Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se připravit o odstupné

aktualizováno 
Vydírání, vyhrožování i sankce. Občas těmito způsoby firmy nutí zaměstnance k podpisu dohody o ukončení pracovního poměru bez nároku na odstupné. Nenechte se ale zmanipulovat. Nárok na odstupné máte ze zákona.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatel se snaží vyhnout placení odstupného mnoha způsoby. Příkladem jsou zkušenosti Petry Š. z Prahy, která před lety bezdůvodně dostala výpověď kvůli hrubému porušení kázně poté, co se odmítla vzdát odstupného. "Zaměstnavatel to jen zkouší," říká na základě svých zkušeností. V jejím případě k soudu ani nedošlo, protože zaměstnavatel se zalekl už komunikace s právníkem, kterého si najala.

Nepodepisujte

Způsobů vydírání je několik. Například zaměstnavatel hrozí, že vám jednostranně sníží mzdu. Pamatujte, že na to nemá právo. Jestliže k něčemu takovému dojde, informujte inspektorát práce. Na základě výplatních pásek a jiných záznamů se to dá snadno dokázat.

Nikdo se nedozví, kdo podal stížnost. Můžete však počítat s tím, že vám budou sníženy prémie a jiné bonusy. "Ale záleží na tom, jak je nárok zaměstnance na tyto nenárokové složky mzdy upraven v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele," upřesňuje Radek Novotný, právník kanceláře Havel & Holásek.

Nemůže vás trestat ani tím, že bezdůvodně odmítne dovolenou ve vámi požadovaném termínu. "Je pravda, že podle zákoníku práce určuje termín čerpání dovolené zaměstnavatel, je však přitom povinen dbát na oprávněné zájmy zaměstnance, a pokud by tedy nepřiznal zaměstnanci s malými dětmi bez závažných provozních důvodů dovolenou například přes Vánoce, může se zaměstnanec obrátit na příslušný inspektorát Státního úřadu inspekce práce," doporučuje Radek Novotný.

kdy máte nárok na odstupné

Pokud ze zaměstnání odcházíte kvůli reorganizaci, nadbytečnosti anebo zdravotním potížím. Dohodu o ukončení pracovního poměru můžete podepsat, ale měli byste v ní mít přiznané odstupné.

Inspektorát práce je při reorganizaci na vaší straně

Odolat můžete i upozorňovacím dopisům, které následně vedou k výpovědi bez nároku na odstupné. Porušení pracovních povinností se musí vztahovat k práci vykonávané zaměstnancem a musí být závažné. Nikdo vám nemůže vytýkat, že jste špatně přeložili dopisní papír. "Použije-li zaměstnavatel takové vytýkací důvody jako podklad k výpovědi, musí se zaměstnanec bránit u soudu," upřesňuje právník.

V případě, že vás straší neoprávněným obviněním z takzvaného hrubého porušení pracovní kázně, hned informujte inspektorát práce. Pokud je firma v reorganizaci či je na ní znatelné, že musí propouštět, nebojte se, že inspektoři neshledají vaši stížnost oprávněnou, i když bude stát tvrzení proti tvrzení.

Hrubé porušení pracovní kázně jako důvod k výpovědi

K okamžitému zrušení pracovního poměru kvůli hrubému porušení pracovní kázně by měl zaměstnavatel důvod například za několikadenní zaviněnou neomluvenou absenci v práci, za fyzické nebo slovní napadení nadřízeného, porušení obchodního tajemství nebo úmyslné způsobení větší škody zaměstnavateli.

Pokud vás bezdůvodně obviní, písemně informujte zaměstnavatele, že s okamžitým zrušením pracovního poměru nesouhlasíte. "Zaměstnavatel je v takovém případě povinen poskytovat zaměstnanci náhradu mzdy. Nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, se však zaměstnanec musí obrátit na soud se žalobou na určení neplatnosti okamžitého zrušení," vysvětluje právník kanceláře Havel & Holásek.

jaká je výše odstupného

Ze zákona vám náleží odstupné ve výši trojnásobku vašeho průměrného měsíčního výdělku a výpovědní lhůta v délce dvou měsíců. Částka ale může být i vyšší, záleží především na vaší pracovní anebo kolektivní smlouvě.

Zajistěte si podporu

Zruší-li s vámi zaměstnavatel pracovní poměr z důvodu tzv. hrubého porušení pracovní kázně, aniž jste se ho ve skutečnosti dopustili, obraťte se určitě na soud. Pokud tak neučiníte, nejenže můžete mít problémy najít novou práci, protože tento důvod si s sebou ponesete v evidenčním listu, který předáváte novému zaměstnavateli, ale také od letošního roku kvůli tomuto výpovědnímu důvodu ztrácíte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jestliže spor dojde tak daleko, že se vás zaměstnavatel bude snažit vystrnadit tím, že vám přestane vyplácet mzdu, můžete 15 dní po uplynutí termínu splatnosti pracovní poměr okamžitě zrušit sami a vše nahlásit na inspektorát práce. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Na trhu práce chybí tisíce řemeslníků, odráží se to už ve mzdách

Ilustrační snímek

Rčení, že řemeslo má zlaté dno, je v současné době pravdivější než kdykoliv předtím. Je nouze o pracovníky a firmy za...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Najdete na iDNES.cz