Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemůžete-li splácet hypotéku, informujte banku

aktualizováno 
Ještě dřív, než nebudete mít na další splátku, domluvte se v bance, jak postupovat dál. Hlavně s bankou komunikujte. Pomoci vám může prodloužení hypotéky nebo odklad splátek.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Není to příjemný pocit. Stojíte před bankou a jdete jim říct, že máte problém s příští splátkou. Zkusila jsem se zachovat tak, jak radí banky: ještě předtím, než následující splátku neodešlu, začít situaci řešit. Naštěstí jenom jako.

Přicházím se staženým žaludkem k přepážce a soukám ze sebe tu šílenou větu: "Mám teď práci jen na poloviční úvazek a bojím se, že nezvládnu domluvené splátky." A je to venku, nejhorší mám za sebou.

rada

Můžete zavolat na infolinku, ale lepší je obrátit se na svého poradce v bance. Obvykle je to ten, s kým jste hypotéku podepisovali a jehož vizitku máte schovanou u originálu smlouvy.

Požádejte o schůzku v důvěrném prostředí. O finančních problémech se těžko mluví, když vám za zády stojí fronta lidí toužících založit trvalý příkaz.

Snížit splátky, zařídit odklad

"Zkusíme s tím něco udělat," zní povzbudivě z druhé strany stolku. Poradkyně navrhuje prodloužit hypotéku z 20 na 30 let, splátka se sníží a měsíční rozpočet si uleví. V mém případě z 11 500 na 8 000 korun.

Nepřijde mi to zas tak velká sláva, zkouším se proto ptát na odklad splátek. Půl roku bych platila jen úroky 5 400 měsíčně, pak bych zase naskočila na standardní splátky. To by mi v mé situaci pomohlo víc, ale zase je mi líto těch víc než 30 tisíc, které bych bance dala jen tak, aniž bych alespoň o kousek snížila svůj dluh. "Vytisknu potřebné papíry a podepíšete žádost," popisuje bankéřka další postup. V tu chvíli přiznávám, že to není třeba.

rada

Nechte si vysvětlit všechny možnosti i to, kolik  budou stát. Zeptejte se na poplatky, změna smlouvy obvykle stojí kolem 2 000 korun. Nemusíte se rozhodnout hned.

Banky nabízejí úvěry, kde se předem počítá s bezproblémovým odkladem splátek. Třeba v České spořitelně pořídíte Ideální hypotéku na dobu do další změny úrokové sazby (fixace) za poplatek 1 999 korun.

co dělat, abyste měli na splátku

- méně utrácejte
- domluvte si odložení splátky, obvykle je to možné o půl roku
- pronajímejte pokoj, získáte příspěvek na splátku
- mění-li se vám zrovna fixace, ptejte se, kolik byste platili jinde, a případně přefinancujte hypotéku
- když je nejhůř, domluvte se s bankou a prodejte dům sami, dostanete víc než v dražbě

Dům vám nejspíš nezabaví

To, že by vám banka prodala střechu nad hlavou, moc pravděpodobné není. Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank to komentuje: "Exekuce je opravdu mimořádná věc. Za celou dobu, co poskytujeme hypotéky, došlo jen k několika případům." Stejně jako ostatní bankéři zdůrazňuje, že k tomu přistoupí, jen když klient dlouhodobě nekomunikuje. A slovem dlouhodobě myslí bankéři třeba půl roku.

rada

Můžete se pojistit pro případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání. Při úvěru na 1,5 milionu a splatnosti 20 let stojí pojistka 650 až 900 korun měsíčně.

Pozor – sjednáváte ji při podpisu hypoteční smlouvy. Dodatečně to mnohdy nejde.


co si ještě přečtete v mf dnes

28. 2. Jak se z krize nezbláznit
  2. 3. Kdy může podnik zkrátit pracovní týden
  3. 3. Jak vyhlásit osobní bankrot
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz