Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo si nemůže vynachválit kolej, jiný privát

aktualizováno 
Co student, to jiná zkušenost i názor. Co byste měli vědět, než se nastěhujete do jednoho nebo druhého?
Kolej vyjde na dva tisíce, pohodlnější bydlení v pronajatém bytě na pět.

Kolej vyjde na dva tisíce, pohodlnější bydlení v pronajatém bytě na pět.

Asi hlavní roli v rozhodování, jestli svoje studentská léta strávit na koleji nebo v soukromí, hrají finance. Zatímco za studentskou ubytovnu zaplatíte okolo dvou tisíc korun měsíčně, u pronájmu musíte ve většině českých univerzitních měst počítat s dvojnásobkem. Jiná věc je, jestli místo na koleji vůbec seženete.

Například koleje Masarykovy univerzity v Brně mají letos beznadějně plno, na 4200 lůžek se hlásí přes 7000 studentů. Podobně je na tom i Vysoká škola ekonomická, kde poptávka převyšuje nabídku asi o 1600 žádostí. Naopak Koleje a menzy Univerzity Karlovy v současné době nabízejí ještě několik desítek volných lůžek, a to v Praze, Plzni a Hradci Králové.

100 kilometrů? Dojíždějte
O tom, jestli kolej dostanete, rozhoduje vedle kapacity hlavně to, jak daleko od školy bydlíte. Každá škola však žádosti vyhodnocuje trochu jinak, a tak se může stát, že kolej nedostanete, ani když bydlíte přes 100 km od školy. Někde mají přednost studenti prvních ročníků, jinde rozhodují studijní výsledky, sociální situace nebo zdravotní stav. Některé školy umožňují, aby si studenti kolej vybrali, jiné vám lůžko samy přidělí.

Konkrétní informace najdete na webových stránkách vaší školy, případně by vám měli pomoci na studijním oddělení. Když vaší žádosti o kolej škola napoprvé nevyhoví, nevěste hlavu a zkuste ještě druhé kolo. Místo se může uvolnit, pokud jiný student na kolej z nějakých důvodů nenastoupí. Když neuspějete ani po začátku semestru, nezbývá než si začít hledat pronájem bytu.

Vyberte si samostatnou kuchyň
V Praze neseženete byt 2+1 pod deset tisíc korun. A i to je výjimečná cena. Ve stovce bytů nabízených k pronájmu byty pod 10 000 korun měsíčně spočítáte na prstech jedné ruky, většina 2+1 se pohybuje od 13 000 korun výše.

Brno je o něco málo levnější, byt 2+1 si lze pronajmout od nějakých 9 000 korun měsíčně včetně záloh na energie a služby. Nejlacinější jsou Opava, Zlín, Hradec Králové, Ústí nad Labem nebo Jihlava – ceny pronájmů za dvoupokojové byty začínají už na sedmi tisících korun.

Je lepší dát přednost bytu se samostatnou kuchyní než jen s kuchyňským koutem. Cena za pronájem je srovnatelná a bydlet v pokoji s kuchyní není žádná výhra. Lépe funguje, když každý ze spolubydlících má svůj vlastní pokoj a kuchyně je společným prostorem.

Vyplatí se přibrat parťáka
V Praze to neplatí, v menších městech se však vyplatí dohodnout se ještě s dalším studentem a pronajmout si raději rovnou třípokojový byt. Ty jsou ve srovnání s dvoupokojáky dražší jen o tisícovku nebo dvě, a když budete bydlet ve třech, přiblížíte se ceně, kterou byste platili na koleji.

Ještě levnější variantou je podnájem. Lůžko v jakémkoli městě seženete i za dva až tři tisíce korun, ale zase přijdete o luxus soukromí a svobody, kterou nabízí samostatné bydlení. Zatímco u pronájmu totiž obýváte celý byt, podnájem obvykle znamená, že máte k dispozici jen jednu místnost v rodinném domě. Koupelnu a kuchyň sdílíte s pronajímatelem.

Při hledání vítězí internet
Až budete hledat studentské bydlení, rozhodně nevynechejte nástěnky ve školách, případně studentské servery typu www.studentin.cz, kde jsou kromě mnoha dalších zajímavých informací ze studentského života také inzeráty. Jednoznačně nejpohotovější je internet. Zkuste například servery www.netrealit.cz, www.sreality.cz, reality.idnes.cz, kde je nabídka pronájmů z celé republiky.

Co byste měli vědět, než si pronajmete byt
Přestože je pronájem rizikovější pro pronajímatele než pro nájemníka, je dobré alespoň rámcově vědět, jak by měla vypadat nájemní smlouva, a také, co si majitel bytu může, a naopak nesmí dovolit.

Ověřte si, komu byt patří
Bez omezení lze pronajímat jen nemovitosti v osobním vlastnictví, u družstevních bytů pronajímatel potřebuje písemný souhlas bytového družstva. Kdyby vám někdo nabídl pronájem bytu v obecním vlastnictví, je to na 99,9 procenta nelegální a můžete ze dne na den skončit na ulici. Obce totiž povolují pronájem svých bytů skutečně jen ve výjimečných případech, například při dlouhodobé cestě do zahraničí.

Komu byt patří, zjistíte poměrně snadno z internetové verze katastru nemovitostí – nahlizenidokn.cuzk. cz. Na vstupní stránce klikněte na Informace z KN v levé liště, do okénka obec napište město (například Praha), pak vyberte část obce (například Krč), doplňte číslo popisné (v Praze červené) a potvrďte svůj výběr. Z boxíku Vlastnické právo je hned jasné, komu nemovitost patří.

Nájemní smlouva: vždy písemně
Nájemní smlouva je dokument, který by měl jasně vymezit práva a povinnosti pronajímatele i nájemníka a ošetřit nejlépe všechny, nebo alespoň většinu krizových situací, které v tomto vztahu mohou nastat. Pokud je smlouva dobře napsána, ušetří to v okamžiku případného konfliktu oběma stranám mnoho starostí.

Nájemní smlouva musí být podle zákona písemná a měla by obsahovat přesný popis toho, kdo, komu, co, na jak dlouho, za jakých podmínek a za kolik pronajímá.

Podstatnou součástí dohody je také předávací protokol, kde je uveden stav měřičů energií ke dni předání bytu a také seznam vybavení, je-li byt zařízen. Není od věci k protokolu připojit i fotografie vybavení, vyhnete se možnému dohadování o tom, že jste něco zničili.

Když se vám na smlouvě něco nelíbí, zkuste s pronajímatelem vyjednávat o změně. Pokud by podmínky byly nepřijatelné, jděte raději jinam.

U inzerátů na pronájem pražských bytů běžně najdete i to, jestli je cena konečná, tedy včetně záloh na služby a energie, nebo ne. V menších městech není tak zažité tento údaj zveřejňovat a určitě se při prohlídce nezapomeňte zeptat, jestli je cena včetně poplatků. U třípokojového bytu to může být klidně dalších 3 500 korun navíc.

Na termínu a způsobu úhrady nájemného se dohodněte tak, aby vyhovoval oběma stranám. Obvykle se nájemné platí na měsíc dopředu, nikoli zpětně. Pokud budete platit v hotovosti, trvejte na tom, aby vám pronajímatel převzetí peněz písemně potvrdil.

Kauce a provize – na počátku počítejte s velkými výdaji
Podle platného zákona po vás pronajímatel může požadovat kauci až ve výši trojnásobku měsíčního nájemného včetně záloh na služby. Tyto peníze může použít, pokud v bytě něco poškodíte nebo nezaplatíte nájem. Když je všechno v pořádku, pronajímatel by vám měl celou kauci vrátit po skončení nájemního vztahu.

Pokud si pronájem seženete přes realitku, může se stát, že po vás bude požadovat provizi – obvykle ve výši 50 procent z ceny nájemného. Ačkoli je fér, když ji zaplatí pronajímatel, praxe může být bohužel jiná. Když je nájemné 10 000 korun, provize a kauce tak může počáteční náklady zvýšit o dalších 35 000 korun.

Výpovědní lhůta tři měsíce, když se nedohodnete jinak
Většina pronajímatelů s vámi uzavře smlouvu na dobu určitou, je to pro ně totiž bezpečnější. Nájem pak končí uplynutím této doby nebo i dřív, písemnou výpovědí, kterou podáte vy nebo majitel bytu. Ve smlouvě na dobu určitou je možné uvést i možnost, že se bude automaticky prodlužovat, pokud budete řádně platit a plnit dohodnuté závazky.

Výpověď z nájmu můžete podat vy i pronajímatel. Pokud se na datu ukončení nájmu písemně dohodnete, můžete nájem ukončit kdykoli. Jestli ne, zákonná výpovědní lhůta je tři měsíce a začíná běžet k prvnímu dni následujícím po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně.

Například, když nájem vypovíte v září, výpovědní lhůta poběží od 1. října do 31. prosince, kdy nájem také skončí. Po dobu výpovědní lhůty samozřejmě musíte dál platit nájemné, jinak riskujete, že přijdete o kauci.

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

S ohledem na masové rozšíření chytrých mobilních telefonů a rostoucí oblibu...
Znáte výhody smartbankingu? Otestujte svoje znalosti

Ty tam jsou doby, kdy jsme s každým příkazem k úhradě museli osobně do banky. Svůj účet dnes můžeme spravovat z pohodlí domova nebo i kdekoli na cestách, a to...  celý článek

Ilustrační snímek
Spoření na stáří: dobrý produkt, který se kvůli malým provizím nenabízí

Lidé si spoří na stáří prostřednictvím investování se státním příspěvkem. Někteří mají takzvané transformované fondy, jiní účastnické penzijními fondy. O ty...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.