Nenechte si sebrat svého plechového miláčka

  10:58aktualizováno  10:58
Chcete-li si pořídit automobil na leasing, tak vám nezbývá než vstoupit do smluvního vztahu s leasingovou společností. Mějte na paměti, že výběr leasingové společnosti je podobně důležitý jako posouzení vlastní finanční nabídky.
Chcete-li si pořídit automobil na leasing, tak vám nezbývá než vstoupit do smluvního vztahu s leasingovou společností. Mějte na paměti, že výběr leasingové společnosti je podobně důležitý jako posouzení vlastní finanční nabídky.

O popularitě leasingu v Čechách nejlépe svědčí to, že v loňském roce naleasovalo 112 členů asociace leasingových společností majetek v hodnotě převyšující 84 miliard korun, zatímco v předcházejícím roce to bylo přibližně o pětinu méně. Leasing osobních automobilů z toho činil téměř polovinu s objemem 41 miliard korun. Letošní rok směle navázal na skvělé výsledky předcházejícího ročního období a výsledky v prvním čtvrtletí tomu daly za pravdu. Stále větší oblibu si leasing získává i v oblasti financování ojetých vozů.

Jak vybrat nejvýhodnější leasing a leasingovou společnost?
Při srovnání jednotlivých leasingových nabídek je samozřejmě třeba porovnat stejná kritéria leasingu. To znamená klient musí mít vybraný model automobilu, výši akontace, dobu splátkového kalendáře a samozřejmě se musí rozhodnout, zda chce do leasingových splátek zahrnout povinné ručení či havarijní pojištění. Jenom připomínám, že je výhodnější si nechat sjednat povinné ručení či havarijní pojištění v rámci leasingu, neboť leasingová společnost má vzhledem k pojišťovně silnější vyjednávací pozici v porovnání s jednotlivcem a zpravidla nižší sazby. To je dáno tím, že obě instituce spolu uzavírají za rok tisícovky smluv, což logicky vede ke snížení sazeb v porovnání se vztahem pojišťovna versus občan-nájemce. V případě, že jste si tedy ujasnili všechny tyto požadavky, tak je ideální doba pro kontaktování zástupců jednotlivých leasingových společností.

Některé leasingové společnosti se specializují pouze na vybrané značky. Ostrý konkurenční boj samozřejmě sráží nabídky leasingových společností na velmi blízkou úroveň a nedá se tedy očekávat, že bychom mohli ušetřit správně zvolenou leasingovou společností desetitisíce. Na druhé straně však určité rozdíly existují a prostor k úspoře existuje.

Leasingová společnost informuje klienta o své nabídce zpravidla prostřednictvím leasingového koeficientu. Ten však může být poměrně zavádějící, neboť existuje více způsobů jeho tvorby. Jde o poměrový ukazatel, který v čitateli zahrnuje vše, co nájemce zaplatí pronajímateli během celého splátkového kalendáře včetně DPH (akontace, součet splátek a zůstatkové hodnoty) bez pojištění. Ve jmenovateli se potom počítá s pořizovací cenou vozu. Ta samozřejmě nijak v sobě nepočítá s pojištěním, které musí být z kalkulací leasingového koeficientu vyjmuto.

Samotný leasingový koeficient by tedy neměl být klíčem k porovnání výhodnosti leasingových nabídek. Vzhledem k jeho různým způsobům tvorby je výhodnější si vyžádat od obchodního zástupce přímo splátkový kalendář a z něj vyplývající hodnotu měsíční splátky. Zároveň je užitečné se zástupce leasingové společnosti zeptat, jak vypadá kalkulace leasingového koeficientu. Jinými slovy jaká vstupní data do něho vstupují. Pozornost je třeba také věnovat výši zůstatkové hodnoty, kterou musí nájemce pronajímateli uhradit na konci splátkového kalendáře.

Některé leasingové společnosti si účtují poplatek za uzavření smlouvy, který může nabývat až jedno procento z pořizovací ceny vozu. To může samozřejmě změnit výhodnou nabídku na málo atraktivní. Dobré je se také informovat o tom, zda leasingová společnost umožňuje předčasné splacení leasingu či nikoli a zároveň, zda garantuje neměnnou výši splátek. Teprve potom jsme tedy schopni objektivně posoudit výhodnost nabídek a dospět k jejich relevantnímu srovnání.

Zároveň bychom si ale měli všichni uvědomit, že po celou dobu trvání splátkového kalendáře zůstává automobil v majetku leasingové společnosti a z toho důvodu bychom její volbě měli věnovat podobnou úlohu jako hodnocen vlastní nabídky. Drtivá většina leasingových společností dominujících českému trhu je vlastněna velkou bankou. Právě hlavní akcionář leasingové společnosti by měl být objektem našeho zájmu. Vzhledem k tomu, že automobil zůstává po celou dobu splácení ve vlastnictví pronajímatele, si musíme být jisti, že pronajímatel v blízké době nezbankrotuje. V takovém případě by předmět leasingu (auto) sloužil jako prostředek k uspokojení věřitelů zkrachovalé matky leasingové společnosti a nájemci by zbyly oči pro pláč, neboť by o svůj automobil zřejmě přišel. Z toho důvodu je tedy třeba vybírat leasingovou společnost opatrně.

Podle čeho jste vybírali leasingovou společnost pro financování vašeho vozu? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Nejabsurdnější výluka z pojištění: lidem nejvíce vadí zanedbání povinnosti

Ilustrační snímek

Zanedbání povinnosti pojištěného se stalo historicky první nejabsurdnější výlukou z pojištění. O vítězství této výluky...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro če...

Burzy padají kvůli Applu, který však sází na "plán B". Ten je varováním i pro če...

Kurzy.cz Americké burzy zažily včera další hořký den. Na jejich propad dnes navázal pokles asijských trhů. Klíčovým viníkem amer...

Najdete na iDNES.cz