Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáte zaplacené povinné ručení? Stejně vás najdou

aktualizováno 
Přišla vám do schránky výzva k zaplacení pokuty za to, že nemáte povinné ručení? Reagujte na ni, nebo se nedoplatíte. Každý, kdo si vozidlo nepojistí, musí zaplatit povinný příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Pokuta se pohybuje mezi 20 až 300 korunami za den podle druhu vozidla.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - peníze, hodinky, dluh | foto: Profimedia.cz

Na neplatiče povinného ručení přijde Česká kancelář pojistitelů (ČKP) relativně snadno – porovnáním údajů z registru vozidel a databází pojišťoven. Do poloviny října stihla obeslat 81 700 hříšníků a ti zaplatili pokuty ve výši 38 milionů korun.

"Počet vozidel bez povinného ručení v Česku meziročně klesl o celých 30 procent," říká Jakub Hradec z ČKP. I tak jich zbývá přes 600 tisíc, jejich majitele bude kancelář důsledně vyzývat k zaplacení pokuty v následujících letech.

Na výzvu reagujte

ČKP se pustila do boje s neplatiči výzvou, aby uhradili příspěvky a buď si sjednali povinné ručení, nebo nechali auto vyřadit z registru vozidel. Pokud vám tedy taková výzva přišla, máte třicet dnů na to, abyste buď zaplatili, nebo doložili, že pokutu hradit nemusíte. 

Třeba v případě, že auto máte poctivě odhlášené, jen registr ten údaj ČKP neukázal. Kdybyste však dopis nechali ležet ladem, Kancelář by vás ještě jednou upomenula a pak váš případ předala inkasní společnosti. Až by na vaše dveře zazvonil exekutor, čekalo by vás zaplacení nejen příspěvků, ale i nákladů na jejich vymáhání. A to už by nemusely být jen stovky, ale tisíce korun. Zákon o povinném ručení je rozhodně účinný. Letos totiž počet trvale vyřazených vozidel vzrostl o 172 procent.

Peníze z garančního fondu slouží k zaplacení nehody, která byla zaviněna nepojištěným řidičem. Minulý rok tito řidiči způsobili škodu zhruba za 500 milionů korun. V České republice je i přes přísnější podmínky evidováno kolem 600 tisíc nepojištěných aut.

Nejezdíte? I tak musíte platit

Auto vám leží už roky polorozebrané za domem na zahradě, a tak máte pocit, že se vás příspěvky netýkají? Omyl. Pokud není odhlášené a má poznávací značku, povinnost hradit povinné ručení se vztahuje i na vás. Vyplatí se proto zajít na registr vozidel, který vedou obecní úřady s rozšířenou působností – informace najdete na www.portal.gov.cz – a značku odevzdat. Té možnosti od loňského do letošního září využilo 320 tisíc řidičů.

Jestliže doma "chováte" svého miláčka – veterána nebo luxusního sporťáka, kterého vyvezete na výlet jen párkrát o dovolené, když je dokonalé počasí a prázdné silnice, a nechcete za něj platit pojištění celoročně, odhlaste jej z registru dočasně. Musíte proto udělat dvě věci: odstranit vůz z veřejně přístupné komunikace, to znamená, že nesmí stát ani před domem na ulici, a odevzdat na úřadě "espézetku" a osvědčení o registraci vozidla. Úředníci vám na oplátku a za sto korun do technického průkazu poznamenají, že je vozidlo dočasně vyloučeno z provozu.

Až zase budete chtít vyjet do ulic, dočasné vyřazení ukončíte. Na registru předložíte doklady o tom, že vaše vozidlo splňuje podmínky pro provoz, doklad o technické prohlídce a dostanete zpět svou značku. Nezapomeňte v tu chvíli znovu zaplatit povinné ručení.

Jestliže vyjedete na veřejně přístupnou pozemní komunikaci bez sjednaného povinného ručení a zastaví vás silniční kontrola, hrozí vám okamžitá pokuta až do výše tří tisíc korun. Další sankce, které se mohou vyšplhat až na 40 tisíc korun, vám mohou uložit správní orgány.

Příklad z praxe

Majitelka Opelu Corsa (1 185 ccm) z Prahy neměla pojištění sjednané  73 dní.
- 27. července jí byla doručena výzva k úhradě 3 800 korun
- 8. září částku uhradila
Za stejné období by ji povinné ručení stálo cca 860 korun. Nakonec zaplatila téměř 4,5krát tolik.

Zdroj: ČKP

Kam pro informace

Pokud si nejste jisti, zda se vás povinnost hradit příspěvky do garančního fondu týká, podívejte se na stránky www.bezpojisteni.cz. V levém sloupci na úvodní stránce najdete odkaz, kde se po vyplnění SPZ auto dočtete, zda vůbec a u které pojišťovny je vaše auto pojištěné, a jak postupovat, když chcete vůz dočasně nebo trvale vyřadit z registru. Pokud vám od ČKP přišel dopis s výzvou o zaplacení příspěvků, najdete v něm i variabilní symbol, přes nějž můžete na stránkách sledovat svůj případ. Využít můžete i služby call centra na telefonu 221 772 773.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Novinky 2018: Dlouhodobě nemocní dostanou víc peněz, zavádí se otcovská

Ilustrační snímek

Rok 2018 přinese v nemocenském pojištění řadu změn. Některé z nich začnou platit od Nového roku, jiné až v jeho...

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz