Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáte peníze? Nakupujte za cizí!

aktualizováno 
Dluh? Ostuda! Říkali ještě nedávno naše babičky. Dnes už se na půjčky pohlíží úplně jinak. Když si chce rodina koupit novou televizi, už nemusí složitě nejdříve do obchodu vyhlédnout si zboží, pak do banky požádat o úvěr a poté znovu do prodejny. Půjčku lze totiž vyřídit přímo u obchodníka, který spolupracuje s některou ze splátkových firem, která se specializuje na poskytování rychlých spotřebitelských úvěrů. Stačí přinést potvrzení o výši příjmu a doklady k ověření adresy a totožnosti - pokud splátková firma uzná klienta schopným splácet, peníze jsou zpravidla do druhého dne, případně ještě týž den jeho.

Je to pohodlné, ale co za to? Nikdo vám nic zadarmo nedá a za nákup bez peněz můžete platit až třicet procent z ceny výrobku za rok navíc. Na výběr máte z několika možností - klasický spotřební úvěr, kreditní kartu, kontokorent, úvěrovou kartu nebo spotřebitelský úvěr od banky.

Než se však rozhodnete nakupovat na splátky, je potřeba si předem spočítat kolik zaplatíte navíc a pořádně si prostudovat podmínky půjčky. Většinou nejpohodlnější ale také nejdražší je sjednání splátek přímo v obchodě. V prodejnách nejčastěji narazíte na nabídky společností GE Capital Multiservis, Cetelem či Home Credit. Za rychlé vyřízení však za rok můžete zaplatit na úrocích až pětatřicet procent.

Připadá vám nákup na splátky výhodný a v jakém případě byste ho využila?

 Oslovili jsme atletku Helenu Fibingerovou

Nákup na splátky je výhodný pro lidi, kteří nemají hotové peníze. I když nakonec zaplatí něco navíc, může ji to vyřešit nějaký problém. Musí se vždy rozhodnout, zda spořit a počkat nebo si věc pořídit rychle. Já osobně mám ráda všechno hned, takže bych nákup na splátky využila.

Komfortnější nabídku představují úvěrové karty těchto společností. S jejich pomocí můžete nepřetržitě nakupovat a splácet a není potřeba znovu žádat o spotřebitelský úvěr. Úroky z takové karty se pohybují okolo dvaceti pěti až třiceti procent. Srovnatelné podmínky i poplatky za vyřízení mají také kreditní karty. Pro širší klientelu je vydávají například  HVB Bank nebo Citibank.

Výhodněji lze nakoupit na splátky v prodejnách, které samy nabízejí svým zákazníkům úvěry. Jestliže složíte dostatečnou částku předem a zaplatíte zboží v několika splátkách, můžete získat i bezúročný úvěr. S podobným přístupem se také setkáte například u CCS Trianglu nebo Drukosu, které nabízí zboží na splátky prostřednictvím katalogu. Při splnění požadavků můžete také získat zboží bez navýšení.

Relativně nejnižší úrok kolem dvanácti až patnácti procent zaplatíte v bance při čerpání spotřebitelského úvěru. Nevýhodou je poměrně zdlouhavé vyřízení a také poplatky s tím spojené. poslední variantou, jak nakupovat bez dostatečné hotovosti je kontokorent - tedy možnost přejít na běžném účtu do debetu. Maximální výši záporného zůstatku stanovuje banky podle příjmů klienta a za jeho sjednání se platí sto až dvěstě korun. Roční úrok se pohybuje kolem patnácti procent a částku je potřeba splatit do jednoho roku.

Jaké informace se zákazníci musí dozvědět od ledna:

  • výši ročního úroku z půjčky
  • kolik korun bude stát zboží celkem

Využili jste v nedávné době splátkového prodeje? Dala vám splátková společnost najevo, kolik za koupené zboží celkem zaplatíte? Proč jste raději nevyužili spotřebitelského úvěru od banky? Podělte se s námi o svou zkušenost či názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz