Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se vysávat dodavateli energií. Účet za plyn se dá srazit

aktualizováno 
Plyn opět zdražuje. Naučte se hledat na trhu nejlepší cenu a přejít k tomu dodavateli, který je pro vás finančně nejpříznivější. Ušetřit můžete stovky i tisíce korun. Porovnávejte ale vždy konečnou cenu a ohlídejte si novou smlouvu.
Na změnu ceny vás zatím dodavatel nemusí předem upozornit dopisem, postačí, když zdražení zveřejní na internetu.

Na změnu ceny vás zatím dodavatel nemusí předem upozornit dopisem, postačí, když zdražení zveřejní na internetu. | foto: Profimedia.cz

Nakoupit plyn levněji změnou dodavatele mají české domácnosti možnost již pátý rok. Pokud jste to zatím nezkusili, není to složité. Přechod k nové firmě však může mít i několik úskalí, na která je třeba si dát pozor.

Kvůli zdražení lze od smlouvy odstoupit

Nejprve se podívejte, zda vaše stávající smlouva na dodávku plynu je uzavřená na dobu určitou či neurčitou. Podle toho pak načasujte případnou změnu. "Smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět kdykoliv, výpovědní lhůta ale může být až tříměsíční. Pokud je smlouva na dobu určitou, máte právo od ní předčasně odstoupit, když dodavatel zdraží cenu plynu, tím změní smluvní podmínky a vy s touto změnou vyjádříte výslovný nesouhlas," říká právnička Martina Vernerová, vedoucí spotřebitelské poradny dTest.

Spotřebitelská poradna:
299 149 009

Na změnu ceny vás zatím dodavatel nemusí předem upozornit dopisem, postačí, když zdražení zveřejní na internetu. Proto je dobré vědět, že aktualizace ceníků probíhá každé čtvrtletí. K cenovým úpravám tedy může dojít 1. ledna, 1. dubna, 1. července a 1. října. "Nový ceník by měl být dostupný vždy měsíc před zavedením cen na internetových stránkách společnosti," upozorňuje Ida Rozová z dTestu. Zdražení mohou dodavatelé ohlásit ale i mimo tyto termíny, například společnosti ČEZ Prodej, RWE a E.ON nyní zdražily plyn od 1. června.

Ptejte se na smluvní podmínky a poplatky

Při hledání nejvýhodnější ceny se podívejte do aktuálních ceníků na internetu. Pokud se v nich sami nevyznáte, je užitečné obrátit se na zákaznickou linku nebo zajít do klientského centra vytipovaného dodavatele. Ptejte se vždy na konečnou cenu, kterou zaplatíte za konkrétní množství vámi odebíraného plynu. Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí – z měsíčního paušálu a poplatku za každou odebranou kilowatthodinu. Teprve součet položek ukáže, nakolik je plyn levný, nebo drahý.

Příklad porovnání celkové konečné ceny plynu
Ohřívám vodu – roční odběr 7 560 kWh:
ČEZ ProdejRWE Energie
Součet cen za odebraný plyn1,34707 Kč/kWh1,41798 Kč/kWh
Součet stálých měsíčních plateb146,58 Kč/měsíc154,30 Kč/měsíc
Roční náklady celkem11 943 Kč12 571 Kč
Zdroj: propočet dle ceníků dodavatelů, platnost od 1. 6. 2011, cena včetně DPH

Dodavatele se zeptejte i na to, zda si účtuje při uzavření nové smlouvy nějaké poplatky. "Přechod na nového dodavatele by měl být podle právních předpisů zdarma, některé méně seriózní společnosti si ale účtují například velice sporný poplatek za uzavření smlouvy, nebo za změnu dodavatele," upozorňuje právnička Martina Vernerová.

Samotný přechod k novému dodavateli je administrativně snadný. Stačí pečlivě vyplnit dva výtisky smlouvy, pořídit kopii vašeho posledního vyúčtování za plyn a doklady doručit novému dodavateli spolu s plnou mocí, kterou ho pověříte, aby za vás ukončil smlouvu se stávající společností. Většina dodavatelů má smlouvy včetně plných mocí na internetu nebo vám je zašle, když si zavoláte na zákaznickou linku.

Pozor na nabídky, které si nemůžete hned ověřit

Pokud se vám stane, že u vás doma zazvoní zástupce některého dodavatele a nabídne vám levnější plyn, trvejte na tom, že si necháte nabídku projít hlavou a smlouvu hned nepodepisujte. Pokud vás zprostředkovatel přece jen k podpisu smlouvy přesvědčí a dodatečně zjistíte, že nabídka není výhodná, není nic ztraceno.

"Když smlouvu podepíšete mimo provozovnu dodavatele, tedy například doma, můžete od ní odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Jestliže nová dodávka plynu ještě nebyla zahájena, prodlužuje se lhůta k odstoupení na jeden měsíc," uzavírá právnička.

Zapamatujte si, jak na levný plyn:

  • Ověřte si, zda vaše stávající smlouva je uzavřená na dobu určitou nebo neurčitou a změnu správně načasujte.
  • Nechte si spočítat cenové nabídky na konkrétní množství plynu, které běžně odebíráte, a porovnejte je.
  • Vyplňte dva výtisky nové smlouvy a plnou moc. Spolu s kopií posledního vyúčtování za plyn zašlete doklady novému dodavateli. Ten zajistí veškerou administrativu související s převodem za vás.
  • Od nového dodavatele obdržíte podepsanou novou smlouvu a rozpis záloh. Od data, které je uvedeno v rozpisu, jste odběratelem levnějšího plynu.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

Pojištění aut se vylepšuje. Jaké speciality se dají sjednat

Ilustrační snímek

Povinnost platit povinné ručení je dána zákonem. Pojistné kryje škody, které způsobíte jiným. Ale jestliže chcete být...

Turci v akci. Bude to stačit?

Turci v akci. Bude to stačit?

Kurzy.cz Turecko zachraňuje, co se dá. Tamní regulátor během včerejšího dne představil nejnovější opatření, která mají za úkol s...

Najdete na iDNES.cz