Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některým podnikatelům se vyplatí snížit si daně o paušál

  10:00aktualizováno  10:00
Každý podnikatel má na výběr. Buď si ze svých příjmů odečte skutečné výdaje, nebo použije možnost odečtení nákladů paušálem, jehož výše se liší podle oborů podnikání. Z peněz, které za daný rok vydělal, si jednoduše odečte procento, které udává zákon. Výše paušálních odpočtů se liší podle oboru podnikání.
Kosmetička je řemeslník, švadlena ne. Aspoň podle zákona, když si počítají daně.

Kosmetička je řemeslník, švadlena ne. Aspoň podle zákona, když si počítají daně. | foto: Profimedia.cz

Všichni, kdo vlastní živnostenský list, si mohou uplatnit náklady paušálem 50 nebo 60 procent podle druhu živností. A to tak, že řemeslné živnosti 60 procent a všechny ostatní volné, vázané a koncesované 50 procent.

Co je však podle zákona řemeslo? Švadlena? Kosmetička? Ne za vším hledejte logiku. Zatímco kosmetické služby se řadí k řemeslným živnostem, výroba oděvů je živnost volná.

Rozčlenění jednotlivých živností se od poloviny loňského roku trochu změnilo (kompletní výpis jednotlivých živností i s obsahovou náplní najdete na www.mpo.cz/dokument48868.html). Novou řemeslnou živností je například montáž a oprava elektrických zařízení. Kdo má příjmy z jiného podnikání, má nárok na paušál 40 procent, z pronájmu si můžete odečítat 30 procent.

Lze vyměnit výdaje za paušál?

Pokud jste v minulých letech uváděli skutečné výdaje a nyní byste raději využili paušál, musíte nejdříve podat dodatečné daňové přiznání za rok 2007. V něm uvedete všechny pohledávky a závazky, stejně jako kdybyste svou činnost ukončili. Pravděpodobně se nevyhnete dodatečnému doměření daně a penále, proto zvažte, zda vám to za tu cenu stojí.

Všechny své podnikatelské činnosti musíte vykazovat stejně. Není možné, abyste si od jedné části příjmů, třeba jako finanční poradce, odečetli paušál a od druhé, třeba jako dopravce, skutečné náklady.

A když pojedete na různý paušál, je třeba zohlednit příjmy v poměru k podnikatelským činnostem. Například pracujete týden v měsíci jako daňový poradce a tři týdny jako účetní. Pak od tří čtvrtin příjmů odečtete paušál 50 procent a od jedné čtvrtiny 40 procent.

paušál nebo výdaje

Paušální výdaje jsou jednoznačně výhodnější pro toho, kdo vykonává takovou činnost, při které nemá vysoké náklady. Pro toho, kdo musí pravidelně investovat do vybavení, bude lepší vykazovat skutečné výdaje, tedy vést daňovou evidenci nebo účetnictví.

80 % – zemědělská činnost

Všichni, kdo podnikají v zemědělství, lesním a vodním hospodářství.

Například chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví, vinařství, pěstování zeleniny, hub nebo rostlin, chov hospodářských zvířat, koní či ryb, výroba osiv a sadby, úprava, zpracování a prodej vlastní produkce zemědělské výroby;

Tento paušál si může odečíst jak zemědělský "podnikatel" (kdo podniká podle paragrafu 7 zákona o dani z příjmů), tak "nepodnikatel" (kdo má příjmy ze zemědělské činnosti podle paragrafu 10 – ostatní příjmy).

60 % – řemeslná živnost

Kdo podniká v řemeslné živnosti, všechny činnosti jsou uvedeny v živnostenském zákoně. Pozor, od července 2008 došlo u některých ke změnám.

