Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo do vás naboural? Na co máte právo?

aktualizováno 
Zákon stanoví, že pojištění odpovědnosti se vztahuje na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Hradí se ušlý zisk v případě, že podnikateli je při nehodě způsobena taková škoda na autě, že je nepojízdné? Jak se stanoví jeho výše? Co hradí pojišťovna při škodě na zdraví?

Pojištěný má nárok, pokud není v zákoně uvedeno jinak, aby za něj pojistitel nahradil poškozenému uplatněné a prokázané nároky na náhradu škody v rozsahu a výši podle zvláštního právního předpisu, kterým se rozumí občanský zákoník (§ 442 a násl.) a zák. č. 168/1999 Sb.


Ušlý zisk

Auto je denně používáno pro potřeby podnikání. Hradí se ušlý zisk v případě, že podnikateli je při nehodě způsobena taková škoda na autě, že je nepojízdné? Jak se stanoví jeho výše?

Poškozenému pojišťovna hradí všechny uplatněné a prokázané nároky na náhradu škody. Škody se v podstatě dají rozdělit na škody věcné a škody na zdraví a na životě. Věcnými škodami jsou podle zákona škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škody vzniklé odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat. Věcné škody dělíme do dvou skupin. Prvou skupinou je skutečná škoda, kterou je dále možné rozdělit na jiné majetkové škody a škody na věci. Druhou skupinou věcných škod pak je škoda, která má povahu ušlého zisku.

Tím se rozumí újma spočívající v tom, že u poškozeného nedošlo v důsledku škodné události, v tomto případě dopravní nehody, k rozmnožení majetkových hodnot, ač se to dalo s ohledem na pravidelný běh věcí očekávat. V praxi to znamená ztrátu předpokládaného zisku za dobu, kdy poškozený nemohl vykonávat svoji činnost stejně jako před dopravní nehodou. Samozřejmě, že dokázání výše ušlého zisku je vždy podstatně komplikovanější než u prosté škody na věci.

Klienti pojišťoven: bojujte za svá práva! Čtěte ZDE

Poškozený musí vždy prokázat výši vzniklé škody a svůj nárok na náhradu ušlého zisku doložit konkrétními podklady, čímž se zpravidla rozumí doklady účetní. Náhrada ušlého zisku by měla odpovídat částce rozdílu mezi skutečně dosaženým ziskem a ziskem, kterého by poškozený dosáhl, kdyby nedošlo k nehodě a vzniku škody. Ušlý zisk se například dá zjistit porovnáním se ziskem za předchozí srovnatelná období. Je třeba však mít na vědomí, že podle § 415 občanského zákoníku je poškozený povinen počínat si tak, aby se rozsah škody (tedy i ušlého zisku) dále nezvětšoval. Je-li tedy vozidlo poškozeného, které slouží k vytváření zisku nepojízdné, musí si poškozený bez zbytečného odkladu jako náhradu vypůjčit vozidlo obdobných parametrů jako vozidlo poškozené. Náklady spojené se zapůjčením vozidla pojišťovna hradí, nejsou však náhradou za ztrátu ušlého zisku, ale náhradou jiné majetkové škody. Samozřejmě, že o správném postupu je nejlépe se domluvit s pojišťovnou.

Škoda na zdraví

Hrozí nám krachy pojišťoven? „Vklady“ u pojišťoven nejsou na rozdíl od bank pojištěny. Co se může stát?
Více ZDE

Co hradí pojišťovna při škodě na zdraví?

Při škodě na zdraví odškodňuje pojišťovna jednorázově bolesti poškozeného a ztížení jeho společenského uplatnění. Zvláštní předpisy (vyhláška ministerstva zdravotnictví č.32/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů) stanoví za jakých podmínek a v jaké výši může být náhrada poskytnuta. Formou peněžitého důchodu je hrazena ztráta na výdělku, k níž došlo v souvislosti se škodou na zdraví, nebo ztráta na důchodu. Hradí se i náklady spojené s léčením. V případě smrti jsou hrazeny náklady na výživu pozůstalým a pokud nebyly náklady spojené s pohřbem uhrazeny pohřebným, pak i tyto náklady.

Ztráta na výdělku

Uhradí mi pojišťovna ztrátu na výdělku?

Pokud došlo při nehodě ke škodě na zdraví a tím i ke ztrátě na výdělku, hradí se tato ztráta peněžitou částkou. Vychází se z průměrného výdělku poškozeného, kterého dosahoval před nehodou. Po dobu pracovní neschopnosti poškozeného v důsledku dopravní nehody činí náhrada za ztrátu na výdělku rozdíl mezi jeho průměrným výdělkem před poškozením na zdraví a nemocenskými dávkami.


Úryvek je z knihy "Povinné ručení" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Obchodní zákoník - s úvodním komentářem k 1.4.2003
Mateřská a rodičovská dovolená - 2. vydání
Financování vlastního bydlení - 3. rozšířené vydání

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Češi jsou podpojištění. Co to znamená a jak to napravit?

Češi vydávají výrazně méně peněz za pojištění majetku, zdraví i života než lidé ve vyspělých evropských státech. Podle finančních poradců je jedním z důvodu...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.