Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se zbytečně vyrušovat

aktualizováno 
Tony Blair šéfoval Británii deset let a celou tu dobu nepoužíval mobil. Je to logické; tak vrcholový manažer, jako je premiér, se přece nemůže ve své práci nechat vyrušovat operativou - nějakými nenadálými změnami, přesuny a podobně.

Časté vyrušování jistě nevadí jen vám. | foto: Profimedia.cz

Jeho práce je z 99,9 procenta strategická - ideje, hlavní směry, dlouhodobá rozhodnutí…

Ani George W. Bushe jsem na žádném televizním záběru neviděl s mobilem u ucha. I katastrofu 11. září mu přišel pošeptat do ucha živý člověk z jeho týmu - během Bushovy besedy se studenty.

Británie a USA - dvě země z nejcivilizovanějších na světě - nám ukazují, že to jde ve vrcholovém managementu i s minimem vyrušování. Železným zvykem musí být: držet slovo, neměnit jednou domluvené parametry projektu a fungovat na svém postu bez poruch, bez nutnosti operativních změn.

Naopak pohled na jednání našeho parlamentu nám jasně ukazuje, jak často má před dlouhodobou stranickou ideou přednost kamarádíček, který zrovna volá, že se něco "podělalo“, že je momentálně třeba být ne s člověkem A proti člověku B, ale se skupinkou C proti skupince D, idea neidea…

Začali jsme - v tomto seriálu už podruhé - o mobilech. A to proto, že mobil je dnes nejhorším rušitelem. Dnes však půjdeme dále. Vyrušit vás může šéf, kolega, návštěva, kdokoliv. Naopak zvonění mobilu nemusí být jen vyrušením - pro některé profese (novináře, dispečery, koordinátory větších projektů a další) je mobilování tím hlavním, žádoucím, co je třeba v práci dělat.

Ať je rušičem opovrhováno
Co dělat, pokud vás ruší kolegové nebo vaši podřízení, kteří jsou zvyklí uprostřed porady vstoupit do kanceláře? Zaveďte a stále upevňujte ve své firmě kulturu a atmosféru, která bere nadbytečné vyrušení jako odsouzeníhodnou věc. Poukazujte znovu a znovu, dnes a denně na poradách a podobných rozhovorech, jak vám vyrušení brání v hladkém a včasném plnění běžných úkolů.

Pokud takové vyrušování toleruje šéf, nebo s ním dokonce počítá, "otravujte“ ho zdvořilými, opakovanými poznámkami o tom, jak to či ono konkrétní vyrušení zkomplikovalo vaši práci na nějaké důležité zakázce či přivodilo škodu firmě.

Získávejte spojence. Časté vyrušování jistě nevadí jen vám. Ať takto hučí do šéfů více lidí. Teprve pak se může stát, že šéfové bouchnou do stolu a celou svou autoritu vloží do toho, že "se s tím už musí konečně něco dělat“.

A jakou mohou mít ty návrhy konkrétní podobu? Určete si v denním rozvrhu běžné pracovní doby, kdy je perioda největšího možného vyrušování jednoho druhým, nejhustší možné komunikace osobně, telefonem, ICQ a jiné. Může to být třeba od osmi do devíti ráno a mezi třetí a čtvrtou odpoledne.

Naopak ve zbytku času by mělo být přísné hájení klidu a koncentrace kolegů (třeba 9:00 až 11:30). Ve zbytku pracovní doby je pak možné vyrušovat jen v opravdu důležitých záležitostech. Samozřejmě že výše uvedený příklad není dogma - časy se řídí konkrétní situací každé firmy či instituce.

A co když se doby hájení či komunikování tak mění, že je prostě nelze stanovit pevným časovým intervalem? I zde existuje lék: Pořiďte si všichni ve firmě kšilty - protisluneční štítky. Každý ať má dva - červený a zelený.

  • Červený kšilt nasazený = doba přísného hájení klidu.
  • Bez kšiltu = doba střední.
  • Zelený kšilt = teď jsem k mluvení.

Obdobnou funkci mohou mít zavřené dveře kanceláře, dveře otevřené na škvíru či dveře otevřené dokořán. Cedulky na dveřích. Nebo cokoliv jiného s obdobnou signální funkcí, aniž byste museli otevřít pusu. Nepodceňujte takovéto finty, ony už pomohly mnoha váženým firmám k lepší efektivitě.

Autoři: ,Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Výbuch v Kralupech je nejtragičtější za desítky let. Zpracování ropy v Unipetrol...

Kurzy.cz Při explozi v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další dva utrpěli ...

Najdete na iDNES.cz