Peníze, koruna

Peníze, koruna - Peníze, koruna | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Některé bankovky končí: nedejte se zaskočit

  • 57
Mezi lidmi obíhá několik set tisíc bankovek, které od včera neplatí. Co s nimi? Budete mít problémy s výměnou? Kde je lze vyměnit a za kolik?

31.1.2007 skončila platnost nejstarších typů bankovek vzoru 1993 v nominálních hodnotách 50 Kč, 100 Kč, 200 Kč a 500 Kč. V platnosti zůstávají bankovky všech hodnot vydané po roce 1993 s grafickým logem ve vodoznakovém kuponu na jejich rubové straně.

Jak rozeznat platnou bankovku od neplatné 

Bankovky vzoru 1993 uvedených hodnot se od později vydaných vzorů liší tím, že na lícní straně mají letopočet 1993 a na rubové straně v pravé dolní části bankovky s vodoznakem není vytištěno grafické logo. Později vydané bankovky mají na lícní straně letopočet 1995 nebo pozdější a na rubové straně mají v pravé dolní části vytištěno grafické logo ve tvaru srdce u 50 Kč, v podobě písmena K u 100 Kč, v podobě knihy u 200 Kč a v podobě růže u 500 Kč.

Bankovky z roku 1993 se v oběhu objevují sporadicky, často vzbuzují podezření, zda se jedná o pravé a platné peníze. Pokladníky v obchodní síti jsou buď odmítány, nebo zadržovány jako peníze podezřelé z padělání. 

Jejich výměna za platné bankovky proběhne pouze v bankách, což by mělo přispět k plynulejšímu průběhu pokladních operací. Třídící stroje České národní banky jsou schopné starý typ bankovek rozeznat a vyřadit z oběhu.

Staré bankovky končí ze dvou důvodů: jsou opatřeny nižší úrovní ochranných prvků a často se stávalo, že obchodníci k bankovkám neměli důvěru a odmítali je, jak nám potvrdil Pavel Zúbek z České národní banky.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Co s neplatnými bankovkami

Přístup obchodníků k výše uvedeným typům neplatných bankovek se liší. Například Tesco bude bankovky přijímat, ale tříděny budou až v bance, takže se vám může stát, že vám pokladní bankovky u pokladny při platbě za nákup vrátí. Dle vyjádření Aholdu mají pokladní prodejen Hypernova a Albert právo bankovky odmítnout.

Banky mají povinnost bankovky vyměňovat a nezpoplatňovat. Tento fakt potvrdily Česká spořitelna a ČSOB. Dle vyjádření České spořitelny a ČSOB dále procházejí bankovky z oběhu kontrolou - tedy bankovky jsou tříděny tak, aby se již neplatný vzor bankovky nedostal klientovi do ruky.Bankovky

Ani po 31.1.2007 o své peníze nepřijdete. Buď od vás přijmou bankovky vybraní obchodníci, nebo se můžete obrátit na pokladnu v bance a zažádat o výměnu přímo. Výměnu bankovek budou od 1. února 2007 do 31. ledna 2010 zajišťovat všechny banky provádějící pokladní operace a od 1. února 2010 pouze pobočky České národní banky. Výměna proběhne vždy zdarma.