Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé příjmy z investic musíte zdanit, a to včas

aktualizováno 
Kvapem se blíží termín podání přiznání k daním z příjmům. Jaké příjmy z prodeje cenných papírů vás daňově postihnou a které zdaňovat nemusíte? Do jakých dílčích základů daně vám konkrétní prodeje spadnou?
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Úvodem si společně vydefinujme oblast poplatníků a příslušné legislativy. Cenné papíry dnes může nabývat jakákoli fyzická nebo právnická osoba bez omezení. Nás bude zajímat výlučně záležitost fyzických osob – občanů i podnikatelů (živnostníků nebo dalších samostatně výdělečných osob).

Většina drobných investorů investuje svoje soukromé, již zdaněné peníze. Kromě nich existuje menší část investorů, kteří nakupují cenné papíry v rámci podnikání. Takto nabyté CP musí být zařazeny do obchodního majetku. V takovém případě je daňový režim poněkud odlišný.

Na trhu existuje poměrně široká škála cenných papírů. Z pohledu drobných investorů hrají nejpodstatnější roli akcie a podílové listy otevřených podílových fondů. Přímé investice fyzických osob do jiných instrumentů, např. dluhopisů, jsou okrajovou záležitostí. Pojďme se tedy podívat na režimy zdanění příjmů z prodeje cenných papírů u fyzických osob:

  • Příjmy osvobozené od daně z příjmů (paragraf 4, odst. 1, písm. w) ZDP), týká se to prodejů CP po více než šesti měsících od pořízení
  • Ostatní příjmy dle paragrafu 10 ZDP, při dřívějším prodeji CP než šest měsíců od pořízení (platí pro CP nezařazené v obchodním majetku)
  • Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (paragraf 7 ZDP) u cenných papírů v obchodním majetku
     
popisek300 000 KČ NA BYDLENÍ OD STÁTU
 Jak je získat?

Výše uvedená suchá fakta si nejlépe demonstrujme na příkladu pana K, který je živnostníkem a má zvláštní zálibu v obchodování a akciemi. Akcie nakupuje ovšem nejen ze svých osobních peněz, ale i ze svého podnikání (v případě volné hotovosti) a je samozřejmě povinen je zařadit do obchodního majetku. Pan K není účetní jednotkou a vede jako většina drobných živnostníků daňovou evidenci. V roce 2006 uskutečnil následující transakce s akciemi.

 

Název CP V OM Datum a nákupní cena Datum a prodejní cena
Akcie A Ne 15.1.2006, 30x1000 = 30 000 Kč 10.9.2006, 30 x 1200 = 36 000 Kč
Akcie B Ne 12.3.2006, 50x 500 = 75 000 Kč 17.6.2006, 50x 000 = 100 000 Kč
Akcie C Ne 13.7.2006, 100x100 = 10 000 Kč 10.10.2006, 100x80 = 8 000 Kč
Akcie D Ano 2.2.2006,20x11000= 220 000 Kč 10.11.2006,20x15000 = 300 000 Kč
Akcie E Ano 15.6.2006, 5x1000 = 5 000 Kč 20.6.2006, 5x1500 = 7 500 Kč
Akcie F Ano 2.12.2006, 7x 8000 = 56 000 Kč Do konce roku 2006 neprodáno

Pozn.: Sloupec „v OM“ nese informaci, zda akcie byla zařazena do obchodního majetku v rámci podnikání nebo ne. Tato informace je totiž rozhodující pro způsob zdanění.

Komentář k jednotlivým transakcím z pohledu daňových povinností poplatníka:

Akcie A – jde o akcii nezařazenou v obchodním jmění, a tudíž poplatník aplikuje šestiměsíční časový test. Na základě informací v tabulce je zřejmé, že poplatník tento test splnil, a tudíž se pro něj jedná o osvobozený příjem dle paragrafu 4, odst. 1, písm. w. Z pohledu daňových povinností se tato transakce vůbec neobjeví v poplatníkově daňové přiznání za rok 2006 a nebude nijak daňově zatížena.

Akcie B – tato akcie není podobně jako akcie A zařazena v obchodním majetku a opět testujeme šestiměsíční časový test. Ten není naplněn a poplatník musí počítat s daňovým dopadem. Příjem z prodeje akcie B ve výši sto tisíc Kč se objeví v daňovém přiznání v kolonce „Ostatní příjmy dle paragrafu10“ a jako daňový výdaj lze uplatnit nabývací cenu akcií – 75.000 Kč. V případě, že by měl s nákupem či prodejem akcií další související náklady (např. porada s odborníky na investice), tak by i tyto výdaje měly daňový charakter.

Akcie C – tuto akcii byl poplatník povinen v důsledku finanční tísně odprodat se ztrátou (nakoupil za deset a prodal za osm tisíc). Poplatník může vzniklou ztrátu kompenzovat s transakcí akcie B v rámci paragrafu 10 daňového přiznání za 2006.

Akcie D – jde o akcii zařazenou do obchodního majetku, a tudíž zde odpadá aplikace šestiměsíčního časového testu. Zároveň musí poplatník počítat s tím, že příjmy z prodeje akcie se budou zdaňovat v paragrafu 7 jako příjmy z podnikání se všemi důsledky. Daňovým příjmem je prodejní cena 300.000 Kč a daňovým výdajem 220.000 Kč.

Akcie E – obdobný případ jako u akcie D – opět v obchodním majetku – časový test není důležitý. Daňovým příjmem je 7.500 Kč a daňovým výdajem 5.000 Kč

Akcie F – Pan K nakoupil v prosinci 2006 akcii F a domníval se, že si tímto nákupem sníží základ daně dle paragrafu 7. Bohužel toto není možné. Pro pana K se sice jednalo o výdaj v rámci podnikání a akcie skutečně zařadil do obchodního majetku, avšak nelze výdaj s pořízením akcií jednoduše považovat za výdaj daňový.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Při sestavování daňového přiznání tedy pan K musí tento výdaj považovat za nedaňový a ví, že ten se stane daňovým až v případě prodeje akcií buď v roce 2007 nebo třeba až v následujících letech.

Obdobná pravidla platí kupříkladu pro drobnými investory oblíbené investice do otevřených podílových fondů. Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že daňově nejšetrnější je nakupovat cenné papíry ze svých již zdaněných peněz a prodávat je až po uplynutí šestiměsíční lhůty mezi nákupem a prodejem.

Mnoho drobných investorů dnes ovšem spekuluje na krátkodobé pohyby a drží akcii pouze několik dnů nebo dokonce několik hodin. V takovém případě je nutné počítat s evidencí každého obchodu. Na druhé straně musím zmínit, že aplikace obchodníků s CP pro internetové obchodování jsou na takovou evidenci připraveny.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.