Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdy může pomoci k získání práce odvaha

  12:39aktualizováno  12:39
- Když opouštěla Renata Vašková s hezkým maturitním vysvědčením školu, myslela si, že najít práci nebude těžké. Sebevědomí jí nechybělo, přesto ji průběh jednoho přijímacího řízení hodně překvapil. Přesvědčil ji o tom, že o konečném úspěchu někdy rozhodují zdánlivé maličkosti. Může to být dobře napsaný životopis stejně jako běžné lidské vlastnosti - třeba odvaha.
Úsilí Renaty Vaškové při hledání práce začalo u inzerátů. Annonci zavrhla po čtyřech telefonátech, protože nabízená »perspektivní« zaměstnání se jí moc nezdála. »Jeden z potenciálních zaměstnavatelů mi například tvrdil obhroublým hlasem, že všechno bude fajn, baby - to když se jednalo o místo asistentky u marketingové firmy,« popisuje své první zkušenosti Renata Vašková.

Dodává, že v inzerátech navíc číhá v mnoha podobách fenomén Herbalife. Velmi často se například skrývá ve znění: »Zahraniční firma zakládající již třetí pobočku v ČR hledá mladé lidi do nově založené sekce marketingu a výzkumu trhu.« Renata Vašková začala odepisovat na inzeráty v seriózním tisku s úspěchem 2:1 - to znamená za dva odeslané životopisy jedna odpověď.

Úspěch se na ni usmál v podobě pozvánky na pohovor na místo obchodního zástupce farmaceutické firmy. V místnosti s červeným kobercem, vkusně a moderně zařízené, se sešlo patnáct uchazečů - konkurentů na vypsané místo. Postupně podstoupili pohovor. Ten trval asi deset minut, což byla podle soudu Renaty Vaškové krátká doba. »V komisi seděli tři lidé, kteří pročítali životopis a zajímala je pouze moje angličtina. Přeložila jsem pár vět, ani se nestačila vzpamatovat, a byl konec,« říká.

Následovala ještě druhá část pohovoru. V místnosti se sešlo deset kandidátů, konverzace byla křečovitá, napětí houstlo. Čekali už přes hodinu, bylo stále větší horko. Kancelář byla bez oken, pomalu se nedalo dýchat a na některých lidech bylo už vidět vyčerpání. Nikdo se neodvážil nic podniknout, až mladší muž ve věku okolo 35 let vstal a s brunátným obličejem a slovy: »už toho mám dost« se natáhl po lahvi minerální vody, kterou žádnému z účastníků nikdo z organizátorů konkursu předtím nenabídl. Zručně ji otevřel svazkem klíčů a celou vypil. V tu chvíli se další uchazeč - špion - zvedl a šel průběh »zpoceného sezení« vypovědět do vedlejší místnosti. Vše dostalo rychlý spád. Všem ostatním, kteří po celou dobu pasivně seděli, poděkovali a na místo vybrali muže, který prokázal kuráž.

»V první chvíli jsem měla pořádný vztek, že jsem místo nezískala sama, ale když emoce opadly, řekla jsem si, že se rozhodli správně,« popisuje svoje pocity Renata Vašková. »Hrozně jsem litovala, že to nenapadlo mne,« dodává.
Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Na práci se dokážeme soustředit jen přes hodinu denně, zjistil průzkum

Ilustrační snímek

Lidé zaměstnaní v kancelářích se na svou práci dokážou plně soustředit v průměru jen hodinu a dvanáct minut denně....

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Německo si chválí uprchlíky. Práci jich dostalo už více než 300 tisíc

Kurzy.cz Začleňování uprchlíků do pracovního procesu v Německu se podle Spolkové agentury práce daří. Práci si našlo již více ne...

Najdete na iDNES.cz