Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se vysávat dodavateli energií. Účet za plyn se dá srazit

aktualizováno 
Plyn opět zdražuje. Naučte se hledat na trhu nejlepší cenu a přejít k tomu dodavateli, který je pro vás finančně nejpříznivější. Ušetřit můžete stovky i tisíce korun. Porovnávejte ale vždy konečnou cenu a ohlídejte si novou smlouvu.
Na změnu ceny vás zatím dodavatel nemusí předem upozornit dopisem, postačí, když zdražení zveřejní na internetu.

Na změnu ceny vás zatím dodavatel nemusí předem upozornit dopisem, postačí, když zdražení zveřejní na internetu. | foto: Profimedia.cz

Nakoupit plyn levněji změnou dodavatele mají české domácnosti možnost již pátý rok. Pokud jste to zatím nezkusili, není to složité. Přechod k nové firmě však může mít i několik úskalí, na která je třeba si dát pozor.

Kvůli zdražení lze od smlouvy odstoupit

Nejprve se podívejte, zda vaše stávající smlouva na dodávku plynu je uzavřená na dobu určitou či neurčitou. Podle toho pak načasujte případnou změnu. "Smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět kdykoliv, výpovědní lhůta ale může být až tříměsíční. Pokud je smlouva na dobu určitou, máte právo od ní předčasně odstoupit, když dodavatel zdraží cenu plynu, tím změní smluvní podmínky a vy s touto změnou vyjádříte výslovný nesouhlas," říká právnička Martina Vernerová, vedoucí spotřebitelské poradny dTest.

Spotřebitelská poradna:
299 149 009

Na změnu ceny vás zatím dodavatel nemusí předem upozornit dopisem, postačí, když zdražení zveřejní na internetu. Proto je dobré vědět, že aktualizace ceníků probíhá každé čtvrtletí. K cenovým úpravám tedy může dojít 1. ledna, 1. dubna, 1. července a 1. října. "Nový ceník by měl být dostupný vždy měsíc před zavedením cen na internetových stránkách společnosti," upozorňuje Ida Rozová z dTestu. Zdražení mohou dodavatelé ohlásit ale i mimo tyto termíny, například společnosti ČEZ Prodej, RWE a E.ON nyní zdražily plyn od 1. června.

Ptejte se na smluvní podmínky a poplatky

Při hledání nejvýhodnější ceny se podívejte do aktuálních ceníků na internetu. Pokud se v nich sami nevyznáte, je užitečné obrátit se na zákaznickou linku nebo zajít do klientského centra vytipovaného dodavatele. Ptejte se vždy na konečnou cenu, kterou zaplatíte za konkrétní množství vámi odebíraného plynu. Cena plynu se totiž skládá ze dvou částí – z měsíčního paušálu a poplatku za každou odebranou kilowatthodinu. Teprve součet položek ukáže, nakolik je plyn levný, nebo drahý.

Příklad porovnání celkové konečné ceny plynu
Ohřívám vodu – roční odběr 7 560 kWh:
ČEZ ProdejRWE Energie
Součet cen za odebraný plyn1,34707 Kč/kWh1,41798 Kč/kWh
Součet stálých měsíčních plateb146,58 Kč/měsíc154,30 Kč/měsíc
Roční náklady celkem11 943 Kč12 571 Kč
Zdroj: propočet dle ceníků dodavatelů, platnost od 1. 6. 2011, cena včetně DPH

Dodavatele se zeptejte i na to, zda si účtuje při uzavření nové smlouvy nějaké poplatky. "Přechod na nového dodavatele by měl být podle právních předpisů zdarma, některé méně seriózní společnosti si ale účtují například velice sporný poplatek za uzavření smlouvy, nebo za změnu dodavatele," upozorňuje právnička Martina Vernerová.

Samotný přechod k novému dodavateli je administrativně snadný. Stačí pečlivě vyplnit dva výtisky smlouvy, pořídit kopii vašeho posledního vyúčtování za plyn a doklady doručit novému dodavateli spolu s plnou mocí, kterou ho pověříte, aby za vás ukončil smlouvu se stávající společností. Většina dodavatelů má smlouvy včetně plných mocí na internetu nebo vám je zašle, když si zavoláte na zákaznickou linku.

Pozor na nabídky, které si nemůžete hned ověřit

Pokud se vám stane, že u vás doma zazvoní zástupce některého dodavatele a nabídne vám levnější plyn, trvejte na tom, že si necháte nabídku projít hlavou a smlouvu hned nepodepisujte. Pokud vás zprostředkovatel přece jen k podpisu smlouvy přesvědčí a dodatečně zjistíte, že nabídka není výhodná, není nic ztraceno.

"Když smlouvu podepíšete mimo provozovnu dodavatele, tedy například doma, můžete od ní odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření. Jestliže nová dodávka plynu ještě nebyla zahájena, prodlužuje se lhůta k odstoupení na jeden měsíc," uzavírá právnička.

Zapamatujte si, jak na levný plyn:

  • Ověřte si, zda vaše stávající smlouva je uzavřená na dobu určitou nebo neurčitou a změnu správně načasujte.
  • Nechte si spočítat cenové nabídky na konkrétní množství plynu, které běžně odebíráte, a porovnejte je.
  • Vyplňte dva výtisky nové smlouvy a plnou moc. Spolu s kopií posledního vyúčtování za plyn zašlete doklady novému dodavateli. Ten zajistí veškerou administrativu související s převodem za vás.
  • Od nového dodavatele obdržíte podepsanou novou smlouvu a rozpis záloh. Od data, které je uvedeno v rozpisu, jste odběratelem levnějšího plynu.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Rozumíte řeči investorů? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

S aktuálními komentáři renomovaných ekonomů a s prognózami ekonomického vývoje se v médiích setkáváme poměrně často....

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Najdete na iDNES.cz