Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemám na pojistné. Co teď?

aktualizováno 
Platební příkaz na daňový doplatek jste pravděpodobně již zadali v bance. Čekají vás však ještě další výdaje. Peníze si musíte nachystat pro správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu. Přehledy o příjmech, výdajích a zaplacených zálohách budou podávat všichni podnikatelé, i ti, kteří si v uplynulém roce nevydělali ani korunu.

Platit pojistné však musí jen ti, pro které je podnikání hlavním zdrojem příjmů. Pro ty jsou stanoveny minimální vyměřovací základy a placení je nemine ani ve chvíli, kdy byli s podnikáním ve ztrátě.

O něco mírnější je zákon k těm, kteří podnikají vedle svého zaměstnání. U sociálního pojištění budou platit pojistné jen ze skutečně vydělaných peněz a to dokonce jen v případě, že zisk z podnikání je vyšší než 40 410 korun.

U zdravotního pojištění žádný pardon není - zaplatit musí všichni, kteří měli zisk. Existuje zde však „klička“ pro ty, kdo nemají podle zákona stanoven minimální vyměřovací základ. A to jsou třeba lidé, kteří se starají o dvě děti do patnácti let. Rodič dětí ve věku 9 a 12 let tak například nemusí platit měsíční zálohy v minimální stanovené výši, která je pro rok 2005 na 1143 korun. Zálohu vypočítá podle skutečného příjmu v minulém roce. To může být zajímavé třeba v případě, kdy matka dvou dětí, která se stará hlavně o chod rodiny, podniká "na půl úvazku" a její příjem není závratný.

Může se stát, že sečtete své závazky a zjistíte, že tolik peněz prostě pohromadě nemáte. Zálohy zdaleka nepokryly vypočítané pojistné. Co teď? Spolu s přehledem můžete zaslat správě sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovně žádost o odklad platby či o její rozložení do splátek. Podle slov pracovníků těchto úřadů bývá žádostem v naprosté většině vyhověno.

Za co vlastně platíme

Vzhledem k tomu, že jde o pojištění a ne o daně, mohou poplatníci od příslušných institucí na oplátku očekávat protislužbu v případě „pojistné události“. Ze zdravotního pojištění plátce nedostane zpátky nic, ale na druhou stranu neplatí v ordinaci za ošetření, a v lékárně na některé léky pojišťovna přispívá. V rámci sociálního pojištění si předplácíme například starobní důchod či případný důchod invalidní.

Budete registrovat automobil? Pak si připravte osm set korun, tedy o pět set korun více než loni. Na padesát správních poplatků se zvýšilo, objevilo se čtyřicet nových. Více čtěte ZDE.

Vyplatí se nemocenská?

Kdo si připlatí 4,4 procenta z vyměřovacího základu za nemocenskou, bude dostávat denní dávku v době pracovní neschopnosti. To je však dávka ošidná. Pozor by si měli dát podnikatelé – na rozdíl od zaměstnanců se jich netýká takzvaný. paragraf, náhrada za dobu, kdy pečují o nemocné dítě. Výhodou denní dávky od správy sociálního zabezpečení je to, že v případě nemoci ji podnikatel dostane vyplacenu hned od prvního dne pracovní neschopnosti. Výše denního odškodného je však nízká. Za minimální pojistné 179 korun pojistného měsíčně získáte v prvních třech dnech nemoci po 25 korunách, od třetího do čtrnáctého dne 67 korun denně, a je-li nemoc delší než 15 dní, pak dalších 76,50 koruny za den.

Podnikatelé si často pro případ nemoci raději kupují komerční pojištění – první měsíc v něm sice nedostávají žádné peníze, při léčbě, která trvá déle, se jim však vyplatí. Například čtyřicetiletý muž, který platí srovnatelnou částku 175 korun měsíčně, dosáhne na denní dávku 300 korun. Při tříměsíční pracovní neschopnosti tak dostane od komerční pojišťovny téměř třikrát tolik co od státu. Pojištění sice nepokryje běžné chřipky, při vážném onemocnění je však výhodnější již po 36 dnech.

Komerční pojistné mohou podnikatelé uplatnit jako výdaj z podnikání. Jsou však omezeni horní hranicí a tou je částka, kterou by zaplatili za pojištění od státu – tedy 4,4, procenta vyměřovacího základu.

Hledáte formuláře daňového přiznání či materiály pro správu sociálního zabezpečení? To vše spolu s našimi radami a tipy naleznete ZDE

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Víte, jak pomocí mobility změnit banku? Otestujte svoje znalosti

Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank v loňském roce změnilo svou...

Od 1. března 2017 je součástí zákona o platebním styku takzvaná mobilita. Díky tomuto ustanovení je změna banky velmi...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz