Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte si ujít konto se slevou

aktualizováno 
Balíčky služeb a účty „šité na míru“ nabízí většina bank. Jedná se o účty upravené či s možností úpravy takovým způsobem, aby co nejlépe uspokojovaly jejich individuální potřeby. Jak široká je nabídka produktů šitých na míru a dokáže vhodně kopírovat rozličné životní situace?
Peníze, koruna

Peníze, koruna - Peníze, koruna | foto: David VotrubaiDNES.cz

Jakým způsobem zjistit, který z těch balíčků, o nichž běžně slýcháváme, je vhodný právě pro nás? Co je dobré vědět ještě před tím, než své kroky nasměrujeme do naší banky?

Dětská a studentská konta

První a poměrně rozšířenou skupinou bankovních kont jsou účty „šité na míru“ dětem a studentům, které bývají vedeny zcela či částečně bez poplatků. Dětská konta nacházíme pod různými pojmenováními – např. Slůně, Rybička, Xtra konto, Mini či jednoduše Dětské konto. Studentská konta se pak objevují pod názvy jako Genius Student, Student +, Gaudeamus,
K-konto, Junior, FREE konto, Kompletkonto Student či opět pouze Studentské konto s různými přívlastky. Děti a studenti se na nich učí využívat běžné bankovní produkty a pro banky jsou rostoucí generací klientů již s vybudovanou pevnou vazbou na bankovní svět.

Dětské účty jsou zřizovány za přítomnosti rodičů (resp. zákonných zástupců) dětem ve věku 0 –15 let, resp. 10-15 let. Studentská konta pak užívají věkové kategorie mezi 15 – 30 lety, tedy mladí lidé studující střední školu, učební obor, vyšší odbornou, či jazykovou školu až po studenty řádného denního studia rozličných vysokých škol, včetně zahraničních. Standardní služby nabízené u těchto programů pro mladé jsou platební karta, elektronické bankovnictví, možnost přečerpání prostředků na účtu (tzv. kontokorent) a často i refundace platby (tj. částečné či 100% vrácení vynaložených nákladů) za vyhotovení mezinárodní studentské karty ISIC.

Běžná bankovní konta

Další část života bývá nazývána produktivní. Naše vzdělávání je již ukončeno, hledáme a nacházíme uplatnění v reálném pracovním životě. Pracujeme, zakládáme rodiny a vychováváme své ratolesti. Právě v tomto okamžiku se hodí zauvažovat o některém balíčku služeb, který obsahuje bankami standardně nabízenou strukturu služeb za konstantní poplatek. Zpravidla existují základní dva i více druhů balíčků lišících se cenou i obsahem – zejména zda poskytují či neposkytují další „nadstandard“ – např. ve formě lepší platební karty.

Jste-li členem některé z profesních komor, pak můžete využít speciálních nabídek balíčků věnovaných právě této skupině klientů. Jedná se především o účty zřizované svobodným povoláním, jakými jsou např. právníci, notáři, exekutoři, stomatologové, veterináři, ale též malíři, architekti aj.  Další informace naleznete zde.

Vítanou výjimku pak tvoří Osobní menu pro učitele Živnostenské banky, což je balíček služeb nabízených se zvýhodněnými podmínkami právě této vybrané skupině klientů – učitelům. K jeho zřízení stačí vlastnit Mezinárodní učitelskou kartu (angl.zkr. ITIC) a vybrat si v Živnostenské bance Osobní menu Forte či Grand. To pak učitelům umožní užívat nejen standardních bankovních služeb, ale rovněž služeb osobního bankéře. Osobní menu pro učitele je možné v zásadě přirovnat k účtům studentským, kdy je mimo jiné refundována platba za vyhotovení u studentů ISIC, u učitelů pak ITIC karty.

Založením rodiny, jak většina lidí jistě potvrdí, se poměrně zásadním způsobem změní finanční situace jednotlivců i rodiny. Lidé uvyklí každý využívat vlastního konta se mohou  rozhodnout tak i nadále pokračovat. Mohou však zvážit i jednu z možností jak ušetřit na poplatcích spojených s vedením dvou na sobě nezávislých účtů a přijmout nabídku HVB Banky s kontem RODINA. Jedná se o balíček služeb a produktů, který lze získat za jeden měsíční paušál a kde si klient volí z variant UNO, DUO a TRIO (jediné konto, 2 nebo 3 podúčty).

 Tab.: Poplatky v rámci programu Rodina, HVB Bank

Banka Program Varianta Cena v Kč/měs.
HVB Bank Program RODINA UNO 94
DUO 114
TRIO 124

Zdroj: banky

Balíček Rodina obsahuje v rámci jediného poplatku vedení účtu, 2 platební karty různého druhu, platební kartu Maestro pro dítě do 15 let s 50% slevou na poplatku, 3 druhy přímého bankovnictví, u GSM Bankingu 5 zaslaných bankovních informací prostřednictvím SMS a je garantován výběr z bankomatu v ČR v ceně 9 Kč.
Poštovní spořitelna nabízí za výhodnějších podmínek účet s názvem Handicap, a jak sám název napovídá, je určen všem fyzickým osobám starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu mimořádných výhod (průkaz TP, ZTP, ZTP/P). Balíček obsahuje vydání platební karty, zřízení a vedení povoleného přečerpání účtu, spořící vkladový účet, termínovaný vklad, vybrané poplatky u služeb Max Mobil PS a Max Internetbanking PS a vyhotovení a odeslání měsíčního výpisu  účtu. Důraz je logicky kladen především na využívání služeb tzv. přímého bankovnictví. Měsíční poplatek za vedení účtu v programu Handicap činí 15 Kč měsíčně včetně odeslání a zpracování měsíčního výpisu. Běžné transakce jsou přitom poskytovány se slevou pohybující se od 20 do 50 % na jednotlivém poplatku.

A konečně ani dříve narození nemusejí zoufat, neboť některé naše banky myslí i na ně. Jedná se o účty  pojmenované Senior a objevují se v nabídce jak České spořitelny, tak Poštovní spořitelny. Česká spořitelna tento druh účtu zřizuje klientům starším 65 let nebo lidem, kteří jsou příjemci starobního, příp. plného invalidního důchodu vypláceného ČSSZ, MV ČR a MO ČR.

Poštovní spořitelna a její postžirový účet Senior slibuje zvýhodnění klientům již od 55 let, kterým je na jejich postžirový účet bezhotovostně převáděn důchod. Klient Poštovní spořitelny je do programu zařazen automaticky, zatímco klient České spořitelny o zmíněný balíček musí projevit zájem sám. Poplatky u tohoto druhu účtu činí 15 Kč/měs. včetně poplatku za odeslání a zpracování měsíčního výpisu u Poštovní spořitelny. Poplatky za běžné transakce na účtu, stejně jako u programu Handicap, jsou bankou poskytovány se slevou pohybující se od 20 do 50 %. 

Česká spořitelna zpoplatňuje účet Senior částkou 25 Kč/měs., ostatní běžné platební transakce jsou však poskytovány ve stejné výši jako u jiných druhů účtů zřizovaných bankou.   

Rozhodnutí, zda využít, či nevyužít speciálních  bankovních balíčků služeb je jen a pouze na každém jednotlivci. Nabídka našich bank je pestrá a pokrývá celý lidský život již od dětského věku. Tehdy se teprve učíme dělat první krůčky v bankovním světě a až po věk, v němž se staneme klienty sice znalými a zkušenými, nicméně s daleko odlišnými potřebami. V případě řešení financí platí, možná více než kde jinde, zlaté pravidlo „dvakrát měř a jednou řež“. Nejdříve porovnejte nabídky různých bank, porovnejte nabídky i v rámci banky jediné. Neváhejte se o radu obrátit i na pracovníky bank, kteří s výběrem varianty šité na míru právě vám, rádi pomohou.   

Jaké máte zkušenosti s bankovními balíčky? Našli jste mezeru v jejich nabídce? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.