Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelíbí se vám dárek? Vyměňte ho!

  12:14aktualizováno  12:14
Těšili jste se, až vám Ježíšek přinese pod stromeček DVD přehrávač, a opravdu jste našli krabici s logem známé značky... a uvnitř bylo "jenom" video? Nezoufejte! Existuje možnost, jak se nevhodného nebo nepřesně vybraného dárku zbavit.
Těšili jste se, až vám Ježíšek přinese pod stromeček DVD přehrávač, a opravdu jste našli krabici s logem známé značky... a uvnitř bylo "jenom" video? Nezoufejte! Existuje možnost, jak se nevhodného nebo nepřesně vybraného dárku zbavit.

Řada obchodů, myšleno tím kamenných, totiž v současné době umožňuje vracení zboží bez udání důvodů. Tento proces má však svá pravidla. Pokud jste balík nerozbalili, můžete si svůj původní sen splnit. Přístroj s účtenkou odnesete do prodejny, kde jej vaši blízcí koupili, a můžete jej třeba za DVD vyměnit. Mnozí obchodníci vyplatí i peníze. Žádný zákon ani nařízení je k tomu však nenutí - ale nadstandardní služby na přesyceném trhu znamenají velké plus.

Zákon mlčí, obchodníci se snaží

Pravidla v různých obchodech se liší. Nic nezkazíte tím, pokud budete dodržovat následující postup: zboží nepoužijete, v případě elektroniky raději ani nerozbalíte, zachováte na něm všechny visačky a nálepky a především - uschováte si doklad o zaplacení. Obecně však navíc platí: vždy se ptejte na pultu informací či reklamací, kde vám podmínky vysvětlí, u menších obchodů je třeba se domluvit s vedoucím. "Neexistuje žádný předpis, který by upravoval zpětné přijetí bezvadného zboží. Pokud to v obchodě neslibují veřejně třeba na vývěsce či na internetových stránkách, musí se zákazník předem informovat a případně se dohodnout, jestli bude možné zboží vyměnit," říká tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. "Po Vánocích se na nás lidé často obracejí s tím, že jim obchodník nechce vyměnit boty, svetry a podobně, ale my s tím nemůžeme nic dělat - jestliže výrobek nemá vadu, není právní důvod k odstoupení od smlouvy. Je to jen na dobré vůli prodejců," dodává.

Pozor na omezení!

Ati dobrou vůli vesměs mají. Z oslovených jedenácti obchodních řetězců jsou ochotni vyměnit nevhodný dárek ve všech, byť pokaždé v jiném rozsahu. Jako příklad nejvstřícnějších prodejců mohou posloužit hypermarkety Tesco, Globus, Kaufland či síť sportovních prodejen Alpinus. "Nejen o Vánocích nabízíme, že pokud zboží přivezete zpět v originálním obalu a s pokladním dokladem do 30 dnů, nemusíte nic vysvětlovat a vrátíme vám peníze," říká Boris Malý z vedení Globusu. "Se zákazníky nediskutujeme a ochotně vracíme či měníme," tvrdí Michael Šperl, mluvčí Kauflandu, v němž není termín vracení omezen. Stejně tak v Tesku. "Můžete zboží přinést i za půl roku, ale nesmí být použito. Toto pravidlo se však nevztahuje na CD a DVD disky, protože tady je velké riziko nezákonného kopírování," doplňuje mluvčí Martina Čermáková. Někde mohou nastat komplikace v případě, kdy dárce nechal vyplnit záruční list. "Pak nemůžeme dát zboží do oběhu, a jeho vrácení není možné," uvádí Kateřina Černá z Hypernovy.

Vracet lze knihy i počítače

Stejné možnosti, jaké poskytují hypermarkety, nabízejí i další obchodníci, například se sportovními potřebami, které jsou v českých krajích častým vánočním dárkem. V již zmíněném Alpinusu je možné vrátit do 14 dnů během celého roku cokoliv, s účtenkou, nenošené a nepoužité, a to dokonce i poštou. Stejnou cestou přijdou zpět i peníze. "Nevadí nám ani vyplněný záruční list," doplňuje manažerka marketingu firmy Simona Košťálová. Obdobné je to s knihami. Ani jeden z největších obchodníků s knihami, společnost Kanzelsberger, se výměně dárků nebrání. "Situaci posoudí vedoucí prodejny, ale obtíže neděláme, dáváme poukázku na jiné zboží, případně i peníze. Dříve to nebývalo zvykem, ale časy se mění," říká spolumajitel firmy Jan Kanzelsberger. A jak je to s vracením či výměnou počítačů? "Je to možné, ale vždy je třeba se domluvit v prodejně. Zboží musí být nerozbalené a nepoužité," uvedl Martin Wanke, obchodní ředitel centrály firmy Comfor, která v Česku provozuje 150 prodejen.

***

Jaká jsou pravidla pro vracení zboží?

prodejna sortiment lhůta vrácení (dny) podmínky, poznámky

Alpinus sportovní potřeby 14 možnost vrácení i poštou
Carrefour vše 8 po osmi dnech jen výměna za jiné zboží
Comfor počítače jen po dohodě nerozbalené, v originálním obalu,
s vedoucím prodejny s veškerým příslušenstvím
Datart elektro 10 nepoužité včetně originálního obalu
Electroworld elektro přes rok do týdne, bez podmínek
po Vánocích do měsíce
Gigasport sportovní potřeby 14 nenošené, nemění plavky
Globus vše 30 nepoužité
Hypernova vše 14 nevyplněný záruční list
Kanzelsberger knihy neomezeně nepoškozené zboží
Kaufland vše neomezeně bez podmínek
Tesco vše neomezeně nerozbalené

Poznámka: Do přehledu byly vybrány některé z velkých obchodních řetězců v české síti, jejichž prodejní místa se nacházejí ve více městech České republiky. Po zakoupení nelze vracet z důvodu ochrany autorských práv originální audio a video nosiče (CD, DVD disky atd.) a počítačové hry.
Zdroj: obchodní řetězce

NOVÉ ZVYKY
V hypermarketech můžete po Vánocích vrátit nevhodné dárky obvykle u informačních pultů

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

KVÍZ: Ovládáte elektronické bankovnictví? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Spravovat bankovní účet přes internet je dnes naprostou samozřejmostí. Někteří jsme však zažili doby, kdy se s každým...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

KVÍZ: Modrý mauritius nebo známka na pohled. Co o nich víte?

Ilustrační snímek

Modrý mauritius je bezesporu nejznámější známkou světa, tu ovšem nemůže mít každý. Ale jistě každý z nás aspoň někdy...

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Pohled na ceny potravin nebude v příštích měsících „nudit“

Kurzy.cz Na konci letošních žní, zemědělci napříč Evropou sčítají škody způsobené suchem. Farmáři z Německa v některých případec...

Najdete na iDNES.cz