Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemůžete porazit trh: připojte se k němu

aktualizováno 
„Nejlepší způsob, jak vlastnit akcie je přes indexový fond...“ to vzkázal investorům legendární Warren Buffett. Co je to indexový fond a jak se liší od ostatních fondů? Co představuje pasivní a aktivní investování? Dosáhnete vyšších výnosů v aktivně nebo v pasivně řízeném fondu?

Stručně charakterizovat indexový fond bychom mohli následujícím způsobem. Indexový fond je takový podílový fond, který se svou investiční strategií snaží co nejvíce přiblížit akciovému indexu, co se týče složení, vývoje i výnosu. Taková strategie, kde se snažíme co nejpřesněji kopírovat určitý akciový index a nesnažíme se překonat trh, se nazývá pasivní investiční strategií.  

 

Opakem pasivní strategie je aktivní investiční strategie, která se snaží různými přístupy k výběru akcií a načasování rozhodnutí o prodeji a nákupu překonat trh, či index, který si fond určí jako benchmark. Slaví tento aktivní přístup úspěch? Podle všeho ne takový, jaký bychom očekávali, 50 – 80% aktivně spravovaných fondů je naopak poraženo svým vlastním benchmarkem (data: M. Hebner, Investopedia.com, M. Svoboda z Böhm&partner uvádí číslo poražených aktivních správců fondů na 90%).

 

Proč negeneruje aktivní investiční strategie výnosy překonávající trh? Hlavní výtkou z řad zastánců indexového investování je víra v efektivitu trhu. Z hypotézy efektivního trhu (poprvé byla popsána už v roce 1900, rozvinuta v sedmdesátých letech) vyplývá, že nelze dlouhodobě překonat trh. Ceny akcií se vyvíjejí podle tzv. náhodné procházky a je nemožné vyhledáváním akcií, načasováním, výběrem manažera portfolia a investičního stylu dlouhodobě překonat trh. Najdeme i zde výjimky, které potvrzují pravidlo. Manažerům jako W. Buffett, Peter Lynch nebo J. Templeton se při správě portfolií dařilo dosahovat nadprůměrných výsledků dlouhodobě, ne jen v několika letech za sebou. 

 

V roce 1976 založil John Bogle první indexový fond kopírující americký index S&P 500, jeho výkonností a svým výrokem: „pokud je nemůžete porazit, připojte se k nim“ přiměl mnoho investorů, aby se obrátili od aktivně řízených fondů k indexovým fondům kopírujících trh.

 

Výhody a nevýhody indexových fondů

Výnos shodný s výnosem trhu, indexu nebo třídy aktiv

Nízké poplatky za správu a při nákupu

Maximálně diverzifikované portfolio

Nízká volatilita (ve srovnání s aktivně spravovanými fondy)

Konzistentní investiční strategie (neodchyluje se od původní struktury portfolia)

Odpadá manažerské riziko (riziko, že manažer udělá chybné rozhodnutí)

Výnos nebude nikdy vyšší než průměr (index)

Aktivní versus pasivní fond

 

Ve prospěch pasivní strategie mluví výrazně menší náklady. Při aktivní strategii dochází k častým změnám složení portfolia, což stojí peníze na poplatcích brokerským domům, burzám, apod. Aktivně řízený fond vymění za rok průměrně 70 – 80% všech svých aktiv, zatímco indexový fond pouze 5 – 10%. Také vyhledávání „nejlepších“ investičních příležitostí, stojí peníze. Fond musí zaměstnávat analytiky, zajistit technické zázemí,… To vše přispívá k velkým nákladům na správu prostředků v aktivně řízených fondech. U těchto fondů dosahují celkové náklady 2% z majetku fondu. Oproti tomu indexové fondy neobměňují svá portfolia, ani nepotřebují analytické zázemí, a tak u nich procento celkových nákladů dosahuje pouze 0,2% (data: investopedia.com). S úsporou nákladů souvisejí i nižší poplatky za správu a při prodeji. U indexových fondů dosahují poplatky třetinové výše oproti aktivně řízeným fondům.

 

Již jsme uvedli, že jen malé procento aktivně řízených fondů dosáhne překonání svého benchmarku. U indexových fondů je překonání indexu nemožné už z podstaty věci. Malé odchylky jsou přesto možné, a to z důvodu tzv. tracking error, který však v průměru není větší než 0,5%. Fond nemůže absolutně kopírovat index, který se skládá třeba z tisíce akcií.

 

Z hlediska diverzifikace indexové fondy jasně překonávají aktivně řízené fondy. Indexový fond je maximálně diverzifikován v rámci trhu nebo segmentu. Oproti tomu aktivní správa je soustředěna na několik akciových titulů s cílem dosažení vyššího výnosu. Pokud bude zvolená strategie úspěšná, podílový fond bude dosahovat lepších výsledků, ale na úkor rozložení rizika. To se může ukázat, až nejprve rostoucí titul poklesne. Větší váha tohoto titulu v portfoliu zapříčiní větší pokles. S tím souvisí i tzv. style drift, tedy odchýlení fondu od původního složení portfolia. Až 40% aktivně řízených fondů se odchýlí od své deklarované struktury a strategie. Volatilita aktivně řízených fondů je tak mnohem vyšší něž u indexových fondů.

 

V indexových fondech je v současné době alokováno 7% individuálních aktiv a 30% všech institucionálních aktiv (dohromady přes 2 000 mld. USD). Zatímco na počátku indexového investování se fondy soustředily na velké akciové indexy např. S&P 500 (představuje 86% tržní hodnoty všech amerických společností), v posledních letech (od konce osmdesátých let) vzrůstá obliba indexových fondů, které jsou navázány na menší indexy – indexy small capů, sektorů, regionů. Ačkoli existuje několik set indexových fondů (přes 170 v USA a 100 v Evropě), český indexový fond není ani jeden. IKS fond světových indexů sice obsahuje v názvu slovo index, ale s indexovým fondem nemá mnoho společného, jedná se o typický akciový fond, který investuje do akcií v západní Evropě a USA. Fondy v podstatě ani nemají šanci investovat do českého indexu. Burzovní index PX – 50 je velmi malý, a ani všechny tituly nelze v požadovaných vahách nakoupit do portfolia, vzhledem k nízké likviditě některých akcií.

Další informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci

 

Několik zahraničních fondů si přesto můžeme nakoupit i v České republice. Povolení Komise pro cenné papíry mají například indexové fondy skupiny KBC (např. KBC INDEX FUND EUROPE, KBC INDEX FUND JAPAN, KBC INDEX FUND UNITED STATES, KBC INDEX FUND WORLD) a HSBC (HSBC GIF US INDEX). 

 

Investování prostřednictvím indexového fondu neznamená, že nikdy neztratíte svou investici. Vaše investice poroste na býčím trhu, zatímco na medvědím bude ztrácet. Klíčem je držet investici po dlouhé období. Pokud ztratíte nervy při poklesu trhu a prodáte, pravděpodobně přijdete o možnost zahojení při obnově růstu.

 

Myslíte si, že indexové fondy a pasivní investiční strategie přinášejí výhodnou investiční příležitost? Máte zinvestováno do indexových fondů? Chybí vám v České republice více možností jak investovat prostřednictvím indexových fondů?

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz