Nemáte peníze? Nakupujte za cizí!

  • 2
Dluh? Ostuda! Říkali ještě nedávno naše babičky. Dnes už se na půjčky pohlíží úplně jinak. Když si chce rodina koupit novou televizi, už nemusí složitě nejdříve do obchodu vyhlédnout si zboží, pak do banky požádat o úvěr a poté znovu do prodejny. Půjčku lze totiž vyřídit přímo u obchodníka, který spolupracuje s některou ze splátkových firem, která se specializuje na poskytování rychlých spotřebitelských úvěrů. Stačí přinést potvrzení o výši příjmu a doklady k ověření adresy a totožnosti - pokud splátková firma uzná klienta schopným splácet, peníze jsou zpravidla do druhého dne, případně ještě týž den jeho.

Je to pohodlné, ale co za to? Nikdo vám nic zadarmo nedá a za nákup bez peněz můžete platit až třicet procent z ceny výrobku za rok navíc. Na výběr máte z několika možností - klasický spotřební úvěr, kreditní kartu, kontokorent, úvěrovou kartu nebo spotřebitelský úvěr od banky.

Než se však rozhodnete nakupovat na splátky, je potřeba si předem spočítat kolik zaplatíte navíc a pořádně si prostudovat podmínky půjčky. Většinou nejpohodlnější ale také nejdražší je sjednání splátek přímo v obchodě. V prodejnách nejčastěji narazíte na nabídky společností GE Capital Multiservis, Cetelem či Home Credit. Za rychlé vyřízení však za rok můžete zaplatit na úrocích až pětatřicet procent.

Připadá vám nákup na splátky výhodný a v jakém případě byste ho využila?

 Oslovili jsme atletku Helenu Fibingerovou

Nákup na splátky je výhodný pro lidi, kteří nemají hotové peníze. I když nakonec zaplatí něco navíc, může ji to vyřešit nějaký problém. Musí se vždy rozhodnout, zda spořit a počkat nebo si věc pořídit rychle. Já osobně mám ráda všechno hned, takže bych nákup na splátky využila.

Komfortnější nabídku představují úvěrové karty těchto společností. S jejich pomocí můžete nepřetržitě nakupovat a splácet a není potřeba znovu žádat o spotřebitelský úvěr. Úroky z takové karty se pohybují okolo dvaceti pěti až třiceti procent. Srovnatelné podmínky i poplatky za vyřízení mají také kreditní karty. Pro širší klientelu je vydávají například  HVB Bank nebo Citibank.

Výhodněji lze nakoupit na splátky v prodejnách, které samy nabízejí svým zákazníkům úvěry. Jestliže složíte dostatečnou částku předem a zaplatíte zboží v několika splátkách, můžete získat i bezúročný úvěr. S podobným přístupem se také setkáte například u CCS Trianglu nebo Drukosu, které nabízí zboží na splátky prostřednictvím katalogu. Při splnění požadavků můžete také získat zboží bez navýšení.

Relativně nejnižší úrok kolem dvanácti až patnácti procent zaplatíte v bance při čerpání spotřebitelského úvěru. Nevýhodou je poměrně zdlouhavé vyřízení a také poplatky s tím spojené. poslední variantou, jak nakupovat bez dostatečné hotovosti je kontokorent - tedy možnost přejít na běžném účtu do debetu. Maximální výši záporného zůstatku stanovuje banky podle příjmů klienta a za jeho sjednání se platí sto až dvěstě korun. Roční úrok se pohybuje kolem patnácti procent a částku je potřeba splatit do jednoho roku.

Jaké informace se zákazníci musí dozvědět od ledna:

  • výši ročního úroku z půjčky
  • kolik korun bude stát zboží celkem

Využili jste v nedávné době splátkového prodeje? Dala vám splátková společnost najevo, kolik za koupené zboží celkem zaplatíte? Proč jste raději nevyužili spotřebitelského úvěru od banky? Podělte se s námi o svou zkušenost či názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.