Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se okrádat měnovými kurzy

aktualizováno 
Většina domácích investorů je přesvědčena o tom, že uložením peněz do korunového instrumentu (nejčastěji podílového fondu) se zbaví hrozby měnového rizika, které by v případě nepříznivých podmínek na trhu mohlo ohrozit výnos jejich investice. To však může být omyl.
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Nedávno jsme psali o potřebě investorů vyhýbat se měnovému riziku investováním do korunových instrumentů, pokud je jejich referenční měnou česká koruna (což určitě platí pro naprostou většinu českých střadatelů) a výnosy tedy budou užívat právě v české koruně (Více ZDE). Tyto fondy investují převážně do českých cenných papírů, ať už jde o akciové, dluhopisové, nebo jiné fondy.

Výběrem korunového fondu však měnové riziko úplně neeliminujeme. I když fondy ve své strategii deklarují záměr investovat prostředky na domácím trhu, není u nás tolik investičních možností (akcie, dluhopisy apod.), aby byly všechny prostředky investované pouze na českém kapitálovém trhu.

Největší důraz na zajišťování měnového rizika ze strany fondu by měli klást konzervativní investoři, investující do fondů dluhopisových, případně fondů peněžního trhu. U nich je vzhledem k očekávaným výnosům riziko ztrát vysoké, jelikož výkyvy na FX trhu mohou být v krátké době mnohem větší, než samotný výnos fondu. Investoři tak sice doufají v nízkou volatilitu fondu, nevědomky však nakonec spekulují na vývoj měnového kurzu.

V podstatě ten samý princip sice platí také u fondů akciových, v jejich případě se však přeci jen míra rizika, volatilita a výnosy pohybují na jiných úrovních a vliv na celkový dosažený výnos nemusí být relativně tak velký. Akcioví investoři jsou navíc orientovaní spíše na dosahování vysokého výnosu a možnost profitovat na příznivém vývoji na trhu s měnami jim může hrát do karet.

Pro a proti

Jaké jsou tedy hlavní důvody k zajišťování? Především jde o snížení rizika (volatility) portfolia. Jelikož při investování s delším časovým horizontem je úspěšnost předpovědi vývoje na měnovém trhu nízká  a navíc zde neexistují dlouhodobé růstové, nebo klesající trendy, je možnost nepříznivého vývoje 50%. Měnovým zajištěním lze takové loterii jednoduše předejít. Sníží se tak celkové riziko portfolia a investor se může soustředit jen na výnosy plynoucí z vývoje na kapitálových trzích.

Existují ale také argumenty proti zajišťování. Jedním z nich je cena zajištění. Prvním argumentem se hájí především dynamičtí investoři, jimž vyhovuje možnost dosahovat vyšších výnosů než ve fondech, které zajišťují cizoměnové investice do koruny. Navíc nic není zadarmo a zajištění také něco stojí. Celkově se tak zvyšují náklady na udržení portfolia (což se odráží také v poplatcích fondů).

Jak zajištění funguje

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

Se zajištěním jsou spojené dva druhy nákladů. Tím prvním je rozdíl v nákupní a prodejní ceně na FX trhu (spread) pohybující se v řádech desetin procent. Na něm se uzavírají termínované kontrakty, při nichž investor uzavře s bankou smlouvu o převodu peněz z cizí měny do koruny za dnes stanovený kurz (forward). Dále zafixuje měnový kurz v budoucnosti do dnešního kurzu (spot) a vyhne se tím jeho změnám.

Druhým typem nákladu je úrokový rozdíl (rozdíl mezi kurzem spot a forward), který vzniká vzniká existencí rozdílné úrokové sazby v zemích, jejichž měn se zajištění týká. Pro domácí investory platí, že vyšší úrokové sazby třeba v USA znamenají vyšší kurz forward (v současnosti je rozdíl 2,25 %) a tím pádem dražší zajištění a naopak.

Co na to domácí fondy?

U domácích korunových fondů většinou platí, že fondy peněžního trhu a konzervativní dluhopisové fondy investice na zahraničních trzích zajišťují. Všechny fondy přitom ve svém portfoliu zajišťují pouze společnosti ČP Invest a Pioneer (rodina českých fondů). Plné zajištění u fondů peněžního trhu a dluhopisových fondech provádí ISČS, akciové fondy naopak nejsou zajištěny vůbec. Společnost ČSOB zajišťuje profilové fondy a fond ČSOB Akciový mix. IKS KB plně zajišťuje fondy IKS Peněžní trh, většinu cizoměnového portfolia zajišťuje v případě fondů IKS Dluhopisový a v malé míře jsou zajištěny fondy IKS Plus bondový a IKS Fond fondů. Fond plně zajišťující zahraniční investice má ve své nabídce také společnost Conseq Investment, konkrétně jde o fond Conseq Invest konzervativní dluhopisový fond.

Preferujete investování v české koruně, nebo jste ochotni podstupovat měnové riziko a zkoušíte i jiné měny? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz