Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někteří zahraniční zaměstnanci mohou danit jako Češi. Radíme, jak na to

aktualizováno 
Minulý týden v českých médiích zazněla poplašná zpráva ohledně vyšších daní pro zahraniční zaměstnance v Česku. Nejedna mzdová účetní, zejména v menší firmě, teď řeší dilema − jak má počítat zálohy na daních cizincům, kteří ve firmě pracují. Poradíme vám, jak na to.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - práce, dělník, zahraniční zaměstnanec | foto: Profimedia.cz

Situace není tak nejasná, jak by se na první pohled zdálo, u zahraničních pracovníků se totiž pro daňové účely neřeší fakt, že tady nemají trvalé bydliště. Rozhodující je skutečnost, zda tento člověk splňuje podmínky pro tzv. daňový domicil.

V podniku vám tedy mohou nastat tyto dvě situace:
1. Mám například zahraničního dělníka, který ve firmě pracuje jen na pár měsíců, sezonně, nebo má většinu příjmu a rodinu ve své domovské zemi. Tito pracovníci jsou tzv. daňoví nerezidenti a oproti minulosti nemohou u zaměstnavatele uplatnit žádné slevy na dani ani daňové zvýhodnění na děti. To mohou udělat až po uplynutí kalendářního roku, v rámci daňového přiznání, současně ale musí splnit podmínku, že jim z Česka plyne nejméně 90 % jejich zdanitelných příjmů.

2. Dlouhodobě zaměstnávám cizince, který tady sice nemá trvalý pobyt, ale ve své domovské zemi nevykonává žádnou výdělečnou činnost, tzn. že jeho středisko ekonomických zájmů je zde. Pro tento typ stačí písemně požádat finanční úřad o vydání domicilu. Jelikož tito zaměstnanci netuší jak na věc, je dobré jim tuto žádost připravit.

V žádosti musí být uvedeny tyto skutečnosti:
- centrum mých ekonomických zájmů je v Česku, kde jsem zaměstnán
- ve svém domovském státě nevykonávám žádnou výdělečnou činnost a nemám tam ani jiné příjmy, které by představovaly rozhodující příjmy z ekonomických činností
- mám v úmyslu se v Česku trvale zdržovat

Finanční úřad zároveň bude vyžadovat kopii pasu, povolení k pobytu (stačí přechodný pobyt), pracovní smlouvu, nájemní kontrakt k bytu, kde cizinec bydlí, nebo výpis z katastru (pokud je vlastník nemovitosti, kde zaměstnanec bydlí). Potvrzení o daňovém domicilu vydá posléze finanční úřad cizinci v místě jeho přechodného bydliště, a to za poplatek 100 Kč.

Po podání této žádosti finanční úřad posoudí pravdivost údajů a vydá dokument, který umožní z daňového hlediska brát zahraniční zaměstnance jako české pracovníky.

Nutné je pracovní povolení
V souvislosti s daňovým domicilem je vhodné připomenout pravidla pro zaměstnávání občanů z jiných států. Aby cizinec mohl nastoupit na dané pracovní místo, musí mít v České republice pracovní povolení (vydává se na konkrétní pracovní místo, v případě několika pracovních poměrů je nutné na každé z nich) a vízum za účelem zaměstnání. Povolení k zaměstnání se nevyžaduje u cizince, který má povolení k trvalému pobytu na území ČR, či mu byl udělen azyl, nebo který je rodinným příslušníkem člena diplomatické mise, konzulárního úřadu nebo rodinným příslušníkem zaměstnance mezinárodní vládní organizace se sídlem na území ČR. Samozřejmě povolení není potřeba u občanů EU.

V případě, že dojde ke změně zaměstnavatele, místa výkonu práce, druhu práce, je nutné podat novou žádost o povolení k zaměstnání. Stejným způsobem musí postupovat i zaměstnavatel.
O vydání povolení k zaměstnání může požádat cizinec osobně nebo prostřednictvím zplnomocněného zástupce, a to na základě a v rozsahu písemné plné moci nebo prostřednictvím zaměstnavatele, u kterého má být zaměstnán nebo ke kterému bude vyslán svým zahraničním zaměstnavatelem k výkonu práce.

O povolení k zaměstnání je nutné požádat jak v případě, že bude cizinec pracovat v hlavním pracovním poměru, tak v případě vedlejšího pracovního poměru, uzavření dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce, při krátkodobém zaměstnání (například sezonní práce, studentské) a i tehdy, dojde-li k souběhu těchto pracovněprávních vztahů. Pokud vykonává cizinec na území ČR více zaměstnání současně, dochází k souběhu zaměstnání a cizinec musí mít povolení k zaměstnání ke každému pracovnímu poměru zvlášť.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Ilustrační snímek
Nebáli se práce a rozjeli kariéru naplno. Jak se daří absolventům

Přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých lidí, kteří se po škole pustili naplno do práce a mají úspěšně rozjetou kariéru. Třeba vás inspirují a brzy budete...  celý článek

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.