Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří správci nás i okrádali, říká majitel chatové osady

aktualizováno 
Jan Franěk se svými společníky pronajímá celé rekreační středisko u Lipenského jezera. Před patnácti lety investovali do chat, zmodernizovali je a podle svých slov teď mají plno od jara do podzimu.

Jan Franěk se do podnikání pustil se společníky z Německa. | foto: pro iDNES.cz

Ve kterém roce jste s podnikáním začali?      
S podnikáním jsme začali v roce 1993. Se svými dvěma německými kolegy se znám z bývalé firmy, tlumočil jsem jim při obchodních jednáních. Já jsem navíc měl určité zkušenosti  z dřívějšího soukromého pronajímání vlastních objektů na Šumavě.

Proč jste zakoupili chaty právě u Lipna?
Atraktivní prostředí lesa a jezera, zatím málo zdevastované průmyslem, čistá příroda – to jsou atributy, které lákají. Já jsem tohle prostředí znal z dřívějšího působení v bývalém podniku, který měl v blízkosti své rekreační chaty a kdy jsme v něm prováděli každoročně pravidelnou technickou údržbu.

Ten kraj mi prostě učaroval a bylo mi jasné, že takhle lipenskou oblast vnímají stovky Čechů. V okolí je řada kulturních i přírodních památek, v nedaleké Černé v Pošumaví, Frymburku nebo Horní Plané zase možnost kulturního vyžití, každý si tu pro sebe něco najde. Kromě lokality se mi na chatové osadě líbila i skutečnost, že jsou chaty od sebe dostatečně vzdáleny, takže se klienti vzájemně nebudou rušit.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Co předcházelo otevření osady?
Samozřejmě koupě celého rekreačního střediska od bývalého státního podniku - za pomoci zahraničního investora, kterým byli mí kolegové z Německa. Následovala náročná rekonstrukce chat a bungalovů, v níž vlastně pokračujeme dodnes. Rekonstrukce v počátku uhradil zahraniční kapitál, nyní všechny opravy, úpravy, rekonstrukce a dostavby provádíme vlastním nákladem.

Ty začátky byly ale skutečně náročné, protože chatky byly zařízeny opravdu jen velmi jednoduše. Po naší rekonstrukci už má převážná  většina chat vlastní kompletní sociální zařízení, což představuje sprchu s teplou vodou, WC a umyvadlem, dvě samostatné ložnice a vybavenou kuchyňku.

Některé chaty, které prošly rekonstrukcí v posledních dvou letech, mají dokonce samostatné  WC v přízemí i v patře. V obývacích pokojích pak jsou i krby.


Osada má svého správce; jak jste ho hledali?
Správce jsme hledali na inzerát a musím říci, že velmi dlouho. Hlavními kritérii byla poctivost při správě střediska, pracovní angažovanost, dobrá znalost němčiny, organizační schopnosti  a znalost údržbářských prací.

Protože řada bývalých správců tato kritéria nesplňovala, po konci sezóny jsme je vždycky museli propustit. Někteří nás okrádali, pronajímali chaty, ale peníze si ponechávali, byli líní a nechovali se k zákazníkům vstřícně. Jedinou výjimkou byl jeden starší pán - důchodce, který se o osadu staral opravdu poctivě, jenomže zrovna ten po roce působení zemřel.

Po několika sezónách se na nás ale usmálo štěstí v podobě současného správce. Je u nás už sedmým rokem a doufáme, že napořád.

Co plánujete pro budoucnost firmy?
Do blízké budoucnosti plánujeme přestavbu ještě několika objektů tak, aby plně vyhovovaly současným požadavkům na kvalitní rekreaci. Chceme například středisko připojit k ostatním jezdeckým stanicím v oblasti. Budoucnost také vidím v neustálém zvelebování střediska a zlepšování jeho technického vybavení.

Podle mě je levné ubytování v nedostatečně vybavených chatách se společným sociálním zařízením minulostí a tato zařízení nemají šanci na dlouhý život.

Vidím to na vlastní zkušeností: Všechny rekonstruované chaty jsou na celou sezónu beznadějné vyprodány, zatímco některé levné chaty, které ještě máme, jsou poloprázdné, ačkoliv již mají vlastní WC i umyvadlo s teplou vodou. Bez sprchy jsou tyto objekty odsouzeny k zániku.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz