Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé hypotéky budou od února dražší

aktualizováno 
Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU poklesla o 0,11 procentního bodu na 4,74 %. Což je přesně stejný výsledek jako v březnu loňského roku. Zřetelně se zde ukazuje vývoj, ke kterému došlo v první polovině prosince, kdy banky doslova jedna po druhé oznamovaly, že snižují sazby svých hypotečních úvěrů.

Nadále se tedy potvrzuje, že se zatím nemusíme obávat žádného prudkého zvýšení sazeb, tak jak k němu došlo v období od června do září. Je už totiž zřejmé, že se centrální banka v nejbližším období úrokové sazby zvyšovat nechystá. Banky si tedy mohou dovolit hypotéky poskytovat levněji a také nyní v lednu některé z nich sazby opět snižují. O tom, že se jim tím daří získávat nové klienty, svědčí i růst počtu nově sjednaných hypotečních úvěrů během listopadu a prosince. V prosinci devět sledovaných bank poskytlo dohromady 231 úvěrů. O něco málo se zvýšila i jejich průměrná výše.

Přes pozitivní vývoj úrokových sazeb však některým novým klientům náklady spojené se splácením  hypotéky vzrostou. Bude totiž snížena výše státního příspěvku k hypotečním úvěrům pro mladé lidi, kteří si pořizují starší nemovitost k bydlení.

Od února bude státní podpora hypoték nulová

NENECHTE SI UJÍT
migréna
Akcie ne, fondy ano?
Po dobrých začátcích se trhy u nás doma i za Atlantikem propadaly a připsaly si další nepovedený týden. Co na to fondy?

lékař, nemocnice, ordinace
Chcete být vážení? Buďte lékařem
Prestižní profese? Podle mladých lidí v Česku téměř každá, kde se nepracuje rukama. Starší OCEŇUJÍ POVOLÁNÍ, která jsou také víc posláním než pouhým způsobem obživy.


Plenky, dítě, mimino - (c) profimedia.cz/corbis
Pampers a spol., časy se mění
Do Česka pravděpodobně dorazil "baby boom". V roce 2004 se po dlouhé době narodilo víc dětí než v předchozích letech. Jaké se pro ně hodí pleny? Zjištění jsou překvapivá.

Stát podporuje financování bydlení hypotečními úvěry několika způsoby. Právě v současnosti se na veřejnosti nejvíce diskutovalo o budoucí podobě daňových odpočtů úroků zaplacených z úvěrů na bydlení. Objevila se totiž informace, že by mohly být zrušeny. Což by byla nečekaná rána pro ty, kdo hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření již splácejí, jelikož by se jim měsíční splátky například u milionové hypotéky zvedly až o několik set korun. Nepříjemné by to však bylo nejen pro klienty, ale i pro banky. Daňové odpočty jsou jedním z jejich prodejních argumentů. Někteří noví zájemci by si kvůli vyšší splátce hypotéku nemohli dovolit, respektive by se museli smířit s nižším úvěrem. Ministr pro místní rozvoj poté upřesnil, že daňové odpočty úroků zrušit nechce, měla by však podle něj být alespoň snížena maximální výše úroků, které si je možné ročně odečítat. V současnosti to je 300 000 korun, ministr navrhuje poloviční částku.

Přesto však nesmíme přehlédnout ještě jednu další aktuální a významnou změnu státní podpory hypotečních úvěrů, která je na rozdíl od výše uvedeného již jistá. Od 1. února se přestanou poskytovat příspěvky k hypotečním úvěrům osobám mladším 36 let, které upravuje vládní nařízení č. 249/2002 Sb. Zatímco dosud činila výše tohoto příspěvku jeden procentní bod, u hypotečních úvěrů, u nichž bude zahájeno čerpání po 1. únoru 2005 včetně, bude poskytovaná státní podpora nulová. Její výše se aktualizuje vždy v únoru každého kalendářního roku a je platná až do konce ledna roku následujícího. Stanovuje se v závislosti na výši průměrné úrokové sazby vybraných hypotečních úvěrů poskytnutých v předchozím roce a vyhlašuje ji Ministerstvo pro místní rozvoj. Konkrétní výše těchto příspěvků jsou uvedeny v prostředním sloupci tabulky. Platí, že čím vyšší jsou úrokové sazby na trhu, tím vyšší je i státní finanční příspěvek. Jelikož průměrná sazba za rok 2004 stanovená ministerstvem činí 4,92 %, příspěvek pro rok 2005 bude nulový.

Na tento příspěvek mají obecně nárok mladí lidé do 36 let, kteří si pořizují starší nemovitost k bydlení. Příspěvek se poskytuje pouze k hypotečnímu úvěru nebo jeho části, která nepřekročí částku 800 tisíc korun u bytu a 1,5 milionu korun v případě rodinného domu s jedním bytem. V praxi je příspěvek připsán na účet příjemce vždy na konci následujícího měsíce, a to ve výši rozdílu mezi výší anuitní splátky při běžném úroku bez příspěvku a  výší anuitní splátky při úroku sníženém o stanovené procentní body.

Dotace úrokových sazeb hypotečních úvěrů

průměrná úroková sazba vybraných hypotečních úvěrů poskytnutých v předešlém roce

výše státního příspěvku u hypotéky na starší byt (pouze pro osoby do 36 let) podle NV č. 249/2002 Sb. výše státní podpory
u hypotéky na nový byt podle NV č. 244/1995 Sb.

10 % a více

4,00%

4,00%

9 %  -  10 %

4,00%

3,00%

8 %  -  9 %

4,00%

2,00%

7 %  -  8 %

3,00%

1,00%

6 % - 7%

2,00%

0,00%

5 % - 6%

1,00%

0,00%

pod 5%

0,00%

0,00%

Na podobném principu funguje i státní finanční podpora hypotečního úvěrování bytové výstavby upravená vládním nařízením č. 244/1995 Sb. Na rozdíl od výše uvedeného příspěvku je určena na nové nemovitosti a není tu nijak omezen věk příjemce. Z třetího sloupce tabulky je vidět, že limity, podle kterých se stanovuje úroková dotace v tomto případě jsou vyšší a přísnější než u příspěvku pro mladé.

Souhrn za  prosinec2004 (údaje platí pro fyzické osoby):

FINCENTRUM HYPOINDEX 4,74%
 Změna oproti minulému měsíci

ò 11 b.p.*

 Průměrná výše hypotéky

1 326 425 Kč

 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let 6 458 Kč
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let 7 774 Kč
Účelovost úvěrů
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 63 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 26 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 11 %

Zdroj: Fincentrum

11 bazických bodů = 0,11 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz