Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé e-maily zaměstnavatel smí číst

  10:00aktualizováno  10:00
Zaměstnavatel smí číst příchozí e-maily, pokud je podle adresy příjemce zřejmé, že jde o sdělení jeho firmě. E-maily na soukromé adrese zaměstnance, to jest adrese s jeho osobním údajem, zaměstanavatel číst nesmí. I kdyby z ní zaměstnanec odesílal tajné informace o firmě, nebo ji využíval ke konkurenčnímu podnikání.

Zaměstnanec firmy prodávající internetové služby si opatří živnostenský list a kromě produkce svého zaměstnavatele nabízí i služby jeho konkurence. Přitom využívá zaměstnavatelův telefon, počítač, kancelář... Když majitel firmy MPS ha-vel Petr Halfar z Ostravy na takové jednání svému podřízenému Romanu Olšákovi přišel, rozešli se ve zlém.

Firma odhalila zaměstnancovo podnikání čtením jeho e-mailů. A tak se Roman Olšák loni v prosinci rozhodl podat žalobu na zaměstnavatele. Ten totiž číst soukromé e-maily zaměstnanců nesmí.

Kdo je více poškozen?

Petr Halfar míní, že firemní elektronická pošta není zřizována k soukromým účelům zaměstnance, proto ani nemá důvod předpokládat, že by tam soukromou elektronickou poštu mohl nalézt. „Taková tam prostě nemá co dělat,“ tvrdí Halfar. „Skutečně dochází k výraznému znevýhodnění zaměstnavatele, který je tlačen do pozice někoho, kdo na své náklady opatřuje jinému technické prostředky, nebytové prostory, služby internetového připojení a placený čas, aby si vyřizoval záležitosti, o nichž zaměstnavatel nesmí nic vědět, protože jinak by narušil soukromí zaměstnance.“

Obsah korespondence podle něho může zaměstnavatel zjistit pouze její kontrolou, kdy se však může setkat i se soukromou korespondencí. „Nikoli proto, že by po ní slídil, ale proto, že ji tam někdo neoprávněně umístil,“ dodává.

Hrozí vpád pracovníků do Evropské unie?

Podle něho je zneužitím, nikoli využitím práva vytýkat zaměstnavateli narušování soukromí, jestliže sám zaměstnanec neoprávněně užívá služební prostředky k soukromým účelům a zaměstnavatel to při běžné práci s těmito prostředky zjistí a případně i zachytí.

Ryze soukromý a firemní e-mail

Zaměstnavatel může kontrolovat adresy příchozích a odchozích e-mailů. Zaměstnanec o tom však musí vědět a vyjádřit s tím souhlas třeba v pracovní smlouvě nebo vnitropodnikovém předpise.

„K zásahu do jeho osobnostních práv dojde tehdy, když nebude informován o tomto sledování, případně jeho rozsahu, nebo když dojde k dalšímu užití záznamu,“ říká Ján Matejka z Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky.

Zaměstnavatel může podle Hany Štěpánkové z Úřadu pro ochranu osobních údajů sledovat nebo číst veškerou poštu, která přichází na centrální adresu instituce. Narazí-li náhodou přitom na e-mail se soukromým obsahem, neměl by číst dál, natož získané údaje dále využívat.

Zaměstnavatel nesmí číst poštu, která přichází na osobní elektronickou adresu zaměstnance. To jest adresu, která je i jeho osobním údajem a jejím prostřednictvím lze přímo či nepřímo identifikovat určitou osobu (např. e-mailová adresa se jménem a příjmením zaměstnance zřízená na firemním serveru).

V tomto případě je podle Štěpánkové obsah pošty zaměstnance chráněn mimo jiné i listovním tajemstvím. „Proto obsah takové zprávy zaměstnavatel nesmí bez vědomí zaměstnance číst. I na pracovišti má zaměstnanec právo na přiměřené soukromí,“ vysvětluje Štěpánková.

Ján Matejka k tomu poznamenává, že i kdyby zaměstnanec podepsal souhlas, že zaměstnavatel smí číst jeho soukromou elektronickou poštu, je tento souhlas neplatný.

Hrozba okamžité výpovědi

Zákoník práce výslovně nezakazuje zaměstnancům využívat prostředky zaměstnavatele k jiným než pracovním účelům. Je proto dobré pro využívání e-pošty předem určit pravidla. „V případě soudního sporu kvůli jejich porušení může zaměstnavatel využít výslech svědků, znalecký posudek, zprávy a vyjádření orgánů, fyzických a právnických osob, notářské zápisy a jiné listiny, ohledání a výslech účastníků,“ říká Ján Matejka.

Proč je otec na mateřské v nevýhodě?

Pokud zaměstnanec poruší pravidla daná zákonem, na jejichž dodržení se dohodl se zaměstnavatelem, může to být hodnoceno jako méně závažné porušení pracovní kázně. Po opakovaném napomenutí za neustálé porušování může zaměstnanec dostat okamžitou výpověď.

Vyhrál zaměstnavatel?

Loni v dubnu soud dal ve věci Igor Forgáč v. Celestica v Ráječku na Blanensku za pravdu žalované straně (pro neplatnost výpovědi). Potvrdil, že nedovolené používání firemního e-mailu zaměstnancem pro soukromé účely může za určitých podmínek představovat porušení kázně zvlášť hrubým způsobem a může být důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru. Zaměstnavatel na chování svého podřízeného přišel mimo jiné i kontrolou adres na jeho e-poště. Ale Igor Forgáč se proti rozsudku odvolal, takže celá záležitost ještě není úplně uzavřena.

Pravidla e-pošty

Zaměstnavatel smí

* sledovat adresy odchozích a příchozích e-mailů a číst poštu přicházející na pracovní (centrální) adresu firmy, ale jen s vědomím zaměstnance
* zablokovat přístup na některé internetové stránky, použít software, který zachytí nadávky, klíčová slova souvisící s citlivými firemními daty nebo s rasismem či pornografií

Zaměstnavatel nesmí

* číst e-maily na soukromé adrese zaměstnance (to jest adrese obsahující jeho osobní údaj, podle kterého jej lze přímo či nepřímo identifikovat)
* systematicky monitorovat e-mailovou poštu bez vědomí zaměstnance a údaje takto získané dále zpracovávat (lhostejno, zda byly pořízeny se souhlasem zaměstnance či bez něj).

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump

Kurzy.cz Hlavní americké akciové indexy klesaly dnes třetí den v řadě a dostaly se tak až na úroveň 200 denního klouzavého průmě...

Najdete na iDNES.cz