Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se okrádat termínovanými vklady

aktualizováno 
V ČR se opět někomu podařil husarský kousek, když prodělal více než tisícovce lidí pár set milionů korun. Bohužel, již tak velmi konzervativní pohled na investice se po takové zkušenosti nejspíš nezmění. Houfný návrat peněz do bank ale také není tím správným řešením stávající situace.
Zloděj vykrádající auto.

Zloděj vykrádající auto. | foto: Profimedia.cz

Banky mají peněz dost a určitě nejsou odkázané na pomoc ze strany malých investorů. Tomu nasvědčuje také úročení na termínovaných a spořících účtech, které je v drtivé většině případů doslova výsměchem investorům. Pořád u nás ale bohužel platí, že lepší „jistota stoprocentního návratu“, než nějaký výnos. Pak je ale vážně lepší držet peníze doma pod polštářem.

Investování si zkrátka vyžaduje nejen trochu odvahy, ale také rozumu. Přílišné opatrnictví vás stojí peníze, protože na "termíňáku" a běžných účtech člověk jen prodělá. Samozřejmě, někam nám ta výplata chodit musí a v tomto směru je běžný účet prakticky nenahraditelný. Platby inkasa, využívání služeb přímého bankovnictví, platba kartou apod. nejsou pro podílové fondy běžné. Většině lidí se ale podaří něco ušetřit, popřípadě si cíleně vytváří určitou rezervu na horší časy. Pak to chce jen trochu rozumu a když už nechceme riskovat a nepachtíme se po vysokých výnosech, bance se raději vyhneme. Místo do Švýcarska investujeme třeba do podílového fondu peněžního trhu.

Fondy peněžního trhu jsou všeobecně považovány za ideální náhradu za termínované a spořící účty. Jsou určené pro ty nejkonzervativnější investory, kteří nejsou ochotni akceptovat prakticky žádnou míru rizika, neorientují se na vysoké zhodnocení, chtějí mít prostředky rychle dostupné a jejich investiční horizont se pohybuje kolem jednoho roku.

Tyto fondy investují prostředky podílníků do bezpečných instrumentů peněžního trhu, jako jsou pokladniční poukázky, státní dluhopisy s krátkou dobou splatnosti, případně korporátní dluhopisy investičního stupně. K bezpečnosti přispívají také omezení týkající se množství cenných papírů stejného druhu, nebo od jednoho emitenta. I když vklady v podílových fondech nejsou pojištěny, riziko ztrát je v případě fondů peněžního trhu minimální (i když úplně se vyloučit samozřejmě nedá). Jelikož fondy nakupují cenné papíry emitované státy, nebo významnými společnostmi (mezi které patří banky) není to o moc rizikovější, než držet peníze v bance (při krachu banky sice dostanete své peníze zpátky, ale „jen“ ve výši 90 % vkladu).

Likviditu podílových fondů zajišťuje povinnost investičních společností zpětně vykupovat podílové listy a do 30ti dnů vyplatit investorovi jejich hodnotu. Ve skutečnosti je tato doba mnohem kratší a pohybuje se v rozmezí 2 až 4 dnů. Naproti tomu při uložení peněz na termínovaný, nebo spořící účet jsou až na výjimky peníze vázané na určitou dobu, po kterou s nimi nelze manipulovat, abychom dosáhli smluvený „výnos“. To je značně omezující v případě, že klient náhle potřebuje vyšší obnos peněz.

Silným argumentem odpůrců podílových fondů je výše poplatků, kterou si podílové fondy účtují. Poplatky totiž snižují celkový reálný výnos, což v případě fondů peněžního trhu (vyznačujících se nízkou výkonností), může znamenat, že nakonec budou poplatky vyšší, než dosažený profit. Vstupní poplatky se ve většině poplatků pohybují v rozmezí 0 – 0,5 % a výstupní poplatky si fondy neúčtují.

Další hodně diskutovanou skupinou jsou poplatky za obhospodařování, ty jsou však již zahrnuty ve všech výkonnostních statistikách ve kterých jsou tak uváděny již čisté výnosy. Samozřejmě, nepohybují se řádově v desítkách procent, kdo chce ale hodně vydělat, musí také více riskovat a k tomu fondy peněžního trhu prostě určeny nejsou. Je nutné si také uvědomit, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, oba druhy investice (jak termínovaných vkladů, tak podílových fondů) jsou však závislé na pohybu úrokových sazeb a ty mohou vést jak k poklesu výnosu u fondu, tak ke snižování úroků v bance.

  

Podílové fondy peněžního trhu v CZK
Název fondu Výkonnost 6mes. Výkonnost       12 měs. Prodejní poplatek Poplatek obhosp. První investice
Index: PRIBID 6 M - 1,70% - - -
ISČS SPOROINVEST 0,78% 2,16% do 0,30% 0,60% 5 000 Kč
IKS Peněžní trh 1,17% 2,93% 0 0,80% 5 000 Kč
ČPI Peněžního trhu 0,75% 2,07% 0 0,50% 3 000 Kč
Pioneer Sporokonto 0,76% 1,88% 0,20-0,50% 1,00% 5 000 Kč
CS Money Czech Crown 0,92% 2,04% 1,00% 0,90% 50 000 Kč
HVB Peněžního trhu plus 0,90% 2,28% 0,50%   10 000 Kč
KBC MultiCash ČSOB CZK 0,84% 2,11% 0,10% 0,50% 5 000 Kč
ESPA Peněžního trhu 0,80% 2,07% do 3,00% 1,00% 25 000 Kč
ABN Amro Czech Interest Gr. 0,89% 1,75% 0,50% 0,50% 15 000 Kč
ING Český fond peněžního trhu 0,73% 1,68% 0,50% 0,55% 3 000 Kč

Zdroj: Fond Shop

Výnosy uváděné bankami jsou navíc pouze ve formě brutto a klient ve skutečnosti dostane prostředky snížené 15% daní z výnosu. To ještě více znehodnotí již tak mizerný výnos. Naopak, v případě fondů platí zkušební test trvající 6 měsíců, po kterém již výnosy z prodeje podílových listů nejsou zdaněny. Je to další výhoda oproti vkladům v bance.

Pokud chce někdo investovat určitou sumu peněz jednorázově, nebo chce prostě ukládat peníze takovým způsobem, aby si byl jistý, že o ně nepřijde a nebude tratit na poplatcích, stejně jako vlivem rostoucí inflace, měl by se vyhnout účtům v bance. Podílové fondy peněžního trhu nabízí rozumnou alternativu, jak o své peníze nepřijít. Nejsou samozřejmě jediným možným řešením a pro investory s delším investičním horizontem jsou určené spíše instrumenty, které jim i přes větší míru rizika nabídnou zajímavější zhodnocení. Jsou však rozumným kompromisem pro ty, kteří nechtějí moc riskovat, nebo s investováním ještě nemají zkušenosti a pro začátek chtějí začít s něčím relativně bezpečným.

Vše o kauze OVB - Helvag: ukradené stamiliony. 
Klikněte ZDE.

Investujete do fondů, nebo raději spoléháte na "bezpečné" produkty bank? Napište nám své názory, budeme se těšit.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kurzy.cz „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnut...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz