Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není factoring jako factoring: Postupte své pohledávky

aktualizováno 
Konkurence mezi podnikateli vede k tomu, že se předhánějí, kdo svému odběrateli nabídne lepší podmínky. Řada firem proto prodlužuje dobu splatnosti faktur za dodané zboží a služby.
Občan a úřad

| foto: Profimedia.cz

Pohledávky jim ale vážou peníze, které by šlo použít na nákup dalších zásob. V případě nedostatečné platební kázně odběratelů se pak mohou dostat až do druhotné platební neschopnosti.

Bankovní úvěry, leasingy a kontokorenty nejsou zdaleka jedinou možností, jak zajistit provozní financování. K uvolnění finančních zdrojů vázaných v nezaplacených fakturách je možné využít také faktoring. Jde o předem smluvně sjednaný průběžný odkup krátkodobých pohledávek (obvykle se splatností od 30 do 90 dnů) faktoringovou organizací. Dodavatelé zboží nebo služeb převádějí na faktora pohledávky vzniklé při prodeji na fakturu. Faktoringová společnost – často banka – se tak stává věřitelem a přebírá od dodavatele veškeré riziko, že kupující nebude schopen či ochoten zaplatit. Samozřejmě jako všechny peníze i ty faktoringové něco stojí.

Faktoring na vzestupu

Podle údajů zveřejněných eBankou v současnosti využívá factoringových služeb asi 20 % českých firem. Podíl factoringových obchodů k celkovému HDP je v České republice někde kolem 3 %, přičemž v Evropě se pohybuje kolem 5 %. Proto eBanka předpokládá, že v příštích letech zájem českých firem o služby factoringu dynamicky poroste.

Factoring se hodí zejména pro malé a střední firmy, které nechtějí a ani nemohou brzdit svůj rozvoj čekáním na to, až jim klienti zaplatí. „Typické portfolio factoringových společností se skládá spíše z malých a středních podniků, s obratem někde v rozmezí 50 až 500 milionů ročně. Velké podniky s obratem přes jednu miliardu Kč se vyskytují spíše výjimečně, zpravidla využívají factoringu jako doplňkového zdroje pro vylepšení struktury své bilance, případně za účelem zajišťování pohledávek,“ potvrzuje předseda Asociace faktoringových společností a generální ředitel firmy Jiří Matula v rozhovoru pro čtrnáctideník Eurofirma.

Výhodou factoringu není jen to, že poskytne podnikateli rychle potřebné finanční prostředky. Factoringové společnosti mohou nabídnout i správu pohledávek či pojištění proti neochotě odběratele svůj dluh vyrovnat. Podnikatelé mohou využít i produktů, které umožňují zakázky „předfinancovat“, tedy získat peníze na nákup zásob ještě před tím, než pohledávka vznikne. Factoring se uplatní i při obchodování se zahraničními partnery.

Nechci prachy zadarmo

Factoring samozřejmě není zadarmo - ten, kdo přebírá faktury před splatností včetně rizika jejich nesplacení, z toho chce také něco mít. V praxi to funguje tak, že po vystavení faktury zašle daná společnost její kopii factoringové firmě, která obratem pošle na účet zálohu. Ta se většinou pohybuje od 70 do 90 procent hodnoty pohledávky. Zbytek peněz firma dostane, až její odběratel fakturu zaplatí – samozřejmě sníženou o provizi faktoringové společnosti.

Cena, kterou nakonec klient za využívání faktoringových služeb zaplatí, se skládá ze dvou částí – z faktoringového poplatku a úroku. Faktoringový poplatek reprezentuje náklady faktora na administrativu související s postoupenou pohledávkou – zpracování faktur, jejich evidenci a inkasní činnost. Stanovuje se na základě celkového objemu spolupráce s klientem (samozřejmě platí, že čím vyšší objemy a pravidelnější spolupráce, tím lepší podmínky pro klienta je faktoringová firma ochotna poskytnout), vstupně rizika platební neschopnosti dlužníka analýze obchodního případu. Zahrnuje i náklady na posouzení bonity klienta, odběratelů a další. Konkrétní výše poplatku se sjednává individuálně pro každý případ, běžně se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 1,6 % sjednané částky.

popisekJAK SE ZBAVIT POHLEDÁVEK?
Nástrojů je celá řada!

Kdy si hledat faktora

Factoring do jisté míry funguje podobně jako krátkodobý či kontokorentní úvěr. „Zásadní rozdíl je ve způsobu zacházení s podkladovým aktivem, tedy pohledávkou,“ upozorňuje předseda Asociace faktoringových společností a generální ředitel firmy Jiří Matula. Banka zpravidla poskytuje úvěr ve formě finančních prostředků na určitou dobu a účel a očekává splacení úvěru z prostředků jeho příjemce. Teprve v případě nesplacení využije zpeněžení aktiva, které má poskytnuto na zajištění tohoto úvěru.

V případě factoringu je tomu právě naopak. Factoringová společnost vždy očekává splacení poskytnutého financování v první řadě z inkas postoupených pohledávek. Teprve v případě, že toto inkaso nelze očekávat, může požadovat od příjemce financování vrácení části prostředků.

„Factoring je sice díky administrativě spojené se správou postoupených pohledávek mírně dražší než bankovní úvěr, ale na druhou stranu přináší i jinou hodnotu než pouhé financování a nevytváří zbytečnými požadavky na další zajištění tlak na výši vlastního jmění podniku,“ říká Matula. Podle něj je proto vhodný zejména pro začínající podniky, případně pro podniky v období prudkého růstu, jejichž kapitálová vybavenost neodpovídá jejich velikosti. Velmi vhodný je i pro podniky, které se nacházejí ve stadiu finanční restrukturalizace. Stabilizované podniky zase v tomto produktu nacházejí vhodný způsob, jak se zbavit nadbytečného majetku (pohledávek) a držet celkovou zadluženost v plánovaných proporcích.

Není factoring jako factoring

Tuzemský regresní factoring
Pohotové a flexibilní financování pohledávek dodavatelů před splatností i krátce po splatnosti.

Po odeslání kopie faktury factoringové společnosti může od ní podnikatel obdržet ihned cca 70 až 90 procent peněz vázaných v pohledávce. Pokud odběratel pohledávku nezaplatí, vrací factoringová společnost pohledávku zpět podnikateli (a on jí peníze).

Tuzemský bezregresní factoring
Financování pohledávek před splatností i po splatnosti, které zahrnuje i pojištění proti platební neschopnosti a nevůli odběratelů. Riziko, že odběratel nezaplatí, nese factoringová společnost, a to plně nebo alespoň z podstatné části. Jelikož podnikatel nenese riziko nezaplacení pohledávky, je tato služba dražší než regresní factoring.

Exportní a importní factoring
Factoringové společnosti poskytují své služby i podnikatelům, kteří obchodují se zahraničím.

V případě exportního factoringu nabízejí financování pohledávek za zahraničními odběrateli v cizích měnách. Princip je stejný jako u tuzemského factoringu.

KOMERČNÍ PREZENTACE


Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Poradna: jaké jsou záludnosti zkušební doby v novém zaměstnání

Ilustrační snímek

Cílem zkušební doby je, aby se zaměstnavatel a nový zaměstnanec lépe poznali a rozhodli se, zda chtějí ve spolupráci...

Zábavné školení pomáhá udržet zaměstnance. Začal s nimi časopis Playboy

Ilustrační snímek

Firmy se snaží udržet zaměstnance jak se dá. V době minimální nezaměstnanosti totiž těžko hledají náhradu za ty, kteří...

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.