Například kovářství, zámečnictví, nástrojářství, slévárenství, modelářství, opravy silničních vozidel, karoserií či pracovních strojů, hodinářství, výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů a elektronických zařízení, montáž opravy a rekonstrukce chladicích zařízení a tepelných čerpadel, zpracování kamene, broušení a leptání skla, výroba kosmetických přípravků (jen do 30. 6. 2008, poté 50 %), řeznictví a uzenářství, mlynářství, pivovarnictví a sladovnictví, mlékárenství, pekařství, cukrářství, barvení a chemická úprava textilií, truhlářství, zlatnictví a klenotnictví, opravy hudebních nástrojů, polygrafická výroba a fotografické služby (jen do 30. 6. 2008, poté 50 %), zednictví, tesařství, pokrývačství, klempířství, štukatérství, podlahářství, izolatérství, kominictví, vodoinstalatérství, topenářství, kamnářství, malířství, lakýrnictví, natěračství, čištění oděvů a textilu, aplikace, výroba a opravy ortopedické obuvi, hostinská činnost, kosmetické služby, pedikúra, manikúra, holičství, kadeřnictví.

Od 1. 7. 2008 sem nově patří: montáž, opravy, revize a zkoušky elektronických zařízení, plynových zařízení a plnění nádob plyny, tlakových zařízení a nádob na plyny, zdvihacích zařízení; praní a žehlení textilu a oděvů (prádelny).

50 % – ostatní živnosti

Podnikatelé, kteří se neživí řemeslem, ale mají živnosti koncesované, vázané a volné.

Například:

 • projektová činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičská činnost
 • zpracování tabáku a výroba tabákových výrobků,
 • výroba nebezpečných chemických látek,
 • oční optika,
 • provoz autoškoly
 • nákup a prodej kulturních památek, oceňování majetku, realitní činnost,
 • průvodcovská činnost,
 • vedení účetnictví,
 • masérské, rekondiční a regenerační služby, provozování solárií,
 • směnárenská činnost,
 • vodní záchranářská služba,
 • taxislužba,
 • služba soukromých detektivů,
 • provozování cestovní kanceláře,
 • silniční motorová doprava, vnitrostátní lodní doprava,
 • zprostředkování obchodu, činnost podnikatelských, finančních, organizačních a ekonomických poradců,
 • překladatelská a tlumočnická činnost, výuka jazyků,
 • chov zvířat a jejich výcvik,
 • výroba krmiv, textilu, výroba potravinářských výrobků, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků, výroba a opravy obuvi, brašnářství,
 • vydavatelská činnost,
 • výroba stavebních hmot, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, povrchové úpravy a svařování kovů a dalších materiálů, výroba měřicích, navigačních, fotografických a optických přístrojů a zařízení, výroba neelektrických zařízení pro domácnost,
 • praní pro domácnost, žehlení a opravy oděvů, opravy a údržba předmětů pro domácnost,
 • ubytovací služby,
 • poradenská a konzultační činnost,
 • reklamní činnost a marketing.

40 % – jiné podnikání a činnost

Všichni, kteří mají příjmy podle zvláštních předpisů (ne podle živnostenského zákona), z nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů, příjmy podle autorského zákona, z užití práv z průmyslového vlastnictví.

Například advokáti, lékaři, architekti, daňoví poradci, notáři, pojišťovací agenti, soudní znalci, tlumočníci, zprostředkovatelé kolektivních sporů, umělci, spisovatelé a sportovci.

30 % – pronájem

Všichni, kdo pronajímají byty, domy a nebytové prostory. Například garáže, kanceláře či pravidelně pronajímají movité věci.

Čtěte v úterní MF DNES

Jak si správně vyplnit daňové přiznání, když jste podnikatel, a jak si dát auto do účetnictví, se dočtete v úterním vydání přílohy Peníze.

.
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Za chyby se platí: nejčastější prohřešky při přiznání daně z příjmu

Vyplnit daňové přiznání bez jediné chybičky nezvládne každý. Za chyby přitom nese odpovědnost každý daňový poplatník. Na co si dát pozor a jak postupovat, když...  celý článek

Ilustrační snímek
Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie než teď, si odbornými pracemi vydělával...  celý článek

Ilustrační snímek
Kdy, kam a kolik? Vše, co musíte vědět o sociálním pojištění

Pojištění platíte, abyste dostali penzi, případně nemocenskou. I když jste podnikali jen část roku, musíte podat přehled, byť by příjmy byly nulové. Čtěte...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.