Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé pojišťovny považují Egypt za válečnou zónu, zájezd ale sami nerušte

aktualizováno 
Některé cestovní kanceláře zrušily až do poloviny února odlety do Egypta. Jak to bude dál, zatím nesdělily. V každém případě platí, že pokud zruší zájezd cestovka, dostanou její klienti 100 procent ceny zájezdu zpět. Pokud zájezd naopak odřeknou cestovatelé, musí část nákladů nést sami.

Do Egypta se do poloviny února nepodíváte. | foto: Monika Hrušová, iDNES.cz

Prozatím jsou zrušené zájezdy do Egypta s odlety do 15. února a celou cenu za zrušené zájezdy vrací momentálně cestovky Alexandria, Exim tours a Fischer.

Další rušení pobytů bude podle cestovních kanceláří záležet na vývoji v zemi. Kdo má zaplacenou cestu do Egypta například na 20. února, zájezd by zatím rušit neměl (o rušení zájezdů více čtěte zde).

Pokud totiž klient zruší kvůli obavám o svou bezpečnost zájezd sám, plnou cenu zpátky nedostane. Záleží na tom, zda má uzavřené pojištění proti stornu. Pokud ano, dostane například od pojišťovny Allianz 80 procent z ceny zájezdu.

Poplatky za stornování zájezdu za vás uhradí i Kooperativa, avšak klienti zatím své zájezdy neruší. "Prozatím jsme nezaznamenali žádný zvýšený zájem o stornování zájezdů. Ani v rámci naší asistenční služby se nijak nezvyšuje počet žádostí o asistenci od klientů pobývajících v rizikových oblastech," upřesňuje Jana Konvalinová, vedoucí Odboru cestovního pojištění pojišťovna Kooperativa.

Příklad

Čtyřčlenná rodina, která za týden v Hurghadě zaplatila 55 tisíc korun, chce zrušit zájezd do Egypta na 20. února. Momentálně cestovní kanceláře doporučují vyčkat. Pokud by se situace v zemi nezlepšila a cestovky by zájezdy zrušily i k tomuto datu, dostane rodina zpět 55 tisíc korun. Kdyby rodina zrušila zájezd sama, dostala by zpět například od Allianz 44 tisíc korun. Zaplatíte tedy 11 tisíc korun.

Naproti tomu cestovní kancelář Fischer by podle tiskového mluvčího Dana Plovajka v takto blízkém termínu řešila storno individuálně a snažila se s klienty domluvit změnu termínu nebo destinace.

Kdybyste však zrušili běžný zájezd týden před odletem, zaplatíte storno poplatek ve výši 70 procent z ceny zájezdu. Máte-li pojištění Fischer plus, které stojí 490 korun, zaplatíte jen 10 procent z ceny zájezdu.

"Pojištění storna činí 2,5 procenta až 2,8 procenta z ceny zájezdu podle toho, zda klient sjednává pojištění storna u partnerské cestovní kanceláře, nebo individuálně. V tomto případě by u 55tisícového zájezdu pojistné činilo 1 375 až 1 540 korun," upřesňuje Dagmar Koutská z pojišťovny Allianz.

Přístup pojišťoven ovšem není jednoznačný. Třeba Uniqa nebo Česká pojišťovna storno zájezdů kvůli nepokojům v Egyptě nepřipouští. "Připojištění storna cesty si klient sjednává pro případ, kdy bude nucen zrušit zájezd ze zdravotních důvodů či například úmrtí v rodině zrušit," vysvětluje Tomáš Zavoral z České pojišťovny.

Když cestovatel zruší zájezd sám a pojištění proti stornu nemá, ze zaplacené ceny zájezdu získá zpět jen malou část. Například u cestovní kanceláře Fischer týden před odletem dostane zpátky pouze 30 procent z ceny zájezdu. V případě zájezdu za 55 tisíc korun tak zaplatí storno poplatek ve výši 38 500 korun.

True

Náklady na léčbu případného zranění způsobeného egyptskými demonstranty pojišťovny většinou uhradí z cestovního pojištění. Turista ovšem nesmí do země vyjet poté, co ministerstvo zahraničí cesty do dané oblasti nedoporučí. Na ty, kteří již v zemi jsou, se samozřejmě toto omezení nevztahuje.

Pojištění proti stornu

Pojištění proti storno zájezdu slouží hlavně pro cestovatele, nikoli pro cestovní kancelář. Storno se vztahuje například na akutní onemocnění, úraz, či úmrtí v rodině.

Ministerstvo zahraničních věcí momentálně doporučuje cestovat do Egypta jen v nezbytně nutných případech. Česká podnikatelská pojišťovna proto už považuje Egypt za válečnou zónu a úrazy vzniklé kvůli demonstracím hradit nebude. Kdežto pro Českou pojišťovnu zatím Egypt nebezpečnou oblastí není a případná zranění uhradí.

Klientům, kterým by nepokoje zabránily v návratu z Egypta zpět do České republiky, pojišťovny cestovní pojištění prodlouží.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

Životní pojištění: které smlouvy mohou být neplatné a co to znamená

Ilustrační snímek

V oblasti životního pojištění je živo. Hodně se mluví o pojistkách, které úřad finančního arbitra prohlásil za...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz