Nenechte si ukrást čas na odpočinek

  • 2
Nebojte se šéfovi oznámit, že jdete na svačinu. Ať se rozčiluje, jak chce, odpočinek vám nemůže zakázat. Upozorněte ho, že máte podle zákona NÁROK NA PŘESTÁVKU.

Někteří zaměstnavatelé před slovem přestávka málem padají do mdlob. V očích se jim protáčejí cifry jako strýčkovi skrblíkovi, kolik že to korunek vlastně prolenošíte. Přitom zapomínají, že přestávka je součástí pracovního dne.

Odpočinek v práci bývá značně diskutovaným tématem. Jak by měl vypadat? Jak by měl být dlouhý? Odborníci z řad psychologů a lékařů by dokonce poslali zaměstnance po obědě si zdřímnout. Pro začátek bude nepochybně stačit, pokud budou přestávky dodržovat jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci.

Dodělám ještě tenhle kousek

NENECHTE SI UJÍT
auto
Jak na leasing?
Leasing či úvěr? Při rozhodování, který zvolit, hrají roli nejen náklady na financování. Na co si dát pozor?

Auto (c) profimedia.cz/corbis
Stěhování za prací? Lepší je dojíždět
Vidinou slušného živobytí láká mnohé Čechy, Moravany a Slezany Praha. Proč jezdím tak daleko?


Přilba je pro jízdu na kole nezbytná
Pozor na nebezpečné přilby!
Snažíte se chránit vaše dítě při jízdě na kole? Dodržujete zákon, který ukládá dětem do 15 let povinně nosit přilbu?

„Od rána jsem se nezastavil,“ vypráví obkladač Josef Karásek. „Pracovali jsme na koupelně jednoho bytu. Ostatní šli na oběd, ale já jsem chtěl ještě něco dodělat. Necítil jsem se dobře, ale na přestávku nebyl čas,“ vzpomíná bývalý řemeslník. „Lepil jsem dlaždice, první, druhou, třetí a pak už jsem se probral až v nemocnici. Zachránil mě syn, který se vrátil pro peníze. Doktor říkal, že kdybych si býval odpočinul hned při prvních náznacích slabosti, nemusel být infarkt tak rozsáhlý. Trochu pozdě jsem pochopil, k čemu je přestávka.“

Běžné přestávky

Zaměstnavatel je povinen pracovníkovi umožnit přestávku na jídlo a odpočinek v trvání alespoň třiceti minut. Je na ni nárok nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce. Pokud to dovoluje druh vaší činnosti, nic nebrání zaměstnavateli v tom, aby vám poskytl přestávku dříve. Dokonce ji může rozdělit do více časových úseků. Tyto přestávky se neposkytují na konci a na začátku pracovní doby.

„To, po jaké době je vhodné si udělat přestávku, je individuální a vychází to z potřeb jednotlivce,“ říká personální psycholožka Hana Kyrianová. „Někdo vydrží déle a pak potřebuje delší pauzu a naopak.“

Zlobivý zaměstnavatel

Co se zaměstnavatelem, který nerespektuje vaše práva, navíc podložená zákoníkem práce? „Standardní postup je řešit takovou situaci přes odbory,“ říká Kateřina Beránková, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. „Pokud na pracovišti odbory neexistují, zaměstnanci mají pochopitelně možnost je založit nebo se obrátit o pomoc na úřad práce, případně inspektorát bezpečnosti práce.“

Bezpečnostní přestávky

 Stěhování za prací? Lepší je dojíždět. Čtěte ZDE.

Vykonáváte činnost, která má jednostranný vliv na váš organismus? Cítíte se během práce napjatí, vystresovaní a unavení? Pak byste měli dbát na dodržování bezpečnostních přestávek. Nejde však o klasické přestávky, při nichž si odpočinete od práce. Taková přerušení slouží k odreagování právě od jednotvárné činnosti, která zatěžuje vaši pozornost nebo vás jinak namáhá. Do této skupiny patří například řidiči nebo lidé, kteří pracují s těžkými břemeny. Během takové přestávky byste neměli vykonávat úkoly, které by vás opět nějakým způsobem zatěžovaly. Proto se bezpečnostní přestávky považují za výkon práce a započítávají se do pracovní doby.

Jak si o přestávce odpočinete...

1. Myslete na zcela jiné věci než na práci.
2. Na oběd jděte mimo kancelář.
3. Vyvětrejte místnost, opláchněte si obličej.
4. Chvilku zavřete oči a soustřeďte se jen na svůj dech.
5. Zacvičte si nebo zkuste relaxační techniky.

... a jak si neodpočinete

1. Po příliš dlouhém pracovním úseku jste si dopřáli jen krátkou přestávku.
2. Obědváte s „prací na očích“.
3. Nevyhýbáte se alkoholu.
4. Opakujete si, jak máte hodně práce.

Zdroj: Mgr. Hana Kyrianová, personální psychlog

PLAT PŘES 200 000 KORUN. Tolik si může vydělat zubař. Šikovný kadeřník si přijde i na 40 000 korun. Kde si sáhnete na tak ZÁVRATNÉ VÝDĚLKY? V EU. Více ZDE