Některé ženy stále spoléhají na pomoc okolí

Některé kategorie žen mají větší a jiné omezenější šance najít zaměstnání a budovat pracovní kariéru. Rovněž lze najít řadu momentů nebo klíčových životních fází, které se jeví jako brzda až bariéra při hledání zaměstnání, uplatnění kvalifikace i při pracovním výkonu. Na druhé straně mají ženy značné rezervy.

Tyto skutečnosti dokazuje komplex výzkumů, které byly realizovány v rámci projektu Equal, podporujícího nadnárodní spolupráci v oblasti rovnosti na trhu práce. Najít dobré a perspektivní místo vyžaduje v prvé řadě začít sama u sebe, u partnerského respektu, vyhledání svých silných stránek, důsledného a pravdivého pojmenování nedostatků, obav a nevyužitých možností, protože každá, i špatná zkušenost je cenná. Výsledkem by mělo být definování nejen toho, co by si žena přála dělat, ale také toho, co může jako pracovní síla zaměstnavateli nabídnout.

Jasně se prokazuje, že kategorie žen, které vycházejí tržní nabídce vstříc svou aktivitou, jsou flexibilnější a přizpůsobivější, se mohou na pracovním trhu pohybovat v širším záběru. Jestliže žena umí a zná, nezaručuje jí to automaticky zelenou na pracovním trhu. Znalostní úroveň a pracovní nasazení však úzce souvisí s vyšším sebevědomím, konkurenceschopností a pracovním respektem, které mohou ženám pomáhat v situacích, jež doposud nejsou objektivně nastaveny (rovný plat za stejnou práci, funkční postup, subjektivita u výběrových řízení atd.).

Pro ženy, které nenasadí při hledání pracovního místa veškeré vnitřní síly, budou mít tendenci spoléhat se na vnější pomocnou ruku, neprojeví iniciativní snahu rekvalifikovat se, vzdělávat, poradit se s odborníky, se bude trh nabídek zužovat a jejich uplatnitelnost se stane velmi omezenou. Konstatování, často se objevující v odpovědích na výzkumné otázky "chci pracovat, jsem ochotna přijmout cokoliv, jakoukoliv práci" totiž nemusí být pro zaměstnavatele pozitivně vnímaným signálem, nýbrž odrazem toho, že uchazečce je lhostejné, kam ji zaměstnavatel zařadí, a kdyby měla jinou volbu, nabízené místo by nikdy nepřijala.

U partnera by vadilo (v %)

... přenechání péče o rodinu

 

velmi

trochu

ne

ČR

47

36

17

muži

59

30

11

ženy

35

42

23

... věnování se práci ve volnu

 

velmi

trochu

ne

ČR

42

41

17

muži

53

33

14

ženy

32

48

20

... nezaměstnanost

velmi

trochu

ne

 

ČR

67

20

13

muži

49

30

21

ženy

84

11

11

Zdroj: Dema