španělé chodí na jednání draze oblečení a vždy mají supervyčištěné boty," říká Šárka Valverde, která se pravidelně zúčastňuje pracovních jednání ve Španělsku. Pokud se na nějaké společenské akci očekává u mužů smoking, je na pozvánce ve Velké Británii uvedeno "black tie".

Je potřeba mít vícejazyčné vizitky

Při kontaktech s partnery v zemích EU je dobré mít k dispozici vizitky v některém z jazyků těchto zemí. Pozor! Akademické tituly jsou například v německy mluvcích zemích jiné. Například místo Ing. je vhodné mít na vizitce Dipl. Ing., místo JUDr. Dr. iur. Francouzské vizitky jsou bez titulů, ale s uvedením zastávané pracovní pozice. Na anglických vizitkách nejsou akademické tituly. Označení dr. užívají jen lékaři nebo ti, kdo mají vědeckou hodnost (CSc., DrSc. nebo PhD.). Pro častější jednání v Itálii je vhodné mít italské vizitky se všemi tituly a funkcemi. V Dánsku, Nizozemsku, Řecku a Švédsku se hodí dvojjazyčné vizitky (jazyk dané země a angličtina), ve Španělsku a Portugalsku je lépe mít vizitku ve španělštině a portugalštině. V patnácti zemích EU se používá jedenáct úředních jazyků. Před každým pracovním kontaktem je dobré předem dohodnout jazyk, ve kterém se jednání povede.


Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...