Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemůžete vyjít s platem? Hledejte rezervy

aktualizováno 
První bez problémů, druhý jakžtakž a třetímu přibývají v posledních dnech před výplatou na čele vrásky. Každý třetí člověk s tím má problém. O čem je řeč? O tom, jak vycházíme s penězi. Jak z toho bludiště ven? Jednou z možností je snížit výdaje. Není to však snadné a trochu to bolí.

Úpěnlivě čekáte, až bankomat vyplivne zprávu, že už jsou peníze na vašem účtu? Pokud to jen taktak doklepete k výplatě, jste na tom ještě lépe než jiní, kteří si zvykli žít na dluh, ale ten jim přerůstá přes hlavu a nesplácejí ho.

Kdo chce mít víc peněz, má jen dvě možnosti: buď víc vydělávat, nebo méně utrácet. Jenže snížit výdaje, to znamená často změnit letité návyky. A hlavně napřed zjistit, kudy peníze nejvíc utíkají.
 
Bilance rodinné kasy

Rodinná pokladna si na začátku roku zaslouží prověrku. Spočívá v porovnání příjmů a výdajů a hledání rezerv. Jen inventura však nestačí. Každá rodina by měla mít svůj finanční plán. Už proto, že některé větší výdaje je třeba nejen předem naplánovat, ale také si rozmyslet, jak je pokrýt. Týká se to například splácení hypotéky, financování dovolené i rezervy na mimořádné výdaje. Důležité je předem myslet také na další vydání v roce, o kterých víte už na jeho začátku - lyžařský výcvik nebo prázdninové pobyty dětí, placení kroužků na druhé pololetí a podobně.

NENECHTE SI UJÍT
thinker
Zamyslete se před koupí fondu
Nezáleží na tom, zda investujete do svého prvního nebo dvacátého podílového fondu, můžete jich mít kolik chcete. Jak ale vybírat?

Manažerka
Jak se vyhnout výpovědi
Chystá se propouštění? VÁS MŮŽE VÝPOVĚĎ MINOUT. Ale nejen proto, že jste byli pilní. Jak se spolehlivě vyhnout výpovědi?

děti
Výživná televizní reklama
Jaké jsou dětské potraviny z televizní reklamy? Dětem sice dodají potřebnou energii, ale s ní taky notnou porci cukrů a tuků.

Pokud nemáte finanční rezervy, je třeba si už od začátku roku dávat stranou peníze na velká vydání. Podle odborníků by měl každý odkládat zhruba 20 procent příjmů na financování budoucích potřeb. „Na základě důkladné analýzy rodinných financí klientů, kdy zkoumáme příjmy a výdaje a všímáme si, kam rodiny investují,  navrhneme lepší způsob finančního hospodaření rodin. Dosáhneme tak průměrně úspory 15 000 korun za rok i u rodin s nižšími a středními příjmy,“ tvrdí Martin Valach, obchodní ředitel poradenské společnosti.
 
Rezervy jsou všude

I když si myslíte, že hospodařit s penězi vám jde, rezervy by se určitě našly. A to skoro všude, kam se podíváte. Nesnědené zásoby končí v kontejneru, sedíte v přetopeném obýváku, špatně vybraný bankovní účet „ujídá“ několik set korun za poplatky, hloupě vybraná banka dokonce několik tisíc. A místo abychom řešili své finance s bankou po telefonu či e-mailem, vytrvale docházíme k přepážce, kde se za všechny operace platí o hodně vyšší poplatky. „Peníze mohou unikat dvojím způsobem. Lidé financují věci, které ve skutečnosti nepotřebují. A i za ty které potřebují platí příliš mnoho,“ potvrzuje Martin Valach. 
 
Když už se zadlužit, tak dobře

Hypotéka, nákup na splátky, kontokorent, kreditní karta - každodenní součást slovníku téměř každého z nás. Jak zařídit, aby nám dluhy nepřerostly přes hlavu? Zadlužovat se rozumně.

Není problém získat kontokorentní úvěr úročený 12 až 15 procenty k běžnému bankovnímu účtu. Je však třeba počítat s tím, že je nutné ho vždy do půl či jednoho roku srovnat. Další variantou jsou kreditní karty. Pokud se vám podaří zlikvidovat dluh na kreditce ještě v bezúročném období, které může trvat až 55 dnů, platíte jen poplatky za vedení karty. „Ale v konečném důsledku - při nesprávném používání - může být kreditní karta podstatně dražší než kontokorent,“ varuje analytik Fincentra Jiří Louthan a naráží na dost vysoké úroky u kreditních karet.

Jídlo, pití a bydlení - to je alfa a omega výdajů českých rodin. Kde se tedy skrývají největší rezervy rodinných rozpočtů? Nechte si poradit ZDE.

Pokoušeli jste se najít rezervy ve vašem rodinném rozpočtu? V čem podle vás lidé nejčastěji chybují? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz