Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemovitostní fondy už i u nás?

aktualizováno 
Ve fondech je již více než 11 bilionů EUR. Za poslední rok sice do fondů moc peněz nepřibylo, ale oproti téměř dvacetiprocentnímu propadu z roku 2002 je nárůst o 2,3 % z loňského roku výrazným zlepšením. Jak se mění odvětví fondů? Které fondy byly v posledním měsíci neúspěšnější, a které naopak v žebříčku výkonností propadly?

V celkem 54 015 fondech je po celém světe investováno do otevřených fondů 11 051 mld. EUR. Za rok 2003 se majetek ve fondech hlavně díky zotavení akciových trhů zvýšil o 253 mld. EUR. Výraznější nárůst majetku zaznamenaly pouze akciové fondy, jejichž majetek se zvýšil o 680 mld. EUR, naopak nejvíce majetku ztratily fondy peněžního trhu, které nyní mají o 500 mld. EUR nižší majetek. Navzdory očekávání však majetek zůstal na stejné úrovni u dluhopisových fondů, které v minulém roce nebyly zrovna nejvýkonnější. U smíšených fondů došlo k nárůstu o necelých 90 mld. EUR.

Americký trh má stále více jak poloviční podíl (53 %) na celosvětových aktivech ve fondech. Přestože evropský podíl je pouze 33 %, v posledním roce nejvíce nových peněz přišlo do fondů právě v evropských zemích. Z evropských zemích zaznamenaly největší procentuální nárůst majetku méně rozvinuté země Turecko (96 %) a Rusko (90 %). Ze zemí Evropské unie vzrostl majetek fondů nevíce ve Finsku (50 %) a Polsku (30 %).

Majetek v otevřených fondech ke konci roku 2003
  Majetek ve fondech (mil. EUR) Nárůst za rok 2003 čisté prodeje za rok 2003 (mil. EUR) Počet fondů
Svět 11 051 120 2,34% 280 444 54 015
USA 5 870 217 -3,67% 28 855 8 126
Evropa 3 636 249 10,12% 230 228 27 987
Asie a Pacifik 1 077 829 6,25% -9 472 11 641
Afrika 27 285 36,37% 4 633 466
ČR 3 233 2,83% 80 58
Polsko 6 790 30,24% n/a 96
Maďarsko 3 116 -18,14% n/a 112
Zdroj: FEFSI, ICI

Ze srovnání rozdělení majetku podle jednotlivých druhů fondů jasně převažují akciové fondy. Z následujícího grafu je patrný vliv zatím málo rozvinutého kapitálového trhu v České republice, Maďarsku a Polsku, kde je podíl akciových fondů mnohem nižší než v zemích s rozvinutějšími trhy (nejvíce v Maďarsku 9 %, nejméně v ČR 3 %, oproti 31 % v Evropě a 42 % na světě).

Rozdělení majetku ve fondech ve vybraných zemích - druhy fondů
Zdroj: Investment Company Institute

SRI fondy a nemovitostní fond

Nabídka zahraničních fondů se v průběhu dubna rozrostla o fondy další společnosti. Aviva funds v březnu registrovala na Komisi pro cenné papíry celkem 24 fondů (resp. podfondů lucemburského SICAV fondu). Kromě regionálně zaměřených akciových fondů je zajímavá především trojice fondů, které zatím nejsou u nás moc obvyklé. Fondy Global Socially Responsible Equity Fund a European Socially Responsible Equity Fund jsou fondy, které investují do společností, které negativně nepůsobí na životní prostředí (těžební a ropné spol., chemické a průmyslové podniky,…) a společnost (tabákové firmy, společnosti nedodržující pracovní předpisy,…). Tyto tzv. SRI (socially responsible investment) fondy jsou v poslední době, především v Evropě, velmi populární. Složení portfolia SRI fondů však není nijak výjimečné a kdy by hledal společnosti bojující proti ničení deštných pralesů bude zklamán. Společnosti, do kterých tyto fondy investují jsou především z oblastí financí a služeb, farmaceutické, softwarové firmy či telekomunikace. V portfoliích zmíněných fondů se tak objevují jména jako Microsoft, 3M, Cisco, Pfizer, Novartis, UBS, Citigroup. Podobný fond u nás nabízí ještě ABN Amro.

Další zajímavý fond s názvem European Property Fund investuje do společností zabývajících se správou a investujících do nemovitostí. Lze tak částečně nahradit

Návod jak si sestavit portfolio z fondů naleznete ve speciální příloze: PODÍLOVÉ FONDY 2004

chybějící nemovitostní fondy na domácím trhu. Nicméně u tohoto fondu je důležité zdůraznit, že jde o rizikovou investici, což je například patrné i na diverzifikaci tohoto fondu, který má ve svém portfoliu pouze 21 akciových titulů. Distributorem fondů Aviva v ČR je Česká spořitelna.

Zajištěný fond na poště

K dubnovým novinkám můžeme kromě pravidelných nabídek zajištěných fondů přidat i nabídku jednoho zajištěného fondu na poštách. V rámci Poštovního investičního programu se totiž Poštovní spořitelna rozhodla nabízet ČSOB Světový Click+ 10. Minimální investice je stanovena na nižší úrovni než u fondů nabízených na pobočkách ČSOB,  a to ve výši 5 000 Kč. Přes Poštovní spořitelnu již nakoupili investoři podílové listy za 400 mil. Kč, což může být předzvěstí úspěchu i této emise. Nicméně je nutné dodat, že průměrné prodeje jednotlivých emisí u ČSOB dosahují právě takového objemu a v Poštovní spořitelně se nadá obdobný výsledek očekávat.

Výsledky zahraničních fondů za duben

Jak již bylo uvedeno - v článku: Kdo má v rukou klíč k růstu vašich úspor? - duben nebyl z pohledu akciových a dluhopisových trhů nijak výjimečný. Naopak většina rozvinutých trhů v dubnu ztratila, poté co se rozvinuly spekulace o utlumení růstu v USA (zvýšení sazeb) nebo v Číně (omezení na banky). Z akciových fondů se nejlépe dařilo fondům zaměřeným na japonské akcie a sektorovým fondům biotechnologií a farmaceutického průmyslu. Akciové tituly z tohoto sektoru rostly od začátku listopadu až do poloviny února, např. index S&P Pharm Bio (Amgen, Johnson&Johnson, Merck, Pfizer, Schering-Plough, atd.) za tuto dobu vzrostl o 13,5 %, potom však za dalších šest týdnů ztratil 11 % a nakonec přišel opět růst v průběhu dubna o 6 % (takže nyní je pouze o 7 % výše než v listopadu). Výborně si vedly i biotechnologické fondy společností Capital Invest, Erste Sparinvest, KBC nebo Franklin Templeton.

ZAHRANIČNÍ FONDY AKCIOVÉ
Název fondu Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc     (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
CS EF (LUX) SMALL CAP JAPAN B JPY 17,10 89,27
Franklin Templeton JAPAN A JPY 13,08 47,99
ABN AMRO FUNDS-BIOTECH FUND EUR 11,77 39,25
Nejhorší výkonnost za měsíc
CI GOLD STOCK EUR -18,52 18,22
Franklin TECHNOLOGY A USD -6,59 45,55
ING (L) INVEST IT USD -6,54 32,78
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
CS EF (LUX) SMALL CAP JAPAN B JPY 17,10 89,27
AVIVA EMERGING COUNTRIES EQUITY FUND USD -4,72 -3,51

Průměrná výnosnost zahraničních akciových fondů

2,03 31,77
Zdroj: AKAT ČR

Dluhopisové fondy ani fondy peněžního trhu již ničím nepřekvapily. Dobré výsledky opět zaznamenaly fondy zaměřené na Slovensko. U fondů peněžního trhu získaly dva tyto fondy nabízené u nás nejvyšší místa v žebříčku, u dluhopisových fondů, kde fondy obou skupin (ING, KBC) získaly ještě o dvě desetiny procenta více, skončily za skupinou klasicky nejvýkonnějšími fondy high yield dluhopisů. Tyto fondy například v minulém měsíci neskončily s nijak vysokými výnosy. Jejich rizikovost je vysoká a nehodí se v žádném případě pro konzervativnější investory (přestože v tabulce srovnané pouze podle výkonnosti figurují vždy nějaké high yield dluhopisové fondy). Jak je vidět v tabulce dluhopisových fondů, tento měsíc nebyly příliš výkonné fondy zaměřené na rozvíjející se trhy.

ZAHRANIČNÍ FONDY DLUHOPISOVÉ
Název fondu Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc     (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců (v %)
Nejlepší za měsíc
KBC BONDS CONVERTIBLES EUR 2,04 6,14
KBC RENTA FORINTRENTA Kap. HUF 1,57 -5,21
Pioneer U.S. DOLLAR SHORT TERM EUR 1,14 -6,55
Nejhorší za měsíc
ESPA BOND EMERG.MARKET V KC CZK -5,55 n/a
CS BF (LUX) EMERGING MARKETS USD -4,54 5,95
ABN Amro GLOBAL EMERG. MARKETS USD -4,50 21,07
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
Franklin HIGH YLD EUR A ACC EUR 0,93 22,03
RAIFFEISEN "VIZE EVROPY" EUR -1,54 -8,93
Průměrná výnosnost dluhopisových fondů -1,16 3,25
Zdroj: AKAT ČR

U fondů peněžního trhu můžeme ještě poukázat na fond KBC MultiCash ČSOB SKK, který má rovněž nejvyšší roční výkonnost. Tyto

Mít v portfoliu více akcií nebo dluhopisů? Více v TOMTO článku 

slovenské fondy v současnosti získávají u nás značný počet příznivců, neboť vykazují vyšší výkonnost. Ta je dána poklesem sazeb na Slovensku, ale je otázka, jaký potenciál je na Slovensku i do dalšího např. ročního období. Snižování sazeb se s ohledem na růst Slovenska a zvyšující se inflaci (i v souvislosti se vstupem do EU) již nemusí opakovat a mohlo by se stát, že s dnešní investicí přijde investor s „křížkem po funuse“.

ZAHRANIČNÍ FONDY PENĚŽNÍHO TRHU
Název fondu Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc     (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
KBC MULTI CASH CSOB SKK SKK 0,47 4,90
ING INTL II  SLOVAK MONEY MARKET SKK 0,35 n/a
CONSEQ  BOND Fund CZK 0,33 n/a
Nejhorší výkonnost za měsíc
ESPA CASH EURO-PLUS - REINV.          CZK -1,51 n/a
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (USD) USD -1,05 0,46
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (CHF) CHF -0,83 -0,05
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
KBC MULTI CASH CSOB SKK SKK 0,47 4,90
JB SWISS FR. CASH CHF 0,00 -0,11

Průměrná výnosnost fondů peněžního trhu

0,01 1,15
Zdroj: AKAT ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
ELEKTROMECHANIK, Bezděčín, až 33 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.